Bank-moliya akademiyasi — 2020 yil yakunlari
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli transformatsiyalar, yosh avlod iqtisodchilari, bankirlar va moliyachilarning yangi talablari, raqamli texnologiyalarning tarqalishi — bank-moliya sohasida kadrlar tayyorlash tizimi uchun dolzarb muammoga aylandi.
Bank-moliya sektorining yuqori malakali kadrlarga bo‘lgan ehtiyojidan kelib chiqib, ilmiy-innovatsion faoliyatni samarali tashkil etish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish maqsadida 2020-2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasi «Bank-moliya akademiyasini rivojlantirish konsepsiyasi» ishlab chiqildi. Unda o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda O‘zbekiston Respublikasi Bank-moliya akademiyasining strategik maqsadlari, ustuvor yo‘nalishlari, vazifalari, rivojlanish bosqichlari belgilab berildi.
O‘zbekiston Respublikasi bank-moliya akademiyasining rivojlanish konsepsiyasini amalga oshirish maqsadida Milliy bank homiyligi va moliyaviy ko‘magi ostida quyidagi vazifalar amalga oshirildi.
— O‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom, mutaxassisliklar, bank, moliya va moliyaviy texnologiyalar bo‘yicha yangi o‘quv dasturlari ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
—Moliyachilar va bankirlar uchun sun’iy intellekt, moliyaviy texnologiyalar, dizayn fikrlash, strategik tashkilotlarni boshqarish va o‘zgarishlarni boshqarish kabi yangi fanlar joriy etildi.
—Biznes jarayonlari qayta tashkil etildi. Talabalarni tanlashning tubdan yangi, ochiq, ko‘p bosqichli, oshkora va korrupsiyasiz jarayoni ishlab chiqildi, tasdiqlandi va amalga oshirildi. Bajarilgan ishlar bo‘yicha chempionat, qobiliyat testlari va ish beruvchilar bilan suhbatlar o‘tkazildi.
Raqobatli tanlovni ta’minlash uchun 3720 kishi ishtirokida uchta ish bo‘yicha chempionat o‘tkazildi. Sinov uchun o‘tish ballari 50% dan yuqori bo‘ldi. Birinchi o‘rin uchun 30 dan ortiq odam kurashdi va ushbu holat mamlakatdagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biriga aylandi. Akademiya veb-saytida abituriyentlarning hujjatlarini masofadan turib elektron shaklda qabul qilish jarayoni tashkil etildi.
Keys chempionati doirasida Belgiya, Misr, Qozog‘iston, Kipr, Ummon, Rossiya Federatsiyasi, AQSh, Turkiya va boshqa mamlakatlarning 20 dan ortiq amaliyotchi mutaxassislari murojaat etuvchilar bilan suhbatlashdi. Chempionatlarda ishtirok etish uchun barcha vazirlik va idoralar xodimlari taklif etildi. 90 dan ortiq sudya-xodimlar (Moliya vazirligi, Markaziy bank, Milliy bank) ixtiyoriy ravishda chempionat ishtirokchilarining ishlarini baholashdi.
Akademiyada malaka oshirish uch tilda: o‘zbek, rus va ingliz tillarida olib borilmoqda. O‘qituvchilar tarkibi sifat jihatidan yangilandi. O‘qituvchilarning vakolatlari modellari ishlab chiqildi. Joriy o‘quv yilida o‘qituvchilarning 50% dan ortig‘ini katta ish tajribasiga ega amaliyotchilar va 20% dan ortig‘ini chet ellik mutaxassislar tashkil etdi:
Jon King — yetakchilik;
Alla Vadimovna Sitovich — strategiya;
Aleksandr Vladimirovich Baru — marketing;
Aleksandr Georgiyevich Stashenko — boshqaruv;
Anna Timofeyeva — kadrlar menejmenti;
Joriy yilning dekabr oyida koronavirus pandemiyasi avj olgan vaqtda akademiyaning onlayn platformasida banklar va davlat muassasalari rahbarlari hamda kadrlar zaxiralari uchun malaka oshirish kurslari bepul tashkil etildi. 300 dan ortiq talabalar chet ellik professorlar bilan o‘zbek tiliga sinxron tarjima orqali o‘qish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Keyingi yilda tashkil etiladigan kurslarda o‘qish uchun taklif olgan 1000 dan ortiq tinglovchilar moodle.bfa.uz masofaviy o‘qitish tizimida ro‘yxatdan o‘tgan.
