«O‘zbekneftgaz»: O‘zbekistonda ilk bor Buxoro neftni qayta ishlash zavodi tomonidan JetA-1-SSF gaz turbinali dvigatellar uchun yarim sintetik aviayoqilg‘i ishlab chiqarildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan neft mahsulotlari va uglevodorod xom-ashyosi import o‘rnini bosish, mamlakatimizda iqtisodiyot barqarorligini ta’minlash borasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Import o‘rnini bosadigan, eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish, yoqilg‘i mustaqilligiga erish bo‘yicha berilgan topshiriqlar hamda belgilangan vazifalar ijrosi holatini o‘rganish uchun Boshqaruv raisi va «Ishchi guruh» a’zolari Buxoro neft qayta ishlash zavodi (Buxoro NQIZ)ishlab chiqarish maydonlarida bo‘ldi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisining Buxoro NQIZga ishchi tashrifi doirasida korxona mutaxassislari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, unda GTL sintetik kerosinini jalb qilish orqali JetA-1-SSF (Djet A-1) aviatsiya yoqilg‘isini ishlab chiqarishga doir muhim masalalar muhokama qilindi.
Bugungi kunda sintetik yoqilg‘ini qabul qilish uchun barcha infratuzilma tayyor bo‘lgani, uni Djet A-1 aviatsiya yoqilg‘isi ishlab chiqarish bo‘yicha tayyor mahsulot darajasiga yetkazish bo‘yicha to‘liq dastur ishlab chiqilgani hamda amalga oshirilgan ishlar hisoboti berildi.
O‘z navbatida, Buxoro NQIZda sintetik kerosinni qabul qilish va saqlashga mo‘ljallangan har birining hajmi 5000 metr kub bo‘lgan ikkita sig‘im qurilib, foydalanishga topshirildi.
Loyiha, shuningdek, zavodning an’anaviy Djet A-1 aviayoqilg‘isi bilan aralashtirish va Djet A-1 (JetA-1)-SSF gaz turbinali dvigatellari uchun yarim sintetik aviatsiya yoqilg‘isi ishlab chiqarish uchun Buxoro NQIZga GTL sintetik kerosinini yetkazib berishni ko‘zda tutadi.
Mazkur loyihani ilk bosqichidan boshlab, Buxoro NQIZ mutaxassislari Djet A-1 aviatsiya yoqilg‘isining sifat ko‘rsatkichlarini buzmasdan, o‘rnatilgan me’yoriy hujjatlar talablari asosida an’anaviy kerosin bilan optimal nisbatni aniqlash uchun shunga o‘xshash GTL zavodlarida ishlab chiqarilgan sintetik kerosin namunalari bilan doimiy ravishda laboratoriya tadqiqotlarini olib borishdi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi boshchiligida loyihani amalga oshirish jarayonida Buxoro NQIZ rahbariyati va mutaxassislari tomonidan zavodning ishlab chiqarish sexlari va tahlilxonalarida «Uzbekistan GTL» zavodi uchun mutaxassislar tayyorlash, ularni uy-joy, oziq-ovqat, ish bilan ta’minlash va o‘qitish bo‘yicha ko‘plab ishlar amalga oshirildi.
Yarim sintetik (Jet A-1 SSF) yoqilg‘isining xalqaro talablarga muvofiqligini ta’minlash maqsadida, Buxoro NQIZ mutaxassislari tomonidan, tegishli vazirlik, idoralar va nazorat organlari bilan kelishildi hamda O‘z DSt 1117:2007 «Jet A-1 gaz turbinali dvigatellari uchun aviatsiya yoqilg‘isi texnik shartlar» Davlat standartiga tegishli o‘zgartirishlar kiritildi.
Natijada, 2022-yilning 15-sentyabr kuni Buxoro NQIZga 511 tonnalik sintetik komponentning birinchi partiyasini olindi. Joriy yilning 17 sentyabrida esa, Buxoro NQIZ, «Uzbekistan GTL» va «SGS» kompaniya vakillari ishtirokida zavodga sintetik kerosin qabul qilindi.
Shundan so‘ng, O‘z DSt 1117: 2007ga 5-sonli o‘zgartirish talablariga muvofiq quyish ishlari amalga oshirilib, Buxoro NQIZning an’anaviy kerosin bilan 50% ga 50% miqdorida  aralashtirildi. 18 sentyabrda yarim sintetik aviatsiya yoqilg‘ining tajriba-sinov partiyasiga pasport berish amalga oshirildi. Pasport berish natijalari yarim sintetik aviatsiya yoqilg‘isining O‘z DSt 1117: 2007 standarti talablariga to‘liq muvofiqligini ko‘rsatdi.
