«Ўзбекэнерго»: Мамлакатимизда 1,8 миллиард кВт.соат электрни тежаш мумкин
Халқаро энергетика агентлигининг маълумотига кўра, ҳозирда жаҳонда 1,3 миллиардга яқин аҳоли электр энергия билан таъминланмаган. 2,6 миллиард одам овқат тайёрлаш учун анъанавий ёқилғи – ўтин, кўмир ва бошқалардан фойдаланади. 2035 йилга бориб жаҳонда энергияга бўлган талаб яна 35 фоизга ошиши таҳмин қилинмоқда. Бу ҳақда «2018 йилда истеъмолчиларни узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш борасидаги фаолият: эришилган натижалар ва истиқболдаги устувор возифалар» мавзусидаги матбуот анжуманида маълум қилинди.
«Электр энергия ишлаб чиқаришни қанчалик оширмайлик, агар унинг сарфини тартибга солмас эканмиз, йилдан йилга ортиб бораётган талабни қондириш жуда мушкул», – дейди «Ўзбекэнерго» АЖ бошқаруви раиси Улуғбек Мустафоев. – «Мисол учун, бугун аҳоли ҳар бир хонадонда камида битта телевизор, кир ювиш машинаси, чангютгич, кондиционер каби маиший техникалар бор. Баъзида улардан фойдаланиб бўлгач, токдан узиб қўйилмайди. Гарчи, улар ўчирилган бўлса-да, ток линиясига уланган ҳолда турса, электр энергия истеъмол қилаверади. Биргина оддий телефон қувватлагичини олайлик. У токка уланган ҳолда куну тун қолса, ўртача бир ойда 1,5 кВт.соат, йилига 18 кВт.соат  энергия сарфлайди. Шу боис мамлакатимизда ҳам хонадонларда, ишлаб чиқариш саноатида ва бошқа турли тармоқларда электр энергия тежамкорлигини таъминлаш устувор вазифа бўлиб қолмоқда».
Анжуманда таъкидланишича, ҳозирда юртимиздаги ҳар бир хонадонда бир йилда ўртача 400 кВт.соатгача электр энергиясини тежаш имконияти бор. Бу кўрсаткич республика бўйича 1,8 миллиард кВт. соатга айланади. Ушбу тежалган энергия билан аҳолиси ўртача бўлган бир вилоятни бир йил мобайнида узлуксиз электр энергия билан таъминлаш мумкин.
«Электр энергияни тежаш орқали экологик барқарорликка ҳам муносиб улуш қўшиш мумкин. Мисол учун, 1 кВт.соат электр ишлаб чиқариш жараёнида атмосферага 0,6 килограмм кўмир чиқиндиси, 0,12 метр куб ис гази чиқади», – дея қўшимча қилади Мустафоев. – «Демак, ҳар бир истеъмолчи хонадонида электр энергиядан оқилона фойдаланса, ҳам табиий неъматларни тежашга, ҳам атроф-муҳит мусаффолигига ўз улушини қўшган бўлади. Шунингдек, истеъмолчини ортиқча маблағ сарфлашдан ҳам асрайди. Иқтисод қилинган маблағ жамғариб борилса, рўзғорнинг қанча кам-кўстини тўлдириш мумкин».

«Узбекэнерго»: В Узбекистане можно сэкономить 1,8 миллиард кВт. электричества в час
По данным Международного агентства энергетики, на сегодня в мире около 1,3 миллиарда населения не обеспечено электроэнергией. 2,6 миллиарда человек для приготовления пищи использует традиционные виды топлива – дрова, уголь и другие. Прогнозируется, что к 2035 году в мире потребность на энергию возрастет еще на 35 процентов. Об этом было сказано на пресс-конференции на тему «Деятельность по обеспечению потребителей непрерывной электроэнергией: достигнутые результаты и проблемы».
«Сколько бы мы не повышали производство электроэнергии, если мы не будем использовать его бережливо, сложно будет удовлетворить с каждым годом возрастающую потребность», – сказал председатель правления акционерного общества «Узбекэнерго» Улугбек Мустафоев. – «К примеру, сегодня по причине возрастания благосостояния населения в каждом доме есть минимум один телевизор, стиральная машина, пылесос, кондиционер и другая бытовая техника. Иногда и после использования потребители не отключают их от сети. Ибо, даже если выключены, они продолжают потреблять электроэнергию. Возьмем только зарядку от телефона. Если она будет подключена к сети день и ночь, в среднем в месяц будет потреблять 1,5 кВт.час, в год – 18 кВт.час. Поэтому в нашей стране в домах, производственных предприятиях и других разных отраслях важной задачей является обеспечение экономии электроэнергии».
На конференции отмечено, что на сегодня в нашей стране есть возможность в каждом доме сэкономить в год в среднем 400 кВт.час. Этот показатель по республике превращается в 1,8 миллиард кВт.час. С данной сэкономленной электроэнергией можно будет в течение года беспрерывно обеспечивать электроэнергией одну область со средним количеством населения. Значит, каждый человек путем устранения бесполезного расточительства электричества может донести до многих домов свет, отметили в пресс-конференции.
«Через экономию электроэнергии можно внести достойный вклад и в экологическую стабильность. К примеру, в процессе производства электричества 1 кВт.час в атмосферу выходит 0,6 килограмм угольного отхода, 0,12 метра куб угарного газа», – добавил Мустафоев. – «Значит, если каждый потребитель дома будет разумно использовать электроэнергию, то внесет свой вклад и в экономию природного дара, и в сохранение чистоты окружающей среды. А также потребитель избавится от расхода лишнего средства. Если сэкономленное средство накопить, можно использовать его на другие хозяйственные нужды семьи».