AOKA rahbari Farg‘onada jurnalist bilan sodir bo‘lgan voqeaga munosabat bildirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Dilshod Saidjonov Farg‘onada jurnalistning bosimga uchrashi voqeasiga o‘z munosabatini bildirdi.
Kecha Agentligimizga «Ma’rifat» gazetasi jurnalisti Sharifa Madrahimovadan Farg‘ona viloyati Uchko‘prik tumani hokimligi tomonidan huquqlari buzilganligi to‘g‘risida murojaat kelib tushdi.
AOKA voqelikni diqqat bilan o‘rganib chiqdi va yakunda tuman hokimlik vakillari hamda tuman IIB xodimlari tomonidan «Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida» va «Jurnalistlarning kasbiy faoliyatini himoya qilish to‘g‘risida»gi qonunlar hamda O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksi normalari buzilishi ehtimoli yuzasidan vaziyatga huquqiy baho berishni so‘rab, Bosh prokuraturaga murojaat qildi. Hozirgi vaqtda Bosh prokuratura masalani o‘rganmoqda va natijalari bo‘yicha o‘z qarorini bildirishni rejalashtirmoqda.
Prezident Sh.Mirziyoyevning ochiqlik siyosati davlat idoralaridan xalq bilan yaqin muloqot o‘rnatish, fuqarolarning so‘rovlari, muammolari va takliflariga o‘z vaqtida javob berishni talab qiladi. Ushbu muloqotni olib borishda ommaviy axborot vositalari va blogerlar beqiyos rol o‘ynaydi, ular xalqimizga axborot yetkazishda barcha davlat hokimiyati va boshqaruvi organlariga katta yordam ko‘rsatmoqda. Ular, shuningdek, davlat idoralari matbuot xizmatining tayanchi hisoblanadi.
Agentlik barcha davlat idoralari axborot sohasida mamlakat qonunchiligini hurmat qilishlari va konstruktiv tanqidni to‘g‘ri qabul qilishlari shart deb hisoblaydi, chunki OAV va blogerlar idoralarning obro‘si va harakatlariga putur yetkazish maqsadida tanqid qilishmaydi, balki shu orqali ularga fuqarolarning ma’lum muammolarini ko‘rishlariga imkon berish uchun, davlat organlari faoliyatidagi, xususan jamiyatni xabardor qilishdagi xatolar, kamchiliklar va ularni xalqimiz manfaatlariga mos ravishda tezda bartaraf etish uchun mehnat qilishadi», – deyiladi AOKA direktorining birinchi o‘rinbosari munosabatida.

Глава АИМК прокомментировал информацию о нарушении прав журналистки из Ферганы
Заместитель директора Агентства информации и массовых коммуникаций Дилшод Саиджонов сделал заявление по поводу воспрепятствования деятельности журналистки из Ферганы. Ниже приводим заявление полностью:
Вчера в наше Агентство поступило обращение от журналиста газеты «Маърифат» Шарифы Мадрахимовой с информацией о нарушении ее прав со стороны хокимията Учкуприкского района Ферганской области.
АИМК внимательно рассмотрело данный инцидент и по итогам обратилось в Генеральную прокуратуру с просьбой дать правовую оценку действиям представителей районного хокимията и сотрудников РОВД на предмет возможного нарушения ими норм законов «О СМИ» и «О защите профессиональной деятельности журналиста», а также Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время Генеральная прокуратура изучает вопрос и по результатам планирует представить свою позицию.
Курс открытости Президента Ш.Мирзиёева требует от госорганов установления тесного диалога с народом, своевременного реагирования на запросы, проблемы и предложения граждан. В поддержании этого диалога основную роль играют СМИ и блогеры, которые оказывают огромную помощь всем органам госвласти и управления в информировании нашего народа. Они также являются опорой пресс-служб госорганов.
Агентство считает, что все госорганы обязаны уважать законодательство страны в информационной сфере и с пониманием относится к конструктивной критике со стороны СМИ, журналистов и блогеров, так как она высказывается не для подрыва их авторитета и усилий, а только для того, чтобы помочь им увидеть те или иные проблемы граждан, недостатки, ошибки в действиях госорганов, в т.ч. в информировании общества, и быстро исправить их в интересах нашего народа.