Qozog‘istonda 20 nafar o‘zbekistonlik joylashgan avtobus buzilib qoldi
11-fevral kuni Samara-Chimkent yo‘nalishi bo‘ylab harakatlanayotgan va yo‘lovchilari orasida 20 nafar O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan avtobus Aqtobe viloyati hududida buzilib qolgan. Nosozlikka sovuq ob-havoda avtobus yonilg‘isi muzlab qolgani sabab bo‘lgan. Bu haqda O‘zbekistonning Aqtau shahridagi (Qozog‘iston) bosh konsulxonasi xabar berdi.
Mamlakatimizning Nur-Sulton shahridagi elchixonasi 12-fevral kuni Qizil-O‘rda – Pavlodar trassasida Pavlodar viloyati hududida ichida 19 nafar yo‘lovchi – O‘zbekiston fuqarolari bo‘lgan mikroavtobus nosozlik tufayli to‘xtab qolgani to‘g‘risida OAVda tarqalgan ma’lumotni tasdiqladi.
Ikkala vaziyatda ham hech kim jabrlanmagan, tibbiy yordamga ehtiyoj sezilmagan. Qozog‘istonning yo‘l politsiyasi va favqulodda vaziyatlar bo‘yicha organlari xodimlarining tezkor yordami bilan transport vositalari ta’mirlangan va yo‘nalishini davom ettirgan.
TIV Konsullik-huquqiy departamenti avtobuslarda yoki avtomobil transportining boshqa turlarida qishgi vaqtda Qozog‘istonga kirishda yoki uning hududidan o‘tishda ehtimoliy xatarlarni hisobga olish va tegishli choralar ko‘rish zarurligini ta’kidlagan.
Eslatib o‘tamiz. 27-yanvar kuni ichida 52 nafar yo‘lovchi, jumladan 42 nafar O‘zbekiston fuqarolari bo‘lgan avtobus Shimoliy Qozog‘iston viloyati hududida qorda qolib ketgandi.

Автобус с 20 узбекистанцами вышел из строя на казахстанской трассе
11 февраля 2020 года на территории Актюбинской области двигавшийся по маршруту Самара-Шымкент автобус, среди пассажиров которого находилось 20 граждан Узбекистана, вышел из строя. Причина поломки – в результате холодов замерзло топливо автобуса. Об этом сообщило Генеральное консульство нашей страны в городе Актау (Казахстан).
Также посольство нашей страны в Нур-Султане подтвердило распространённую в СМИ информацию о том, что 12 февраля на трассе Кызыл-Орда–Павлодар на территории Павлодарской области остановился из-за технической поломки микроавтобус, в котором находились 19 пассажиров – граждан Узбекистана.
В обоих случаях никто не пострадал и не нуждался в медицинской помощи. При оперативном содействии сотрудников дорожной полиции и органов по чрезвычайным ситуациям Казахстана транспортные средства отремонтированы и продолжили свой путь.
Консульско-правовой департамент МИД еще раз обращает внимание узбекских граждан на необходимость учитывать риски и принимать соответствующие меры при въезде, а также проезде в зимнее время по территории Казахстана на автобусах или других видах автомобильного транспорта.