O‘zbekistondagi poliklinikalar 200 ta zamonaviy ultratovush tekshiruvi apparatlari bilan jihozlandi
Mamlakatimizning barcha tuman va shahar ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalarining prenatal tashxis xonalari yuqori texnologik imkoniyatga ega bo‘lgan nufuzli «General Electric» kompaniyasining eng zamonaviy 200 ta ultratovush tekshiruvi apparatlari bilan jihozlandi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi xabar bermoqda.
«Ilgari homilador ayollar poytaxtimiz yoki viloyat markazlariga sarson bo‘lib, kelib-ketishgan bo‘lsa, hozirda bunga hojat qolmadi»,-deydi Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov.
Bundan tashqari, ma’lum qilinishicha, avvallari homilador ayollar ultratovush tekshiruvi bilan 40-50 foiz qamrab olingan bo‘lsa, ayni paytda yurtimizda har yili o‘rtacha 700 ming nafar homilardor ayollarimiz yuzfoizskrining tekshiruvi bilan qamrab olinadi. Eng muhimi, 14 haftagacha bo‘lgan muddatdagi homila o‘sishida tug‘ma nuqsonlarni barvaqt aniqlash, o‘limga olib boradigan nuqsonlarga ega bolalar tug‘ilishining to‘liq oldini olish imkoni paydo bo‘ldi.

В поликлиники Узбекистана доставлены 200 современных аппаратов УЗИ
По инициативе Президента страны за счет Государственного бюджета закуплены 200 самых современных аппаратов ультразвукового исследования «General Electric», сообщает Минздрав Узбекистана.
«Пренатальные диагностические кабинеты многопрофильных центральных поликлиник всех районов и городов нашей страны оборудованы данными высокотехнологичными аппаратами, — говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов. — В результате, если раньше беременным женщинам приходилось ездить в столицу или областные центры для прохождения обследования, то сегодня такой необходимости нет».
Отмечается, что если ультразвуковым обследованием ранее были охвачены 40-50 процентов беременных женщин, то сейчас ежегодно в среднем 700 тысяч беременных женщин будут стопроцентно охвачены скринингом. Самое главное, появилась возможность раннего выявления врожденных отклонений развития плода в сроке до 14 недель, полного предотвращения рождения детей, имеющих приводящие к смерти пороки.
«Теперь наряду с повышением ответственности врачей, необходимо добиться того, чтобы сами беременные женщины тоже внимательно относились к своему здоровью и вовремя проходили скрининг обследования»,-говорится в сообщении.