Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston anori bo‘yicha brend yaratishni topshirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev islohotlarning joylardagi ijrosi, bunyodkorlik ishlari, ishlab chiqarish loyihalari bilan tanishish maqsadida 12-iyun kuni Farg‘ona viloyatiga tashrif buyurgani haqida xabar bergandik.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatiga tashrifi chog‘ida Quva tumanidagi «Farg‘ona anorchilik» mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi agrofirma faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi bozor talabi va dehqon daromadi yuzasidan diversifikatsiya qilinmoqda. Yaqinda barpo etilgan «Farg‘ona anorchilik» korxonasi ham ana shu maqsadga yo‘naltirilgan.
300 gektardan ortiqni maydonni egallagan ushbu agrofirma anor yetishtirish, saqlash, qayta ishlash va eksport qilishga ixtisoslashgan. Ayni paytda 289 gektar yerga 15 navga yaqin 272 ming tupdan ziyod anor ko‘chatlari ekilgan. Besh yuzga yaqin kishining bandligi ta’minlangan. 2025 yilgacha anorzor maydonini 2 ming gektarga yetkazish rejalashtirilgan. Anorzor to‘liq hosilga kirgach 10 ming tonna mahsulot yetishtiriladi.
Davlatimiz rahbari ushbu anorzorni kirib ko‘rdi.
«Tepa Xudodan, past bandadan. Yerga mehr berib ishlasa, aql bilan ekib, parvarishlasa, albatta o‘z natijasini beradi. Hamma sohada mahsulotni qayerga sotishni, mehnat va xarajatga nisbatan ko‘proq daromad olishni o‘ylash zarur. Buning uchun avvalo ilm kerak. Bozor talabini o‘rganadigan, zamonaviy bilimlarni tatbiq etadigan, mahsulotning hosildorligi va sifatini ta’minlaydigan kim — kadrlar. Shuning uchun anorchilik bo‘yicha ham mutaxassislar tayyorlashga e’tibor berish kerak», dedi Shavkat Mirziyoyev.
Anorchilik bo‘yicha ilmiy markaz, Farg‘ona davlat universitetida kafedra tashkil etish, Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan hamkorlikda gen texnologiyasini rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston anori bo‘yicha brend yaratish, Farg‘ona viloyatida yaqin yillarda anorzorlarni 20 ming gektarga yetkazish, ko‘chatchilikni kengaytirish, danaksiz anor navlarini o‘zlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Шавкат Мирзиёев: «Для получения большего дохода необходим научный подход»
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Ферганскую область ознакомился с деятельностью агрофирмы «Фаргона анорчилик» Кувинского района. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Сельское хозяйство нашей страны диверсифицируется исходя из рыночного спроса и дохода дехкан. Недавно созданное предприятие «Фаргона анорчилик» также служит этой цели.
Агрофирма, занимающая более 300 гектаров площади, специализируется на выращивании граната, хранении и экспорте урожая. В настоящее время на 289 гектарах площадей высажено более 272 тысяч кустов граната около 15 сортов. Обеспечена занятость около пятисот человек. До 2025 года планируется довести площадь гранатовой плантации до 2 тысяч гектаров. Ожидается собрать 10 тысяч тонн продукции.
Глава нашего государства осмотрел этот гранатовый сад.
«Заботливо возделывая землю, выращивая культуры и ухаживая за ним с умом, обязательно можно достичь высоких результатов. Необходимо заранее продумывать: куда продавать продукцию, как получить доход больше, чем было вложено труда и средств. Для этого прежде всего необходим научный подход. Кто будет изучать спрос на рынке, внедрять современные знания, обеспечивать урожайность и качество продукции? Кадры. Поэтому необходимо уделить внимание подготовке специалистов по гранатоводству, сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалась необходимость организации Научного центра по гранатоводству, соответствующей кафедры в Ферганском государственном университете, развития генных технологий совместно с Министерством инновационного развития.
Даны поручения по созданию бренда узбекского граната, доведению площади гранатовых садов Ферганской области до 20 тысяч гектаров в ближайшие годы, расширению заготовки саженцев, освоению бескостных сортов граната.