Mamlakatimizning Madrid shahridagi elchixonasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra 2019-yilning 1-iyun kuni Leyriya provinsiyasida (Portugaliya) pichoq bilan yetkazilgan jarohat natijasida 1983-yil 21-fevralda tug‘ilgan, Samarqand shahrida ro‘yxatga qo‘yilgan O‘zbekiston fuqarosi Ikrom Negmatov vafot etgan.
Hozirgi paytda huquqni muhofaza qilish organlari tergov tadbirlarini olib bormoqda va marhumning qarindoshlari O‘zbekiston fuqarosining jasadini Samarqand shahrida dafn etish maqsadida jo‘natish uchun hujjat taxlashmoqda.
Elchixona vaziyatni nazoratga olgan va zarurat tug‘ilganda konsullik-huquqiy yordam ko‘rsatadi.
Konsullik-huquqiy departamenti marhum O‘zbekiston fuqarosining oila a’zolari va yaqinlariga hamdardlik izhor etadi hamda Ispaniya va Portugaliyada bo‘lib turgan vatandoshlarimizga ular zarurat tug‘ilgan holatlarda Madrid shahridagi mamlakatimiz elchixonasiga quyidagi telefon raqami orqali murojaat qilishlari mumkinligini ma’lum qiladi: +34-91-310-16-39.

Гражданин Узбекистана скончался от ножевых ранений в Португалии
По информации Посольства нашей страны в городе Мадриде, 1 июня 2019 года в провинции Лейрия (Португалия) от ножевых ранений скончался гражданин Узбекистана Икром Исломович Негматов, 1983 года рождения, прописанный в городе Самарканде.
В настоящее время правоохранительные органы ведут следственные мероприятия и родственники покойного готовят документы для отправления тела узбекского гражданина для захоронения в Самарканде.
Посольство взяло ситуацию на контроль и при необходимости окажет консульско-правовую помощь.
Консульско-правовой департамент выражает соболезнования родным и близким погибшего гражданина Узбекистана и сообщает, что наши соотечественники, находящиеся в Испании и Португалии, при необходимости могут обратиться в Посольство нашей страны в г.Мадриде по телефону: +34-91-310-16-39.