Mast fuqarolar bilan alohida ishlanadi
2022-2025 yillarda O‘zbekistonda jamoat xavfsizligini ta’minlash tizimini rivojlantirish strategiyasida mast huquqbuzarlar bilan ishlash bo‘yicha profilaktik choralar ham belgilanmoqda.
Xususan, strategiyada quyidagilar nazarda tutilgan:
• jinoyat va ma’muriy huquqbuzarliklarning mast holatda sodir etilganini, shuningdek, alkogolli ichimliklar iste’mol qilmaslik cheklovi o‘rnatilgan shaxsni ushbu cheklovga rioya etmaganini aniqlash va tasdiqlash tartibini ishlab chiqish;
• alkogolli ichimlikka ruju qo‘ygan, giyohvand, zaxarvand, tajovuzkor ruhiy kasal shaxslarni majburiy davolash bo‘yicha namunaviy dastur ishlab chiqish.

В Узбекистане разработают программу принудительного лечения лиц, злоупотребляющих алкогольными напитками
В Узбекистане устанавливаются профилактические меры по работе с нетрезвыми правонарушителями.
Стратегией развития системы обеспечения общественной безопасности в Республике Узбекистан на 2022–2025 годы, устанавливается следующее:
– разработка порядка выявления и подтверждения случаев совершения уголовных и административных правонарушений в состоянии опьянения, в том числе несоблюдения лицом установленного ограничения на неупотребление алкогольных напитков;
– разработка типовой программы принудительного лечения лиц, злоупотребляющих алкогольными напитками, наркоманов, токсикоманов, агрессивных психически больных.