Oyliklar oshdi. Endi nimalar o‘zgaradi?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoniga muvofiq, joriy yilning 1 avgustidan budjet muassasalari va tashkilotlari xodimlarining ish haqi, pensiyalar, stipendiyalar hamda nafaqalar miqdori 1,1 baravar miqdorda oshirilmoqda.
Jumladan, 2019 yil 1 avgustdan O‘zbekistonda eng kam oylik ish haqi 223 000 so‘m miqdorida belgilanmoqda. Ta’kidlash joizki, minimal ish haqi miqdorining oshishi o‘z navbatida o‘rtacha oylik ish haqining ko‘payishiga olib keladi.
Ish haqi miqdorini oshishi munosabati bilan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 21 maydagi 5723-sonli Farmoniga o‘zgartirish kiritilib, joriy yil 1 sentyabrdan eng kam ish haqi o‘rniga kiritilayotgan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori 577 170 so‘mdan 634 880 so‘mga oshirilmoqda. Ushbu miqdor, mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori bo‘lib, iqtisodiyotning barcha sohalariga, shu jumladan xususiy sektorni qamrab oladi.
Shuni ta’kidlash joizki, ushbu oshirishlar birgina ijtimoiy sohada faoliyat ko‘rsatayotgan 1 mln. 600 mingdan ortiq fuqarolarning ish haqiga taalluqli bo‘lib, ular qatorida 1 mln. 107 ming nafar ta’lim, 465 ming nafar sog‘liqni saqlash hamda 70 ming nafar fan, madaniyat va sport sohalari xodimlarini qamrab oladi.
Masalan, o‘qituvchining o‘rtacha oylik ish haqi 2,4 mln. so‘mni, vrachlarda – 2,1 mln so‘mni, madaniyat va sport sohasi xodimlarida – 2 mln. so‘mni tashkil etadi.
Bundan tashqari, mamlakat bo‘yicha 3 mln. 693 mingdan ortiq pensiya va ijtimoiy nafaqa oluvchilarning moddiy ta’minoti yaxshilanadi. Endilikda, yoshga doir pensiyaning eng kam miqdori oyiga 436 150 so‘mni tashkil etadi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga, xususan minimal miqdorlarda nafaqa oluvchilarga alohida e’tibor qaratilgan.
Xususan, mamlakatimizda bolalikdan nogironligi bo‘lgan 300 mingga yaqin shaxslarga beriladigan nafaqaning eng kam miqdori 436 150 so‘m qilib belgilandi.
Shu bilan birga, 46 mingga yaqin 2-guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarning nogironlik pensiyasi eng kam miqdorini belgilashga nisbatan yondashuvlar tubdan qayta ko‘rib chiqildi.
Xususan, yangi tartibga ko‘ra, 2-guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar pensiyasining eng kam miqdori – hozirgi yoshga doir eng kam pensiyaning  50 foizidan 75 foiziga oshiriladi. Mazkur o‘zgartirish munosabati bilan 25 mingdan ortiq shaxslarning pensiyasi miqdori 150 foizga va – 21 mingga yaqin shaxslarning pensiya miqdori 136 foizga oshirishni ta’minlaydi.
2-guruh nogironligi bo‘lgan yolg‘iz shaxslar – pensionerlarning pensiyasiga ustama miqdori hozirgi eng kam ish haqining 50 foizidan  75 foiziga oshiriladi.
Shuningdek, 2019 yil 1 avgustdan 1-guruh nogironlik nafaqasi oluvchilarga eng kam ish haqining 25 foizi miqdorida, ya’ni 55 750 so‘m oylik qo‘shimcha to‘lov joriy qilinadi. Bunday shaxslar 23 mingdan ortiqni tashkil etadi.
Bundan tashqari, zarur ish stajiga ega bo‘lmagan keksa yoshdagi  va mehnatga layoqatsiz 83 mingdan ortiq fuqarolarga beriladigan nafaqaning eng kam miqdori oyiga 267 650 so‘m miqdorida belgilandi.
Umuman olganda, mazkur Farmonga muvofiq joriy yilning o‘zida aholi daromadlarini oshirishga 3,5 trln. so‘mga yaqin mablag‘ yo‘naltiriladi.

В Узбекистане повысились зарплаты. Что еще изменится?
Указом Президента Республики Узбекистан, с 1 августа текущего года повышаются размеры заработной платы работникам бюджетных учреждений и организаций, пенсий, стипендий и пособий в среднем в 1,1 раза.
В частности, с 1 августа 2019 года минимальный размер заработной платы в Узбекистане устанавливается в размере 223 000 сум. Нужно отметить, что повышение минимального размера заработной платы также повлечет за собой увеличение минимального размера оплаты труда.
В связи с повышением заработной платы, вносятся изменения в Указ Президента Республики Узбекистан от 21 мая 2019 года  № УП–5723, предусматривающие увеличение с 1 сентября текущего года минимального размера оплаты труда с 577 170 сум до 634 880 сум. Данный размер является минимальным размером оплаты труда в любом секторе экономики, включая частный сектор.
Данное повышение только в социальной сфере затронет заработную плату более 1 млн. 600 тыс. граждан, среди которых 1 млн. 107 тыс. работников системы образования,  465 тыс. – системы здравоохранения, 70 тыс. – сферы науки, культуры и спорта.
К примеру, среднемесячная заработная плата учителя составит 2,4 млн. сумов, врача – 2,1 млн. сумов, а работника сферы культуры  и спорта – 2 млн. сумов.
Кроме того, улучшится материальное обеспечение более  3 млн. 693 тыс. получающих пенсий и социальных пособий страны. Теперь минимальный размер пенсии по возрасту составит 436 150 сумов в месяц.
Ососбое внимание уделено социальной поддержке лиц  с инвалидностью, в частности получающих пособие в минимальных размерах.
В частности, минимальный размер пособия лицам с инвалидностью с детства, которых в нашей стране насчитывается около 300 тысяч человек, устанавливается в размере 436 150 сумов.
Наряду с этим, кардинально пересмотрен подход к определению минимального размера пенсии по инвалидности лицам с инвалидностью 2 группы, число которых составляет порядка 46 тысяч человек.
Так, согласно новому порядку, минимальный размер пенсии лиц  с инвалидностью 2 группы увеличивается с нынешних 50 процентов  до 75 процентов от минимальной пенсии по возрасту. Это позволит,  с учетом предстоящего повышения, обеспечить рост размера пенсии для более 25 тысяч таких лиц на 150 процентов и порядка 21 тысячи на 136 процентов.
При этом, пенсионерам – одиноким лицам с инвалидностью  2 группы размер надбавки к пенсии увеличивается с нынешних  50 процентов до 75 процентов минимального размера заработной платы.
Также с 1 августа 2019 года вводится ежемесячная доплата получателям пособий 1 группы инвалидности в размере 25 процентов минимального размера заработной платы или 55 750 сум. К числу таких лиц относятся более 23 тысяч человек.
Кроме того, минимальный размер пособия престарелым  и нетрудоспособным гражданам (более 83 тыс), не имеющим необходимого стажа работы определяется в размере 267 650 сум в месяц.
В целом, в соответствии с данным Указом только в этом году  на повышение доходов населения будет направлено около 3,5 трлн сумов.