Akademiyaning ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish uchun «Moliyaviy me’morchilik – 2030» xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi, unda 70 dan ortiq tadqiqotchilar va chet ellik mutaxassislar to‘plandi. Doktorantlar bilan ish olib borilmoqda, ilmiy ishlar nazorat qilinyapti va ular BFA o‘quv jarayoniga kiritilmoqda. Akademiya xodimlari va talabalari Jahon banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Sberbank korporativ universiteti, Iqtisodiy rivojlanish vazirligi va boshqa tashkilotlarning onlayn-konferensiyalaridagi ishtirok etdi.
Olmaota menejment universiteti (ALMAU, Qozog‘iston) bilan hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolandi, ayni vaqtda 2021 yilga mo‘ljallangan hamkorlik xaritasini birgalikda muhokama qilish davom etmoqda.
Bundan tashqari, Milliy bank, «Asakabank», «Xalq banki», «Hamkorbank», «Promstroybank», «Qishloqqurilishbank», «Turonbank», «Mikrokreditbank» va «Aloqabank» bilan banklarning o‘rta muddatli istiqbollari va strategiyalarini belgilash bo‘yicha choralar ko‘rildi. O‘rganish natijalari asosida 2020-2023 yillarda malaka oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha kurslar va treninglar tashkil etiladi.
Akademiya homiyligida Milliy bankning korporativ maktabi o‘z faoliyatini boshladi va shu kabi ishlar «Asakabank» hamda «SQB » bilan olib borilmoqda.
2020 yildan boshlab BMAda dissertatsiyalarga yanada qat’iy talablar qo‘yilmoqda: sanoatning amaliy muammolarini hal qilish; qonunchilikni takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritish; takliflarning aniq iqtisodiy maqsadga muvofiqligi ta’minlanadi.
Milliy bank va BMA 2021 quyidagi tashabbuslarni amalga oshirishni belgilab berdi:
Eng so‘nggi yuqori texnologik yechimlarni ishlab chiqishga tayyorlaydigan moliyaviy texnologiyalar bo‘yicha mutaxassislar maktabi ochilishi. Maktab bitiruvchilari nafaqat banklar va moliya tashkilotlarining mutaxassislarga bo‘lgan ehtiyojlarini qondiribgina qolmay, balki yuqori texnologiyalarni jahon bozoriga eksport qilishni ham ta’minlay olishi lozim. Ushbu loyihani amalga oshirish uchun bank filiallaridan birining binosini Bank-moliya akademiyasiga foydalanish uchun berish masalasi kelishib olindi.
Venture Fund va biznes inkubator tashkil etiladi va bu yerda fintech mutaxassislari magistrantlar bilan birgalikda o‘zlarining startaplarini yaratadilar va investitsiyalarni jalb qiladilar.
Fondning ochilishi ta’limni rivojlantirishga qiziquvchi homiylar va metsenatlar mablag‘larini jalb qilish imkonini beradi, akademiya innovatsion formatdagi ta’lim muassasasi sifatida uzoq muddat gullab-yashnashiga zamin yaratadi.
Moliyaviy jihatdan savodli va faol fuqarolarning yangi avlodini tayyorlash yoshlar rivojlanishining muhim vazifalaridan biridir. Shu sababli «Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash» yilida akademiyada o‘rta ta’lim maktablari o‘quvchilari va talabalar bilan ishlashga alohida e’tibor qaratiladi.
