Шавкат Мирзиёев Қозоғистон бош вазирини қабул қилди
21 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги мажлисида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Қозоғистон Республикаси Бош вазири Асқар Маминни қабул қилди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб, иқтисодиётнинг турли тармоқларида ўзаро манфаатли ҳамкорлик жадаллашиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Ўз навбатида, Асқар Мамин Шавкат Мирзиёевга самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Қозоғистоннинг Биринчи Президенти - Элбоши Нурсултон Назарбоев ва Президент Қасим-Жомарт Тоқаевнинг саломлари ва эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда қардош мамлакатларимиз раҳбарлари даражасидаги мунтазам учрашувлар ва ишончга асосланган мулоқот икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиқишга хизмат қилиб, уларни аниқ амалий мазмун билан бойитгани таъкидланди.
Бугун илк бор ҳукумат раҳбарлари даражасида ўтказилган Ҳукуматлараро комиссия мажлиси савдо, инвестициялар, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, туризм ва бошқа йўналишларда истиқболли лойиҳаларни илгари суришнинг самарали механизми экани қайд этилди.
Ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни кенгайтириш, жумладан, Ўзбекистонда Қозоғистон йили доирасидаги қўшма тадбирларни ўтказишга алоҳида эътибор қаратилди.
Қозоғистон Бош вазири Асқар Мамин кўп қиррали шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва олий даражада эришилган келишувларни сўзсиз рўёбга чиқариш борасидаги интилиши қатъий эканини таъкидлади, дейилади хабар якунида.

Шавкат Мирзиёев принял Аскара Мамина
Сегодня, 21 июня, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Республики Казахстан Аскара Мамина, прибывшего в нашу страну для участия в очередном заседании Межправительственной комиссии.
Приветствуя гостя, глава нашего государства выразил глубокое удовлетворение последовательным укреплением узбекско-казахстанских отношений дружбы и стратегического партнерства, а также набирающим обороты взаимовыгодным сотрудничеством в различных отраслях экономики.
Премьер-министр Казахстана, в свою очередь, искренне поблагодарив Президента Узбекистана за теплый прием, передал приветствия и наилучшие пожелания Первого Президента Казахстана – Елбасы Нурсултана Назарбаева и Президента Касым-Жомарта Токаева.
В ходе встречи отмечалось, что регулярные встречи и доверительный диалог на уровне лидеров двух братских стран позволили вывести двусторонние отношения на качественно новый уровень, наполнив конкретным практическим содержанием.
Подчеркнуто, что заседание Межправительственной комиссии, впервые проведенное сегодня на уровне глав правительств, является эффективным механизмом продвижения перспективных проектов в сфере торговли, инвестиций, сельского хозяйства, транспорта и логистики, туризма и других направлениях.
Важное внимание уделено расширению межрегиональных контактов, а также культурно-гуманитарного обмена, в том числе проведению совместных мероприятий в рамках Года Казахстана в Узбекистане.
Премьер-министр Казахстана Аскар Мамин подтвердил приверженность дальнейшему углублению отношений многопланового партнерства и безусловной реализации договоренностей на высшем уровне.