Doktor Vays: «Har to‘rtinchi odamga sil kasali xavf solyapti»
Yer aholisining to‘rtdan bir qismiga sil kasali xavf qolmoqda. Daniyaning Orxus universiteti tadqiqotchisi, doktor Kristian Vays shunday xulosa berdi. Bu haqda «Regnum» yozmoqda.
Sil (tuberkulyoz) eng xavfli yuqumli kasalliklardan bo‘lib, uni yuqtirib olgan odam o‘zi bilmagan holda kasallikni tarqatuvchiga aylanib qolishi mumkin. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, har yili sil 1,6 mln. kishining yostig‘ini quritmoqda.
Dunyodagi har to‘rtinchi odamga shu kasallik xavf solishini daniyalik va shvetsiyalik olimlar guruhi (doktor Vays ham shu guruh a’zosi) aniqladi. Ular 36 mamlakatdagi 88 ta tadqiqotni o‘rganib chiqishdi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti 16 yil ichida sil kasalligini tag-tugi yo‘q qilishga ahd qilgan. Ammo doktor Vaysning fikricha, bu uddalab bo‘lmas ish: «JSST 2035-yilda sildan butunlay qutulmoqchi, ammo qanday qilib?! Har to‘rtinchi inson organizmida sil bakteriyalari yashaverarkan, buning aslo ilojisi yo‘q».

Датские СМИ: четверть населения Земли может заболеть туберкулезом
Четвертая часть населения всей планеты подвержена риску развития туберкулеза. Такое заключение сделал датский исследователь из Орхусского университета доктор Кристиан Вайс.
Туберкулез является одним из самых опасных инфекционных заболеваний, так как человек может заразиться и не иметь представления об этом, подвергая таким образом опасности других. Согласно данным ООН, каждый год от туберкулеза умирает 1,6 млн человек.
О том, что подвержен болезни каждый четвертый на Земле, стало известно благодаря исследованию команды датских и шведских ученых, в состав которой входил и доктор Кристиан Вайс. Команда изучила 88 различных докладов из 36 стран — об этом сообщает датское информационное агентство «DR» («Радио Дании»).
Всемирная организация здравоохранения ставит цель победить туберкулез через 16 лет, однако это, по мнению Вайса, невозможно. Исследователь заявил: «В ВОЗ поставили цель избавиться от туберкулеза к 2035 году, осознавая при этом, что это крайне маловероятно. Когда у каждого четвертого в организме есть бактерии туберкулеза, это просто невозможно».