Xonanda Jasur Umirov bezorilik uchun 15 sutkaga qamaldi
Xonanda Jasur Umirov o‘z tanishiga tahdid qilgani uchun sud qilindi va unga nisbatan ma’muriy qamoq jazosi belgilandi. Bu haqda «Kun.uz» nashri xabar bermoqda.
Nashr manbasi ma’lumotiga ko‘ra, Jasur Umirov 2018 yilning 18 noyabr kuni tungi soat 03:00larda mast holatda H.Q.ning xonadoniga o‘zining «Kaptiva» rusumli avtomashinasida (davlat raqami 01 P 288 AB) borgan. Shaxsiy adovati bo‘lgani bois uning darvozasiga bir necha marta avtomashinasining oldi qismi bilan urgan. Darvozaga shikast yetkazgan, jabrlanuvchini haqoratlagan va qo‘lidagi pichoq bilan qo‘rqitgan.
«24 aprel kuni Toshkent shahar Olmazor tuman ma’muriy sudi tomonidan 1986 yil Samarqand viloyatida tug‘ilgan Jasur Umirovga nisbatan ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi, mayda bezorilik, ya’ni jamoat joylarida uyatli so‘zlar bilan so‘kinish, fuqarolarga haqoratomuz shilqimlik qilish hamda jamoat tartibini va fuqarolarning osoyishtaligini buzuvchi shu kabi boshqa xatti-harakatlarda ifodalangan jamiyatda yurish-turish qoidalarini qasddan mensimaslik moddasi doirasida sud ishi ko‘rib chiqildi», deyiladi manba ma’lumotida.
Sudda Jasur Umirov aybiga to‘liq iqror bo‘lgan - rostan ham o‘zi bilan olib yuradigan pichog‘i bilan tanishini qo‘rqitib haqoratlaganini tan olgan. Sabab sifatida o‘zi yoqtirgan «Shamsiya» ismli qizni unga turmushga berishmayotganini ko‘rsatgan. Lekin qilgan ishidan afsusdaligini bildirib, suddan yengillik so‘ragan.
Sud estrada yulduzi Jasur Umirovni MJtKning 183-moddasida ko‘rsatilgan huquqbuzarlikni sodir etgan deb topdi. Unga 15 (o‘n besh) sutkalik ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi.
Joriy yilning 26 aprel sanasida Toshkent shahar ma’muriy sudi tomonidan kassatsiya tartibida uning ishi ko‘rib chiqildi va qaror o‘zgarishsiz qoldirildi.

Певца Жасура Умирова арестовали на 15 суток за хулиганство
Узбекский певец Жасур Умиров угодил под суд за угрозы своему знакомому и подвергся административному аресту, сообщает «Kun.uz».
По информации источника издания, Жасур Умиров 18 ноября 2018 года будучи в состоянии алкогольного опьянения, около 03 часов ночи отправился на своём автомобиле «Каптива» (госномер 01 P 288 AB) домой к своему знакомому Х.К.
Приехав Ж.Умиров несколько раз протаранил автомашиной ворота. Сломав ворота, он оскорбил хозяина дома и угрожал ему ножом.
«В суде по административным делам Алмазарского района Ташкента 24 апреля этого года было рассмотрено административное дело в отношении гражданина Жасура Умирова 1986 г.р., уроженца Самаркандской области в соответствии со статьей 183 Кодекса об административной ответственности за мелкое хулиганство, то есть умышленное пренебрежение к правилам поведения в обществе, выраженное в нецензурной брани в общественных местах, оскорбительном приставании к гражданам и другими подобными действиями, нарушающими общественный порядок и спокойствие граждан»,-говорится в сообщении источника.
Жасур Умиров в суде полностью признал свою вину. Причиной он назвал тот факт, что понравившуюся ему девушку по имени Шамсия отказались выдать за него замуж. Он сообщил, что раскаивается в содеянном и просил суд о снисхождении.
Суд признал виновным звезду эстрады Жасура Умирова в совершении правонарушения, предусмотренного статьей 183 Кодекса об административной ответственности. Ему было назначено наказание в виде 15 суток административного ареста.
26 апреля Ташкентский суд по административным делам повторно рассмотрев дело, приговор в отношении Жасура Умирова оставил без изменения.