Тошкентдаги уч поғонали йўл ўтказгичи қачон фойдаланишга топширилиши маълум бўлди
Тошкент шаҳрининг Оҳангарон ва Паркент кўчалари кесишмасида шу кунгача хали қўлланилмаган 3 қаватли йўл ўтказгични қуриш жараёни қизғин давом этмоқда. У 2019 йил сўнгида фойдаланишга топширилиши режалаштирилмоқда. Бу ҳақда «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ матбуот хизмати хабар берди.
Бунёдкорлик ишларининг бош режаси «Боштранслойиҳа» АЖ мутахассислари томонидан ишлаб чиқилган. Унга кўра, дастлаб умумий узунлиги 484, кенглиги 26,7 метрни ташкил этувчи туннел қурилади. Мазкур иншоотнинг баландлиги жаҳон стандартларига мос равишда 5,5 метр бўлиб, ҳар икки йўналишда 3 та автомобил йўлаги барпо этилади.
Шунингдек, бу ерда лойиҳа доирасида ёритиш тизими, сув чиқариш ариқчалари қурилади. Иккинчи босқичда ер сатҳидан 1 метр баландликда диаметри 50 метрни ташкил этадиган доирасимон йўл ўтказгич қуриш ишлари олиб борилади.
Энг асосийси, ушбу ҳудудда Махтумқули ва Шарқий аэропорт кўчаларини боғловчи улкан йўл ўтказгич тиклашниши ҳам режалаштирилган. Мазкур иншоот Тошкент вилоятининг Паркент, Юқори Чирчиқ, Бўстонлиқ туманлари томон ҳаракатланувчи автомобиллар бошқарувчилари учун қатор қулайликлар яратади.
Хусусан, мазкур ҳудудларга элтувчи замонавий магистрал бунёд этилади. Натижада ушбу ҳудудларгача бўлган масофа деярли 20 км.га қисқаради. Йирик йўл ўтказгичнинг умумий узунлиги 618, кенглиги 30 метрни ташкил этади ва 6 та автомобил йўлакларига мўжалланган бўлади.
Ҳозирда «Ўзбекистон темир йўллари» АЖга қарашли «Кўприкқурилиш» трести унитар корхонаси ишчи-ходимлари томонидан туннел қазиш ишлари олиб борилмоқда. Жорий йил охирига қадар лойиҳага қиритилган барча иншоотларни тўла қуриб битириш ва фойдаланишга топшириш режалаштирилган.

В Ташкенте до конца 2019 года запустят трёхуровневую развязку
АО «Узбекистон темир йуллари» планирует сдать в эксплуатацию «трёхуровневую» транспортную развязку до конца 2019 года. Об этом сообщила пресс-служба компании.
Уникальное строительство ведётся в эти дни на одной из строительных площадок города. По инициативе Шавката Мирзиёева на пересечении улиц Ахангаран и Паркент возводится первая в стране трехуровневая транспортная развязка.
В основе разработки лежат мировые стандарты. Согласно проекту, на первом этапе строительства запланировано строительство тоннеля длиною в 484, шириной 26,7 и вертикальным габаритом 5,5 метров. Каждое направление автомобильного проезда будет трёхполосным. Данный участок пути будет оснащён системами освещения и водоотведения. На втором этапе строительства планируется возведение кругообразного путепровода, который в диаметре составит 50 метров, а в высоту 1 метр над уровнем земли.
Также намечается восстановление моста, связывающего улицы Аэропорт-Восточный и Махтумкули, расположенного на данной территории. Это направление обеспечит удобство передвижения для водителей транспортных средств, движущихся в сторону городов Паркент, Чирчик и Бостанлык Ташкентской области. Кроме того, на этом участке дороги планируется проложить современную магистраль, которая позволит в общей сложности сократить расстояние на 20 км в данном направлении. Суммарная длина трёхуровневого путепровода составит 618 метров, ширина 30 метров. Круговая трасса рассчитана на 6 автомобильных прохода.
Сегодня интенсивными темпами ведутся работы по прокладке тоннеля. До конца текущего года данное сооружение планируется сдать в эксплуатацию.