Ўзбекистон ва Беларусь президентлари телефон орқали мулоқот қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 31 август куни Беларусь Президенти Александр Лукашенко билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Александр Лукашенкони туғилган куни билан самимий муборакбод этиб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва катта зафарлар тилади.
Беларусь Президенти, ўз навбатида, илиқ қутлов учун миннатдорлик билдириб, давлатимиз раҳбарини ва кўп миллатли Ўзбекистон халқини Мустақиллик куни билан табриклади.
Томонлар серқирра Ўзбекистон-Беларусь муносабатлари бугунги кунда юқори суръатлар билан ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг роппа-роса бир ой аввал Беларусь Республикасига амалга оширган илк маротаба расмий ташрифининг самарали натижалари икки томонлама ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиқишга хизмат қилгани, уни аниқ мазмун билан бойитгани таъкидланди.
Давлат раҳбарлари эришилган келишувлар, жумладан, савдо-иқтисодий, инвестициявий, илмий-техник, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда имзоланган битимларни ўз вақтида амалга ошириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Президентлар Ўзбекистон Республикаси ва Беларусь Республикаси ўртасидаги дўстлик ва шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, кенг кўламли ҳамкорлик ва устувор йўналишларда кооперацияни кенгайтириш борасида интилишлари қатъий эканини таъкидладилар.

Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Лукашенко
Сегодня, 31 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Александра Лукашенко с днем рождения и пожелал доброго здоровья, благополучия и больших успехов.
В свою очередь, Президент Республики Беларусь, выразив искреннюю признательность за теплые слова, поздравил лидера нашей страны и многонациональный народ Узбекистана с Днем независимости.
Стороны с глубоким удовлетворением отметили современную высокую динамику развития традиционно тесных узбекско-белорусских многоплановых отношений.
Подчеркнуто, что плодотворные результаты первого официального визита Президента Республики Узбекистан в Республику Беларусь, состоявшегося ровно месяц назад, позволили вывести двустороннее сотрудничество на качественно новый уровень, наполнили его конкретным содержанием.
Лидеры двух стран обсудили вопросы своевременной практической реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений, в том числе в политической, торгово-экономической, инвестиционной, научно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Состоялся обмен мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
Президенты подтвердили твердую приверженность дальнейшему укреплению отношений дружбы и партнерства между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь, а также расширению полномасштабного сотрудничества и кооперации в приоритетных направлениях.