Вазирликнинг масъул лавозимли ходими қўлга олинди
Республика вазирликларидан бирида масъул лавозимда ишловчи мансабдор шахс муқаддам Тошкент вилояти Бўстонлиқ тумани ҳокимининг ўринбосари лавозимида ишлаган даврида хизмат ваколатини суиистеъмол қилиб, Хўжакент МФЙдан маҳаллий тадбиркорга 30 сотих ер майдони ажратилиши учун туман ҳокимининг тегишли қарорини чиқартириб бериб, эвазига ундан 35 минг АҚШ доллари олган.
Лекин, кейинроқ назорат органлари томонидан туманда ўтказилган хатлов натижасида ҳокимнинг ерга эгалик ҳуқуқини берувчи ушбу қарори бекор қилинган.
ДХХ, прокуратура ва департамент томонидан ўтказилган тезкор тадбирда мазкур мансабдор шахс муқаддам олган пулидан 8900 АҚШ долларини қайтариб берган вақтида ушланди.
Ҳозирда ушбу шахсга нисбатан Жиноят Кодексининг тегишли моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Узбекистане задержали чиновника одного из министерств
Лицо, которое занимает ответственную должность в одном из министерств республики, в период работы в должности заместителя хокима Бостанлыкского района Ташкентской области, злоупотребляя служебными полномочиями, добилось вынесения соответствующего решения хокима района о выделении местному предпринимателю 30 соток земли на территории схода граждан Хужакент, получив за это 35 тысяч долларов. Об этом сообщили в пресс-службе СГБ.
Однако в результате проведенной позже в районе инвентаризации надзорными органами, данное решение хокима, предоставляющее право владения землей, было отменено.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного СГБ, прокуратурой и департаментом, данное должностное лицо было задержано при возвращении предпринимателю 8900 долларов из ранее полученной суммы.
В настоящее время в отношении лица возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного Кодекса, ведутся следственные действия.