2022-yilning 19-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Milliy sertifikatlashtirish tizimida yangi mahsulot – Djet A-1 (Jet A-1)-SSF gaz turbinali dvigatellari uchun aviatsiya yoqilg‘isi sertifikatlandi va muvofiqlik sertifikati olindi.
Joriy yil 21-sentyabr kuni Transport vaziri va «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi boshlichigida Transport vazirligi, «O‘zbekneftgaz» AJ, «Uzbekistan Airways» AJ, «O‘zaviatsiya» Agentligi, «Uzbekistan GTL» MChJ va «Buxoro NQIZ» MChJ rahbar va mas’ul xodimlaridan tashkil topgan ishchi guruhning navbatdagi yig‘ilishida, "Uzbekistan GTL" sintetik kerosinini jalb qilgan holda, Buxoro NQIZda yarim sintetik Jet A-1 (Jet A-1)-SSF aviakerosinini ishlab chiqarish va havo kemalarida qo‘llash masalalari muhokama qilinib, ushbu turdagi aviayoqilg‘ini qo‘llashni boshlash bo‘yicha zarur chora-tadbirlar belgilab olindi.
2022-yil 23-sentyabr kuni «Boeing» kompaniyasi «Uzbekistan GTL» zavodida ishlab chiqarilgan «GTL» kerosinni Buxoro neftni qayta ishlash zavodida tayyorlanadigan an’anaviy «Jet A-1» avia yoqilg‘isi bilan aralashtirish komponenti sifatida ishlatish imkoniyati yuzasidan yuborilgan so‘rovga ijobiy xulosa berdi va rasman tasdiqladi.
25-sentyabr kuni esa  Fransiyaning «Airbus» aviakompaniyasi aviatsiya yoqilg‘isi sohasidagi texnik talablarni tartibga soluvchi «ASTM7566» xalqaro standartlariga asoslanib, xuddi shunday tasdiqnoma yubordi.
Shu bilan birga, Shveysariyaning mustaqil ekspertiza, nazorat, sinov va sertifikatlashtirish bilan shug‘ullanuvchi «SGS» kompaniyasi Buxoro neftni qayta ishlash zavodida ishlab chiqarilayotgan «GTL Jet A-1» yarim sintetik aviayoqilg‘isi sifati xalqaro standartlarga muvofiqligini tasdiqladi. Bu esa, aviatsiya uchun yoqilg‘i sifatida foydalanish imkonini beradi.
Bugungi kunda, Buxoro NQIZ da yuqoridagi mexanizmlar asosida, xalqaro standart talablariga to‘la mos keladigan mahsulot ishlab chiqarilib, birja savdolari orqali dastlabki 1020 tonna Jet A-1 (Jet A-1)-SSF rusumli avia yoqilg‘isi «Uzbekistan Airways» kompaniyasiga realizatsiya qilindi.
Respublikamizda ushbu mahsulot ishlab chiqarilishining yo‘lga qo‘yilganligi, nafaqat ichki iste’molchilar, balki dunyoning boshqa davlatlaridan keladigan havo kemalari ehtiyojini qondirilishida, turizm salohiyatini oshishida, shu bilan birgalikda, valyuta mablag‘larini iqtisod qilinishida hamda import o‘rnini bosuvchi asosiy omil sifatida xizmat qiladi.

«Узбекнефтегаз»: Впервые в Узбекистане Бухарским нефтеперерабатывающим заводом произведено полусинтетическое авиационное топливо для газотурбинных двигателей JetA-1-SSF
В целях обеспечения выполнения поставленных задач Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым по импортозамещению нефтепродуктов и углеводородного сырья, обеспечению устойчивости экономики в нашей стране членами «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым проводится ряд работ.
Председатель Правления и члены «Рабочей группы» посетили производственные площадки Бухарского нефтеперерабатывающего завода (Бухарский НПЗ) для изучения состояния выполнения поставленных задач по импорт замещению, экспорту продукции, достижению топливной независимости.
В ходе рабочего визита Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» на Бухарский НПЗ состоялась встреча со специалистами предприятия, где были обсуждены важные вопросы, связанные с производством авиационного топлива Jet A-1 путем вовлечения синтетического керосина GTL.
