Shu maqsadda shaharda noqonuniy yurgan xorijiy fuqarolarni aniqlash va ularni mamlakatdan chiqarib yuborish borasida transport vositalarida, ish va yashash hamda jamoat joylarida muntazam tekshiruvlar olib borilmoqda.
Huquqni muhofaza qiluvchi idoralar tomonidan xorijiy fuqarolarga qo‘yilgan talablar va zarur me’yoriy hujjatlarni o‘rganish va vatandoshlarimiz huquqbuzar holatiga tushib qolishini oldini olish maqsadida O‘zbekistonning Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasi shahar Xavfsizlik boshqarmasi va migratsiya xizmati rahbariyati bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Turk mutaxassislarining ta’kidlashicha, aksar xorijiy fuqarolar Turkiyada yashash huquqini beruvchi (ikamet izni) va ishlashga ruxsat beruvchi (kalisma izni) hujjatlar farqini bilmaydi.
Qonunga muvofiq yashash huquqini beruvchi (ikamet izni) hujjatga ega chet el fuqarolari Turkiya hududida ishlashni istasalar, albatta, qo‘shimcha ishlashga ruxsat beruvchi (kalisma izni) hujjatlarga ham ega bo‘lishlari shart. Aks holda, ular qonunni buzgan hisoblanadi va ularga nisbatan choralar ko‘riladi.
Ma’lumki, 2018-yilning oktyabr oyidan boshlab Turkiya Hukumati O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga Turkiya hududida 90 kun davomida vizasiz yurishga ruxsat berish to‘g‘risida qaror qabul qilgan. Bu muddat Turkiyada ishlash maqsadida kelgan xorijiy fuqarolarga yashash huquqi (ikamet izni) va ishlashga ruxsat beruvchi (kalisma izni) hujjatlarni rasmiylashtirish uchun yetarli muddat hisoblanadi.
Bundan tashqari Turkiyaning xorijiy mamlakatlardagi diplomatik vakolatxonalarida turk ish beruvchilari bilan ikki tomonlama shartnomalar tuzish orqali Turkiyaga kelishidan oldin ham ishlash huquqini beruvchi (kalisma izni) hujjatlarini rasmiylashtirish imkoniyati mavjud. Bu esa, ishlashga kelmoqchi bo‘lgan fuqarolarning ishini sezilarli darajada osonlashtiradi.
Shu munosabat bilan Bosh konsulxona Turkiyada bo‘lib turgan yoki u yerga bormoqchi bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolarini barcha kerakli hujjatlarni o‘z vaqtida rasmiylashtirishga va mamlakatda mavjud qonun-qoidalarga rioya qilishga chaqiradi.
Elchixona va Bosh konsulxona Turkiyada bo‘lib turgan fuqarolarimizning qonuniy huquqlarini himoya qilish maqsadida tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda.
Zarur holatlarda hamyurtlarimiz O‘zbekistonning Anqara shahridagi Elchixonasi Konsullik bo‘limiga (0312) 441-17-46, e-mail: uzconsul.ankara@gmail.com, faks: +90 312 442 70 58) yoki Istanbul shahridagi Bosh Konsulxonasiga (+90 212 323-20-37, faks:+90 212 312 20 40, e-mail:uzbekconsul@yahoo.com) murojaat qilishlari mumkin.
O‘zbekistonning Anqara shahridagi Elchixonasi va Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasi hamyurtlarimiz mazkur yo‘nalishda hamkorlik qilishiga umid qiladi hamda taklif va izohlar uchun oldindan minnardorchilik bildiradi.

МИД предупреждает: В Турции проводятся рейды по выявлению и депортации нелегальных иностранцев
В настоящее время в городе Стамбуле (Турция) предпринимаются необходимые меры по обеспечению правопорядка и верховенства закона.
В этих целях на транспорте, по месту жительств и работы, а также в общественных местах регулярно проводятся рейды по выявлению и депортации из Турции нелегально находящихся иностранных граждан, сообщает МИД Узбекистана.
В целях изучения нормативных документов и требований правоохранительных органов Турции к иностранным гражданам, а также недопущения случаев попадания наших соотечественников в разряд нелегалов Генконсульством Узбекистана в г.Стамбуле были проведены встречи с руководством городского Управления безопасности и миграционной службы.
По утверждению турецких специалистов, большинство иностранных граждан не знают разницы между документами, дающими право на жительство (ikаmеt izni) и работу (çalişma izni) на территории страны.
Согласно закону, если иностранный гражданин, имеющий вид на жительство, захочет трудоустроиться, он дополнительно должен оформить себе документ, предоставляющий право на работу (çalişma izni). В противном случае он считается нарушителем закона, в связи с чем в его отношении будут предприниматься соответствующие меры.
Как известно, с октября 2018 года Правительство Турции приняло решение, разрешающее гражданам Узбекистана пребывать в стране без визы в течение 90 дней. Данный срок считается более чем достаточным для оформления и получения разрешения на работу или вида на жительство.
Кроме этого, есть возможность получения разрешения на работу (çalişma izni) до приезда в страну в дипломатических миссиях Турции за рубежом, заключив двухсторонний договор с турецким работодателем. Данное обстоятельство значительно облегчит оформление соответствующих разрешительных документов по прибытию в Турцию.
В этой связи Генеральное консульство призывает граждан Узбекистана, находящихся в Турции или желающих её посетить, своевременно оформлять все необходимые документы и не нарушать установленные в стране законы и порядок.
Посольство и Генеральное консульство принимают надлежащие меры по защите законных прав граждан Узбекистана на территории Турции.
При необходимости граждане могут обращаться в Консульский отдел Посольства Узбекистана в г.Анкаре (0312) 441-17-46, E-mail: uzconsul.ankara@gmail.com Факс: +90 312 442 70 58) и Генеральное консульство Узбекистана в г.Стамбуле (+90 212 323-20-37, факс: +90 212 312 20 40, эл.почта: uzbekconsul@yahoo.com и E-mail:uzbekconsul@yahoo.com).
Посольство Узбекистана в г.Анкаре и Генеральное консульство в г.Стамбуле надеются на практическое сотрудничество сограждан в данном направлении и заранее благодарит за предложения и комментарии.