O‘zbekistonlik talaba Yaponiyaning Olimpiya stadionida ayolni zo‘rlaganlikda gumon qilinib hibsga olindi
Foto: «PA-EFE/FRANCK ROBICHON»
Yaponiya politsiyasi Olimpiya o‘yinlarining ochilish va yopilish marosimlari bo‘lib o‘tadigan Tokio milliy stadionida ayolni zo‘rlaganlikda gumon qilinayotgan 30 yoshli O‘zbekiston fuqarosini hibsga oldi. Bu haqda yakshanba kuni Kyodo agentligiga tayanib TASS xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, ayol Olimpiya o‘yinlarini o‘tkazish bilan aloqador bo‘lgan. Hibsga olingan shaxs stadionda ommaviy axborot vositalari xodimlarini oziq-ovqat bilan ta’minlaydigan firma tomonidan yollangan talaba bo‘lgan.
Tokio Olimpiadasi 2020-yil 24-iyuldan 9-avgustgacha bo‘lib o‘tishi kerak edi. Pandemiya tufayli musobaqa bir yilga qoldirildi, endi ular 23-iyuldan 8-avgustgacha bo‘lib o‘tadi. Tashkilotchilar o‘yinlarni chet ellik muxlislarsiz o‘tkazishga qaror qilishdi. Yaponiyaning oltita prefekturasida, shu jumladan, Tokioda bo‘lib o‘tadigan tadbirlarga mahalliy tomoshabinlar ham kiritilmaydi.

Гражданина Узбекистана подозревают в изнасиловании женщины на олимпийском стадионе в Токио
Полиция Японии арестовала 30-летнего гражданина Узбекистана, который подозревается в изнасиловании женщины на территории Национального стадиона в Токио, где пройдут церемонии открытия и закрытия Олимпийских игр. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на Kyodo.
По его данным, женщина «связана с проведением» Игр. Арестованный при этом является студентом, нанятым сторонней фирмой, которая обеспечивает едой представителей СМИ на стадионе.
Олимпиада в Токио должна была пройти с 24 июля по 9 августа 2020 года. Из-за пандемии состязания перенесли на год, теперь они состоятся с 23 июля по 8 августа. Организаторы решили проводить Игры без иностранных болельщиков, местных зрителей также не допустят на мероприятия в шести японских префектурах, включая Токио.