1000 dan ortiq o‘quvchini turar joy va oziq-ovqat bilan ta’minlash imkoniga ega bo‘lgan xalqaro bank maktabi yangi yilda ishga tushiriladi. Bunday o‘quv sharoitlari nafaqat mamlakatimiz fuqarolari, balki boshqa davlatlardan kelgan abituriyentlar uchun ham ta’limni jozibador qiladi. Ushbu holat akademiyaga ta’lim xizmatlarini eksport qilish va mamlakatning xalqaro obro‘sini mustahkamlash imkonini beradi.
Shuningdek, o‘quv jarayonini tashkil etish sohasidagi xalqaro hamkorlik sezilarli intensivlikka ega bo‘ladi. Kelajak kasblari atlasi ham yetakchi mutaxassislar bilan hamkorlikda ishlab chiqiladi.
Yangi o‘quv yilidan boshlab Milliy bank 1-kurs talabalariga grant va 50 ta stipendiya ajratadi.
Talabalar davlat tomonidan tan olingan diplom bilan birga xalqaro miqyosda tan olingan kasbiy tayyorgarlik sertifikatlarini qo‘lga kiritish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

Банковско-финансовая академия – итоги 2020 года
Широкомасштабная трансформация, происходящая в Узбекистане, новые требования подрастающего поколения экономистов, банкиров и финансистов, распространение цифровых технологий стали настоящим вызовом для системы подготовки кадров банковской и финансовой системы.
Концепция развития Банковско-финансовой академии Республики Узбекистан в 2020-2025 годы разработана в целях эффективной организации научной и инновационной деятельности, развития международного сотрудничества, исходя из потребностей банковской и финансовой сфер в высококвалифицированных кадрах. Она определяет стратегические цели, приоритетные направления, задачи, этапы развития Банковско-финансовой академии Республики Узбекистан на среднесрочную и долгосрочную перспективы.
В целях реализации Концепции развития Банковско-финансовой академии Республики Узбекистан, под шефством и при финансовой поддержке Узнацбанка были осуществлены следующие задачи.
Разработаны и утверждены Положения о порядке приема на обучение, о Совете Академии, новые программы обучения по специальностям, Банковское дело, Финансы и финансовые технологии.
Введены новые дисциплины: Искусственный интеллект для финансистов и банкиров, Финансовые технологии, Дизайн-мышление, Стратегическое управление организацией, Управление изменениями.
Реорганизованы Бизнес-процессы. Разработан, утвержден и реализован принципиально новый, открытый, многоуровневый, прозрачный и свободный от коррупции процесс отбора студентов. Включающий в себя кейс-чемпионат, тесты способностей и интервью с работодателями.
Для обеспечения конкурентного отбора было проведено три кейс-чемпионата с участием 3720 человек. Проходной балл по итогам тестирования составил выше 50%. Конкурс на 1 место составил более 30 человек, что стало одним из самых высоких показателей в стране. Процесс приема документов абитуриентов в электронном виде был организован полностью дистанционно на вебсайте Академии.
В рамках кейс-чемпионата перед абитуриентами выступили более 20 экспертов-практиков из Бельгии, Египта, Казахстана, Кипра, Омана, Российской Федерации, США, Турции и других стран. К участию в кейс-чемпионате были приглашены сотрудники всех министерств и ведомств. Более 90 судей-представителей заказчиков кадров (Министерство финансов, Центральный банк, Узнацбанк) на общественных началах оценивали работы участников кейс-чемпионата.
Теперь обучение в Академии проводится на трех языках: узбекском, русском и английском. Качественно обновлен профессорско-преподавательский состав. Разработаны Модели компетенций преподавателей. В этом учебном году более 50% преподавателей – практики с большим опытом работы, более 20% - иностранные эксперты:
Джон Кинг – лидерство;
Алла Вадимовна Цытович – стратегия;
Александр Владимирович Бару – маркетинг;
Александр Георгиевич Сташенко – менеджмент;
Анна Тимофеева – управление персоналом;
В декабре текущего года, в новых реалиях, вызванных пандемией коронавируса, на онлайн платформе Банковско-финансовой академии были бесплатно организованы курсы повышения квалификации для руководителей и кадровых резервистов банков и государственных учреждений. Более 300 слушателей получили возможность учиться у иностранных профессоров с обеспечением синхронного перевода на узбекский язык. В системе дистанционного обучения moodle.bfa.uz зарегистрировано более 1000 новых слушателей, которые получат приглашения на новые курсы в следующем году.
