2020 yil 14 martdan 2028 yil 31 dekabrga qadar O‘zbekiston hududida shaharsozlik faoliyati sohasida texnik jihatidan tartibga solishga doir xorijiy normativ hujjatlar qo‘llanishiga ruxsat berildi. Ular milliy normativ hujjatlar bilan birgalikda qo‘llanilishi mumkin.
Buning uchun quyidagi shartlar bajarilishi kerak:
— qonunchilikka muvofiq maxsus texnik shartlarni ishlab chiqqan holda, xorijiy normativ hujjatlar asosida ishlab chiqilgan loyiha hujjatlarining moslashtirish;
— zarur hollarda moslashtirilgan loyiha hujjatlarini ko‘rib chiqish uchun vakolatli organ tomonidan jalb qilingan mustaqil xorijiy mutaxassislar va konsultantlar xizmatlari uchun to‘lov xarajatlari, ushbu hujjatlarni ko‘rib chiqish natijalaridan qat’i nazar, buyurtmachi (investor) tomonidan qoplanishi.

В градостроительстве разрешили использовать иностранные нормативные акты
Разрешено использовать иностранные нормативные документы по техническому регулированию в сфере градостроительства с 14 марта 2020 года до 31 декабря 2028 года на территории Узбекистана. Об этом сообщает пресс-служба хокимията города Ташкента.
Их можно применять наряду с национальными нормативными документами. Это применимо при условии:
• адаптации с привлечением местных проектно-изыскательских организаций проектной документации, с разработкой специальных техусловий, обеспечивающих компенсирующие мероприятия в части расхождения с национальными нормативными документами;
• покрытия заказчиком (инвестором) расходов по оплате услуг независимых зарубежных специалистов и консультантов, привлекаемых, при необходимости, уполномоченным органом при рассмотрении адаптированной проектной документации, независимо от результата такого рассмотрения.