Shavkat Mirziyoyev: «Atom stansiyamiz sifatli va xavfsiz bo‘lishi kerak»
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-yanvar kuni Jizzax viloyati Forish tumaniga tashrif buyurib, atom elektr stansiyasini qurish uchun muhandislik tadqiqotlari olib borilayotgan maydonlardan birini ko‘zdan kechirdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lumki, tinch maqsadlarda foydalanish uchun mamlakatimizda birinchi marta atom elektr stansiyasi qurilishi rejalashtirilgan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoniga muvofiq Vazirlar Mahkamasi huzurida Atom energetikasini rivojlantirish agentligi tashkil etilgan. Xorijiy loyihalar soni va ko‘lami bo‘yicha jahonda birinchi o‘rinda turadigan «Rosatom» korporpatsiyasi bilan kelishuvga erishilgan.
Ushbu stansiya har biri 1 ming 200 megavatt quvvatga ega ikkita, «3+» avlodiga mansub eng zamonaviy va xavfsiz energiya blokidan iborat bo‘ladi. Ular Xalqaro atom energiyasi agentligining barcha xavfsizlik talablari javob beradi.
Atom energiyasi ekologik toza bo‘lib, bunday stansiyalar is gazi hosil qilmaydi. Atom elektr stansiyasining ishga tushirilishi natijasida katta miqdorda tabiiy gaz iqtisod qilinadi, atmosferaga karbonad angidrid chiqarilishi yiliga 14 million tonnagacha, azot oksidlari chiqarilishi 36 ming tonnaga kamayadi.
Prezidentimiz tadqiqot ishlarining borishi bilan qiziqdi, «O‘zatom» agentligi va «Rosatom» korporatsiyasi rahbarlari bilan suhbatlashdi.
— Bu ulkan loyiha Rossiya bilan strategik sherikligimizning yangi yo‘nalishi. Mamlakatimiz sanoati rivojlanyapti, aholi soni o‘syapti. Hali oldinda yana katta rejalarimiz bor. Bular uchun barqaror energiya ta’minoti kerak. Atom elektr stansiyasi energiya manbalari cheklangan sharoitda ana shunday imkoniyat yaratadi, iqtisodiyotni rivojlantirishga, odamlarni ish bilan ta’minlashga xizmat qiladi, — dedi davlatimiz rahbari.
Atom elektr stansiyasini aniq hisob-kitob va puxta tayyorgarlik bilan qurish, xorijdagi stansiyalar qurilishidagi tajribani o‘rganish zarurligi ta’kidlandi.
— Bizning atom stansiyamiz boshqalardan ham yaxshi, sifatli va xavfsiz bo‘lishi kerak, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ushbu sohaga ixtisoslashgan kadrlar tayyorlash borasidagi ishlar haqida ham ma’lumot berildi. Hozirda 30 nafar o‘zbekistonlik talaba «Moskva muhandislik-fizika instituti» milliy tadqiqot yadroviy universitetida ta’lim olmoqda. Mazkur bilim yurtining Toshkentda tashkil etilayotgan filiali kelgusi o‘quv yilidan ilk talabalarni qabul qiladi. Bu yoshlar yuqori malakali mutaxassis bo‘lib yetishadi va atom elektr stansiyasining xavfsiz ishlashini ta’minlaydi.
Shu yerda Jizzax viloyatining mineral xomashyo bazasini kengaytirish, Forish tumanini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, turizm salohiyati va lalmi yerlardan samarali foydalanishga qaratilgan loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
— O‘zi Forish imkoniyatlari bo‘yicha eng boy tumanlardan biri. Lekin hozir boshqa hududlardan biroz orqada. Bu yerning qishloq xo‘jaligi, geologiya, qayta ishlash sohalaridagi imkoniyatlarini to‘g‘ri ishga solsa, aholi farovonligi, mahalliy budjetni oshirish mumkin, — dedi Prezident.
Avvalgi tashrif chog‘idagi topshiriqqa asosan, suvni tejaydigan texnologiyalarni qo‘llash natijasida Forish tumanida 50 ming gektar ekin maydoni paydo bo‘lgani ta’kidlanib, unga talab yuqori mahsulotlar ekib, aholi daromadini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент ознакомился со строительством атомной станции в Джизакской области
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 января посетил Фаришский район Джизакской области и побывал на одной из площадок, на которых ведутся инженерные изыскания для строительства атомной электростанции.
Как известно, в нашей стране запланировано строительство первой атомной электростанции. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан для использования атомной энергии в мирных целях создано Агентство по развитию атомной энергетики при Кабинете Министров.
С корпорацией «Росатом», которая занимает первое место в мире по количеству и масштабам зарубежных проектов, достигнуто соответствующее соглашение.
АЭС будет состоять из двух энергоблоков ВВЭР-1200 поколения «3+» мощностью 1 200 МВт каждый, которые отвечают всем требованиям по безопасности Международного агентства по атомной энергии.
Атомная энергия является экологически чистой. АЭС не образуют вредный угарный газ. В результате запуска атомной электростанции будет достигнута экономия значительных объёмов природного газа. Снизятся выбросы в атмосферу углекислого газа до 14 миллионов тонн и оксидов азота на 36 тысяч тонн. Президент поинтересовался ходом изысканий, побеседовал с руководителями агентства «Узатом» и корпорации «Росатом».
«Данный крупный проект является новым стратегическим направлением сотрудничества с Россией. Промышленность нашей страны развивается, численность населения растет. Предстоит реализовать множество больших планов. Для всего этого нам нужно стабильное энергоснабжение. Эту возможность в условиях ограниченности источников энергии нам предоставит атомная электростанция, она послужит дальнейшему развитию экономики и трудоустройству населения», - сказал глава нашего государства.
Отмечалась необходимость тщательной, основанной на точных расчетах подготовки к строительству АЭС, изучения зарубежного опыта в возведении таких сооружений.
«Наша атомная электростанция должна быть лучше, еще более качественной и безопасной, чем другие», - отметил Шавкат Мирзиёев.
Рассказано о работе по подготовке профильных кадров. В настоящее время 30 студентов из Узбекистана обучаются в Национальном исследовательском ядерном университете «Московский инженерно-физический институт». В следующем учебном году первых студентов примет филиал МИФИ, организуемый в Ташкенте. Его выпускники станут высококвалифицированными специалистами и смогут обеспечить безопасную работу АЭС.
Здесь же состоялась презентация проектов по расширению минерально-сырьевой базы Джизакской области, социально-экономическому развитию Фаришского района, эффективному использованию туристического потенциала и богарных земель.
«На самом деле Фариш является одним из районов с самым высоким потенциалом. Однако сегодня он отстает от других регионов. Правильно задействовав его возможности в сельском хозяйстве, геологии, перерабатывающей сфере, можно еще более повысить благосостояние населения, увеличить поступления в местный бюджет», - сказал Президент.
Отмечалось, что в результате внедрения водосберегающих технологий во исполнение поручения, данного в ходе предыдущей поездки, в Фаришском районе удалось освоить 50 тысяч гектаров посевных площадей, даны указания по выращиванию на них востребованной продукции и увеличению доходов населения.