Для реализации научно-исследовательской деятельности Академии проведена международная научно-практическая конференция «Финансовая архитектура - 2030», объединившая более 70 исследователей и зарубежных экспертов. Проводится работа с докторантами, ведется мониторинг научных работ, докторанты включаются в образовательный процесс БФА. Организовано участие сотрудников и студентов Академии в онлайн-конференциях Всемирного банка, Международной финансовой корпорации, Корпоративного университета Сбербанка, Минэкономразвития и др.
Подписан Меморандум о сотрудничестве с Алматы Менеджмент Университет (Бизнес-школа ALMAU, Казахстан), идет совместное обсуждение Дорожной карты сотрудничества на 2021 год.
Кроме того, с Узнацбанком, Асакабанком, Халкбанком, Хамкорбанком, Промстройбанком, Кишлоккурилишбанком, Туронбанком, Микрокредитбанком, Алокабанком были проведены мероприятия для определения приоритетов и стратегии банков на среднесрочную перспективу. По итогам изучения и согласованных потребностей формируются курсы и тренинги для повышения квалификации и переподготовки на 2020-2023 гг.
Под эгидой Академии начала свою деятельность Корпоративная школа Узнацбанка, аналогичная работа ведётся с Асакабанком и Промстройбанком.
С 2020 года в БФА к диссертациям предъявляются ещё более жёсткие требования: решение практических проблем отрасли; внесение предложений по совершенствованию законодательства; явная экономическая целесообразность предложений.
Основными приоритетами на 2021 год Узнацбанк и БФА определили реализацию следующих инициатив:
Открытие Школы специалистов по финансовым технологиям, которая будет готовить программистов для разработки новейших высокотехнологичных решений. Выпускники школы смогут не только обеспечить потребности банков и финансовых организаций в специалистах, но и будут обеспечивать экспорт высоких технологий на мировой рынок. Для реализации этого проекта, с Узнацбанком согласован вопрос о передаче в пользование Банковско-финансовой академии здания одного из филиалов банка, под Кампус Школы специалистов по финансовым информационным технологиям на 500 слушателей.
Создание Венчурного фонда и бизнес-инкубатора, где выпускники Школы финтех специалистов вместе с магистрантами будут создавать свои стартапы, привлекать инвестиции и выходить на уровень международных требований.
Открытие Фонда целевого капитала позволит привлечь средства меценатов и благотворителей, заинтересованных в развитии образования, заложит основу многолетнего процветания Академии, как образовательного учреждения инновационного формата.
Подготовка нового поколения финансово грамотных и активных граждан – одна из важных задача развития молодежи. Поэтому в год «Поддержки молодежи и укрепления здоровья населения» Академия будет уделят особое внимание работе со старшеклассниками и студентами.
Международная банковская школа, способная вместить более 1000 студентов с обеспечением проживания, питания, занятий спортом и развитием культуры студентов – будет заложена в новом году. Такие условия обучения сделают привлекательным обучение не только для граждан нашей страны, но и абитуриентов из других стран. Что позволит Академии экспортировать образовательные услуги и укреплять международный имидж страны.
Также международное сотрудничество в сфере организации образовательного процесса приобретет существенную интенсивность. Атлас профессий будущего будет также разрабатываться в кооперации с ведущими экспертами.
С нового учебного года Узнацбанк предоставит как гранты, так и 50 стипендий первокурсникам из числа 50 одаренных студентов.
Новые студенты будут иметь возможность вместе с дипломом государственного образца получить и сертификаты о профессиональной подготовке международного образца.