Ливандаги портлаш натижасида 121 метрли кема чўкиб кетди
Ливаннинг «Abou Merhi Group» компаниясига қарашли «Orient Queen» круиз лайнери Байрут портида кучли портлашдан сўнг сувга ғарқ бўлди. Бу ҳақда бугун, яъни 5 август куни «OTV» телеканали хабар берди.
Юз берган ҳодиса оқибатида икки киши ҳалок бўлди, етти нафар экипаж аъзоси жароҳатланди.
Кема хўжайини Абу Мари ўз навбатида лайнер Байрут портида причалга боғлаб қўйилганига аниқлик киритди. Портлаш круизга жиддий зарар етказган. Корпусдаги тешикни ямашга ҳар қанча уринишмасин, унга сув кириб, кема чўка бошлаган.
Кемаларни кузатувчи «Marine Traffic» хизматининг маълум қилишича, узунлиги 121 м ва сув сиғими 7,4 минг тонна бўлган «Orient Queen» лайнери 1989 йилда қурилган бўлиб, Багама ороллари байроғи остида сузган.
Йўловчи кемаси Саудия Арабистонидан Ливангача бўлган ўзининг охирги 21 кунлик саёҳатини 27 июнь куни тугатиб, Байрут причалига боғлаб қўйилганди.
Ливан пойтахтидаги портлаш куни кеча Байрут денгиз порти ҳудудида, Ливан ҳарбий денгиз ҳаво кучлари базаси яқинида содир бўлди. Охирги маълумотларга кўра, 100 дан ортиқ киши ҳалок бўлган, 4 мингдан ортиқ киши жароҳатланган, деб ёзади «Газета.ру».
Порт яқинида жойлашган бир қанча иморатларнинг фасадлари қулаб тушган, тураржой уйлари ва идоралар шикастланган.
Байрут губернатори Марван Аббуднинг сўзларига кўра, содир бўлган воқеа натижасида тахминан 300 минг киши бошпанасиз қолган.

Круизный лайнер Orient Queen затонул после взрыва в порту Бейрута
Круизный лайнер Orient Queen, принадлежащий ливанской компании Abou Merhi Group, затонул после мощного взрыва в порту столицы Ливана. Об этом в среду, 5 августа, сообщает телеканал OTV.
В результате случившегося погибли два человека, были ранены семь членов экипажа.
Владелец судна Марей Абу Мари в свою очередь уточнил, что судно было пришвартовано в порту Бейрута. Взрыв серьезно повредил его, и, несмотря на попытки оперативно залатать течи в корпусе, в него начала поступать вода, и судно ушло на дно.
Согласно данным сервиса-трекера судов Marine Traffic, лайнер Orient Queen длиной 121 м и водоизмещением 7,4 тыс. т был построен в 1989 году и плавал под флагом Багамских Островов.
Последнее свое 21-дневное плавание из Саудовской Аравии в Ливан пассажирское судно завершило 27 июня и было пришвартовано в Бейруте.
Взрыв в ливанской столице произошел накануне в районе морского порта Бейрута, поблизости от базы ВМС Ливана. По последним данным, погибло более 100 человек, пострадало свыше 4 тыс., пишет «Газета.ру».
Обрушились фасады нескольких зданий, расположенных поблизости от порта, повреждены жилые дома и офисы.
Губернатор Бейрута Марван Аббуд заявил, что в результате случившегося без крова осталось около 300 тыс. человек.