Prezidentning ayrim hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi (PF–5731, 28.05.2019-y.) Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar bermoqda.
Kiritilgan qo‘shimchalarga muvofiq, 111 ta mamlakat fuqarolariga quyidagi miqdorda ko‘chmas mulkni sotib olgan taqdirda O‘zbekistonda yashash guvohnomasini olish huquqi berildi:
• Toshkent viloyati va Toshkent shahrida – 400 000 AQSh dollari ekvivalentidan kam bo‘lmagan miqdorda;
• Samarqand, Buxoro, Namangan, Andijon, Farg‘ona va Xorazm viloyatlarida – 200 000 AQSh dollari ekvivalentidan kam bo‘lmagan miqdorda;
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi va respublikaning boshqa viloyatlarida – 100 000 AQSh dollari ekvivalentidan kam bo‘lmagan miqdorda.
Endilikda gidlar (ekskursiya yetakchilari), kuzatib boruvchi-yo‘riqchilarning xizmatlari oliy yoki o‘rta maxsus kasb-hunar ta’lim to‘g‘risidagi diplomi yoki gidlar yo‘nalishi bo‘yicha qayta tayyorlash to‘g‘risidagi guvohnomasi bo‘lgan shaxslar tomonidan ham amalga oshirilishi mumkin.
Ilgari mazkur faoliyat faqat Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tomonidan beriladigan malaka sertifikatini olgan shaxslar tomonidan amalga oshirilishi mumkin edi.

Иностранец, купивший квартиру в Ташкенте за 400 000 долларов, получит вид на жительство в Узбекистане
Внесены изменения и дополнения в некоторые акты Президента, сообщается в Телеграм-канале Министерства юстиции «Правовая информация».
Согласно внесенным изменениям, виды на жительство в Республике Узбекистан выдаются гражданам 111 стран при условии приобретения недвижимого имущества в:
- Ташкентской области и г. Ташкенте – на сумму в эквиваленте не менее 400 000 долларов США;
- Самаркандской, Бухарской, Наманганской, Андижанской, Ферганской и Хорезмской областях – на сумму в эквиваленте не менее 200 000 долларов США;
- Республике Каракалпакстан и других областях республики – на сумму в эквиваленте не менее 100 000 долларов США.
Теперь, услуги гидов (экскурсоводов), инструкторов-проводников также могут осуществляться лицами после получения ими диплома о высшем или средне специальном профессиональном образования либо свидетельства о переподготовке по профилю «гид (экскурсовод)».
Раньше, эта деятельность могла оказываться только лицами, которые имели квалификационный сертификат, выдаваемый Государственным комитетом по развитию туризма.