«O‘zbekiston temir yo‘llari» Dehqonobodda ag‘darilgan poyezd voqeasiga izoh berdi
Qashqadaryoning Dehqonobod tumanida «O‘zbekiston temir yo‘llari»ning «Dehqonobod—Boysun—Qumqo‘rg‘on» yo‘nalishida harakatlanayotgan yo‘lovchi poyezdi vagonlari relsdan chiqib ketgani xabar berilgan edi.
«O‘zbekiston temir yo‘llari» matbuot xizmati  ma’lumotiga ko‘ra, 2019-yil 30-aprel kuni soat 21:25 da poyezd harakatining o‘ng tomonida yer ko‘chkisi sodir bo‘lgan.
Yer ko‘chkisi vaqtida ushbu uchastkadan Sariosiyo – Toshkent yo‘nalishdagi yo‘lovchi poyezdi harakatlanayotgan edi va poyezdning 3 ta vagoni xarakatdan to‘xtagan. Mazkur poyezd ishchi-xodimlari (brigadasi) tomonidan o‘z vaqtida amalga oshirilgan tezkor sa’y-harakati tufayli barcha yo‘lovchilar poyezdning qolgan vagonlariga ko‘chirilgan va joylashtirilgan. Mazkur holatda jabrlanganlar yo‘q. Barcha buyum va xujjatlar o‘z egalariga yetkazilgan.
Soat 22:10 da poyezd «Dehqonobod» stansiyasiga yetib borgan. U yerda yo‘lovchi poyezdi to‘liq texnik ko‘rikdan o‘tkazilgan, shuningdek, yo‘lovchilarni joylashtirish maqsadida qo‘shimcha ikkita vagon ulangan. Sariosiyo – Toshkent yo‘nalishdagi yo‘lovchi poyezdi o‘z manziliga yetib borgan.
Hozirgi vaqtda, shikastlangan temir yo‘lning ustki qismi to‘liq sozlanib, po‘lat izlari tiklandi va yuk tashish va yo‘lovchi poyezdlarning harakatlanishi belgilangan tartibda yo‘lga qo‘yilgan.

«Узбекистон темир йуллари» прокомментировало ситуацию с оползнем, сошедшим на железнодорожном участке в Дехканабаде
Фото: «Daryo-LIVE»
30 апреля 2019 года в 21:25 на 103 км (8 км от станции Акрабат) горной железной дороги Ташгузар – Байсун – Кумкурган с правой стороны по направлению движения поезда   железнодорожного участка Акрабат – Чашмаихафизон  в Кашкадарьинской области сошёл оползень.
По данным «Узбекистон темир йуллари», оползень произошёл во время прохождения пассажирского поезда №081 сообщением Сарыасия – Ташкент. Сход грунта заблокировал движение 3-х вагонов. Благодаря своевременным и слаженым действиям поездной бригады пассажиры переведены и размещены в оставшиеся вагоны поезда. Никто из пассажиров не постарадал. Личные вещи и документы доставлены и переданы их хозяевам.
В 22:10 поезд №081 со всеми пасажирами благополучно прибыл на станцию «Дехканабад». На месте был произведён полный технический осмотр, а также для дополнительного размещения пассажиров поезда было прицеплено два дополнительных пассажирских вагона. Пассажирский поезд сообщением Сарыасия  – Ташкент был благополучно отправлен до места назначения.
В настоящее время принятыми мерами, железная дорога на данном участке восстановлена и организация перевозки грузовых и пассажирских вагонов производится в штатном режиме.