Вирусолог: жаҳонга коронавируснинг янги турлари хавф солмоқда
Россия истеъмол назорати «Вектор» давлат илмий-тадқиқот марказининг Екатеринбургдаги филиали раҳбари Aлександр Семёнов яқин келажакда яна бир неча турдаги коронавируслар ҳайвонлар дунёсидан одамларга ўтиши мумкинлигини айтди. Мутахассиснинг таъкидлашича, одамлар бундай сценарийга тайёр туриши керак. Бу ҳақда «Известия» хабар бермоқда.
Коронавирусларнинг ўзи ҳали бизни ҳайратда қолдиради. Бу турлараро тўсиқларни енгиб ўтиш учун жуда юқори салоҳиятга эга бўлган гуруҳ. Улар ўз вақт-соатини кутишмоқда. Яна бир қанча вируслар гуруҳи борки, улар ҳам турлараро тўсиқ чегарасида турибди ва уни ёриб ўтиб, одамларга етиб боришга тайёр», — деди Семёнов.
Унинг қўшимча қилишича, Париждаги Пастер институти ва Лаос Фанлар академияси олимлари Вьетнам, Лаос ва Хитой ўртасидаги узоқ, аҳоли яшамайдиган ҳудудда ишлаган. У ерда мутахассислар ёввойи яралар ва SARS-CoV-2 га ўхшаш изоляция қилинган коронавируслардан намуналар олдилар, улар инсон ҳужайраларини осонгина зарарлаши мумкин.

Вирусолог: мир ожидает наплыв коронавирусных инфекций
Руководитель филиала ГНЦ ВБ «Вектор» Роспотребнадзора в Екатеринбурге Александр Семёнов заявил, что ещё несколько групп коронавирусов в недалёком будущем могут прорваться из мира животных к людям. Эксперт отметил, что людям следует быть готовыми к такому сценарию. Об этом сообщают «Известия».
Сами коронавирусы нас ещё удивят. Это группа с исключительно высоким потенциалом к прорыву межвидовых барьеров... Они ждут своего часа. Есть ещё несколько групп вирусов, которые также стоят на границе межвидового барьера и готовы его прорвать, прийти к людям, — рассказал Семёнов.
Он добавил, что учёные парижского института Пастера и лаосской академии наук работали в труднодоступном безлюдном районе между Вьетнамом, Лаосом и Китаем. Там специалисты взяли пробы у диких летучих мышей и выделили коронавирусы схожие с SARS-CoV-2, которые могут эффективно заражать человеческие клетки.