Председателю представлен отчет о проделанной работе и что на сегодняшний день вся инфраструктура подготовлена к приёму синтетического топлива, а также разработана полная программа доведение до уровня готовой продукции для выпуска авиационного топлива марки Jet A-1 (SSF).
В свою очередь, с целью приема и хранения синтетического керосина на Бухарском НПЗ построено и сдано в эксплуатацию два резервуара объемами по 5000 м3.
Проект предусматривает в том числе поставку синтетического керосина GTL на Бухарский НПЗ с целью смешения с традиционным авиатопливом Jet A-1 Бухарского НПЗ и производство полусинтетического авиационного топлива для газотурбинных двигателей Jet A-1 (Jet A-1)-SSF.
Начиная с этапа проектирования данного проекта специалистами Бухарского НПЗ в период 2012-2022 гг. постоянно проводились лабораторные исследования с образцами синтетического керосина производства аналогичных заводов GTL с целью определения оптимального соотношения с традиционным керосином, в соответствии с установленными нормативными документами требованиями.
Во главе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» в период реализации инвестиционного проекта руководством и специалистами Бухарского НПЗ проведена большая работа по подготовке специалистов для завода «Uzbekistan GTL», с обеспечением специалистов жильем, питанием, работой и обучением в производственных цехах и лаборатории Бухарского НПЗ.
С целью обеспечения соответствия полусинтетического топлива международным требованиям, специалистами Бухарского НПЗ в течение 2020-2021 гг. проведена большая работа по разработке, согласованию с министерствами, ведомствами и органами надзора и контроля и утверждению Министерством юстиции Республики Узбекистан зменения №5 к государственному стандарту «O'z DSt 1117:2007» «Авиационное топливо для газотурбинных двигателей Jet A-1. Технические условия».
В результате 15 сентября 2022 года в Бухарский НПЗ поступила первая партия синтетического компонента в объёме 511 тонн. 17 сентября текущего года на заводе получен синтетический керосин с участием представителей Бухарского НПЗ, «Uzbekistan GTL» и независимой лаборатории «SGS».
Затем был произведен слив и смешение с традиционным керосином БНПЗ в пропорции 50% на 50% в соответствии с требованиями «O’zDSt 1117:2007» с изм.№1-5. 18 сентября проведена паспортизация ОПП (опытно-промышленной партии) полусинтетического авиатоплива. Результаты паспортизации показали полное соответствие полусинтетического авиационного топлива требованиям стандарта «O’zDSt 1117:2007».
19 сентября текущего года в Национальной системе сертификации Республики Узбекистан проведена сертификация новой продукции – топлива авиационного для газотурбинных двигателей Jet A-1 (Jet A-1)-SSF и получен сертификат соответствия.
21 сентября текущего года во главе с Министерством транспорта и Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» руководством и ответственными специалистами АО «Узбекнефтгаз», АО «Uzbekistan Airways», Агентства «Узавиация», ООО «Uzbekistan GTL» и ООО «Бухарский НПЗ» на очередном заседании рабочей группы обсуждено производство полусинтетического авиакеросина JetA-1 Бухарского НПЗ с использованием синтетического компонента «Uzbekistan GTL» и определены необходимые меры по переходу на новый вид авиатоплива.
23 сентября 2022 года компания «Boeing» дала положительное заключение и официально подтвердила запрос о возможности использования керосина «GTL», произведенного на заводе «Uzbekistan GTL», в качестве компонента для смешивания с традиционным авиационным топливом Jet A-1, производимым на Бухарском НПЗ.
А 25 сентября французская авиакомпания «Airbus» направила аналогичное подтверждение, ссылаясь на международные стандарты «ASTM7566», которые регулируют технические требования в области авиационного топлива.
В то же время швейцарская компания SGS, занимающаяся независимой экспертизой, контролем, испытаниями и сертификацией, подтвердила, что качество полусинтетического авиационного топлива GTL Jet A-1, производимого на Бухарском НПЗ, соответствует международным стандартам. Это позволяет использовать его в качестве топлива для авиации.
На сегодняшний день на базе вышеперечисленных механизмов Бухарским НКИЗ произведен продукт, полностью отвечающий требованиям международных стандартов, и первые 1020 тонн авиатоплива Jet A-1 (Джет А-1)-SSF были реализованы авиакомпании “Uzbekistan Airways”.
Налаживание производства данного вида продукта в нашей республике служит не только отечественным потребителям, но и потребностям авиационной техники других стран мира, повышает туристический потенциал, экономит иностранную валюту и служит основным фактором импортозамещения.