КХДР ва Жанубий Корея раҳбарлари биргаликда тинчлик дарахтини экишади
КХДР раҳбари Ким Чен Ин ва Жанубий Корея президенти Мун Чэ Ин Корея яриморолини ажратиб турувчи демаркацион чизиқ ҳудудида биргаликда дарахт экишади. Бу ҳақда «Gazeta.ru» хабар бермоқда.
Ушбу рамзий маросим ҳақида президент маъмурияти раҳбари Лим Чон Сок юқори даражали учрашув чоғидаги матбуот анжуманида маълум қилди.
Хабар қилинишича, саммитдан сўнг мамлакатлар раҳбарлари 1953 йили – уч йиллик Корея уруши якунланган йил ўсишни бошлаган қарағай дарахтини экишади. Дарахт олдига эса «Тинчлик ва тараққиёт дарахти» ёзуви туширилган тош ўрнатилади. Дарахт учун тупроқ Жанубий Кореянинг Чежудо оролидаги Халласан тоғи ва КХДРнинг Хитой билан чегарасида жойлашган Пэктусан вулқонидан олиб келинган.
Шунингдек, таъкидланишича, Ким Чен Ин дарахтга Сеул орқали оқувчи Ханган дарёсидан, Мун Чэ Ин эса Шимолий Корея ҳудудидан ўтувчи Тэдонган дарёсидан сув қуяди.

Лидеры КНДР и Республики Корея посадят дерево на демаркационной линии
Глава президентской администрации Южной Кореи Лим Чжон Сок заявил, что лидер КНДР Ким Чен Ын и южнокорейский президент Мун Чжэ Ин посадят дерево на военно-демаркационной линии, которая разделяет Корейский полуостров. Об этом сообщает «Газета.Ru».
О символическом жесте глава президентской администрации рассказал во время пресс-конференции в пресс-центре встречи на высшем уровне.
Сообщается, что после саммита главы государств посадят сосну, которая начала расти в 1953-м, в год окончания трехлетней Корейской войны. Рядом с деревом будет установлен камень с надписью «Посадка мира и процветание». Землю для дерева доставили с горы Халласан на южнокорейском острове Чеджудо и с вулкана Пэктусан, который находится на границе КНДР с Китаем.
Также отмечается, что Ким Че Ын польет дерево водой из реки Ханган, протекающей через Сеул, а Мун Чжэ Ин — водой из реки Тэдонган, которая протекает на территории Северной Кореи.