Prezident fermerlar bilan suhbatlashdi
Shavkat Mirziyoyev Oqdaryo tumanidagi «Pure milk Oqdaryo» fermer xo‘jaligi dalasida bo‘lib, mirishkorlar bilan suhbatlashdi.
— Qanday qilib odamlarning daromadini oshiramiz, degan savol meni har kuni qiynaydi. Buning uchun har bir hudud, har bir sohada imkoniyatlar bor. Qishloq xo‘jaligida – yangi texnologiyalarni joriy qilib, hosildorlikni oshirish, xomashyoni qayta ishlash. Qayta ishlash bo‘lsa, daromad, ish o‘rni ko‘payadi, — dedi Prezident.
Paxtachilik va chorvachilikka ixtisoslashgan mazkur fermer xo‘jaligining maydoni 1 ming 360 gektar. G‘o‘zani tomchilatib sug‘orish joriy etilgan.
Davlat rahbari qolgan xo‘jalik va klasterlar yerini ham tomchilatib sug‘orishga o‘tkazish, hosildorlik past maydonlarda g‘allani qisqartirib, daromadi undan yuqori meva-sabzavotlar ekish, fermer va klasterlar uchun minitexnologiyalar yetkazib berish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент побеседовал с самаркандскими фермерами
Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Самаркандскую область посетил фермерское хозяйство «Pure milk Oqdaryo» в Акдарьинском районе, где встретился с земледельцами. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
- Вопрос о том, как увеличить доходы людей, волнует меня постоянно. Возможности для этого есть в каждом регионе, каждой сфере. В сельском хозяйстве это внедрение новых технологий, повышение урожайности, переработка сырья. Переработка повышает доход и создает рабочие места, - сказал Президент.
Фермерское хозяйство, специализирующееся на хлопководстве и животноводстве, располагает 1 360 гектарами земли. Внедрено капельное орошение хлопчатника.
Глава государства указал на необходимость перевода на капельное орошение остальных хозяйств и кластеров, сокращения выращивания пшеницы на землях с низкой урожайностью и заготовки вместо этого высокодоходных фруктов и овощей, обеспечения фермеров и кластеров мини-технологиями.