Shavkat Mirziyoyev: «Bir xonadonda bir nechta kelin qaynonasi bilan yashayotgan oilalar ko‘p»
Aholi zich joylashgan Andijon viloyatida uy-joy masalasi dolzarb. Shu bois Prezidentimiz viloyatga avvalgi tashrifi chog‘ida Andijon tumanidagi adirliklarda yangi shahar qurish tashabbusini ilgari surgan edi.
Shundan so‘ng turkiyalik mutaxassislar bilan birgalikda loyiha ishlab chiqilib, shu yil 12-aprel kuni taqdimot qilingan edi. Davlatimiz rahbari uy-joylarni puxta loyihalashtirish, hududda ko‘proq bog‘ va xiyobonlar tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar bergandi.
17-iyun kuni ushbu yangi shahar qurilishiga tamal toshi qo‘yish marosimi bo‘ldi. Unda nuroniylar, yoshlar, jamoatchilik faollari ishtirok etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu qurilishni xalqimiz bunyodkorligini namoyon etadigan tarixiy voqea deb atadi.
«Andijondagi uy-joy muammosini hal qilish uchun ikki-uch yildan beri o‘zimni qiynayman. Chunki yer kam, uylarga talab yillar davomida to‘planib qolgan edi. Bir xonadonda bir nechta kelin qaynonasi bilan yashayotgan oilalar ko‘p. Shuning uchun uzoqni o‘ylab, yangi shahar qurishga kirishdik. Bu yerda 130 mingdan ortiq xonadonli ko‘p qavatli uylar barpo etiladi, 450 mingdan ziyod aholi yashaydi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Umumiy maydoni 4 ming gektar bo‘lgan yangi shaharning 2 ming gektar qismida uy-joylar, ijtimoiy ob’yektlar, sanoat zonalari, xizmat va servis ob’yektlari quriladi. Prezidentimizning ko‘rsatmasiga muvofiq, yana qariyb shuncha maydonda yashil hudud barpo etiladi.
Yangi shahar loyihasi 8 ta bosqichda amalga oshiriladi. Uning kommunikatsiya tarmoqlarini boshlash uchun joriy yilda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 100 million dollar ajratiladi. Bunda 33 kilometr ichimlik suvi tarmog‘i, 52 kilometr avtomobil yo‘li, 18 kilometr elektr va 27 kilometr gaz tarmoqlari quriladi.
Birinchi bosqichda 3 ming 310 ta kvartirali 170 ta ko‘p qavatli uy-joy, 1 ming 680 o‘rinli maktab, 385 o‘rinli bog‘cha, 200 qatnovli poliklinika quriladi. Shahar qurilishi davrida 10 mingdan ortiq, keyin esa sanoat, savdo, ijtimoiy va xizmat ko‘rsatish sohalarida jami 100 mingga yaqin doimiy ish o‘rinlari yaratiladi.
Davlatimiz rahbari Andijon Zahiriddin Muhammad Bobur voyaga yetgan zamin ekani, andijonliklar bilimi va matonati bilan katta ishlarga qodirligini ta’kidladi.
«Bugun mana shunday ulkan bunyodkorlik ishlariga kirishar ekanmiz, avvalo, mard va olijanob xalqimiz qudratiga, ajdodlarimizning boy bilimi va tajribasiga, mehnatkash, bir so‘zli va tanti Andijon ahlining azmu shijoatiga suyanamiz», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shundan so‘ng Prezidentimiz yangi shahar qurilishiga tamal toshi qo‘ydi.
«Bu kunlarga yetganlar bor, yetmaganlar bor. Shu kunlarga yetganimizga shukur. Umid qilamanki, Yangi Andijon xalqimiz baxtli, farovon yashaydigan obod maskan bo‘ladi. Bu tarixiy voqea bilan, xayrli marosim bilan butun Andijon halqini chin yurakdan tabriklayman», — deya ta’kidladi Prezident.
Marosimda mehnat faxriylari, quruvchilar so‘zga chiqdi.
Qiyoslash uchun misol: Andijon viloyati bo‘yicha 2016-yilgacha 4 ming 846 ta oila uchun yakka tartibdagi bir-ikki qavatli uylar qurilgan. Oxirgi 5 yilda esa 11 ming kvartirali ko‘p qavatli hamda 4 ming 400 ta yakka tartibdagi uylar qurildi. Joriy yilda 6 ming 346 xonadonli 271 ta ko‘p qavatli, shuningdek, ipoteka asosida 2 ming 500 ta yakka tartibdagi uylar barpo etilmoqda.

«Есть много семей, в которых свекровь живет в одном доме с несколькими невестками» – Мирзиёев о жилищной проблеме в Андижане
В густонаселенной Андижанской области остро стоит жилищный вопрос. Поэтому во время предыдущей поездки в область Президент предложил построить новый город на неосвоенной холмистой местности Андижанского района, пишет пресс-служба главы государства.
Проект города, разработанный совместно с турецкими специалистами, был представлен 12 апреля. Тогда глава государства поручил качественно спроектировать город, предусмотреть больше парков и аллей.
Сегодня состоялась церемония закладки первого камня на месте строительства нового города. В ней приняли участие представители старшего поколения, молодежь и общественные деятели.
Президент Шавкат Мирзиёев назвал это строительство историческим событием, демонстрирующим великий созидательный потенциал нашего народа.
- Вот уже два-три года мне не дает покоя решение жилищного вопроса в Андижане. Земли здесь мало, потребность в жилье за годы только выросла. Есть много семей, в которых свекровь живет в одном доме с несколькими невестками. Поэтому мы решили действовать с расчетом на перспективу и приступили к строительству нового города. Здесь построят более 130 тысяч многоквартирных домов, будут жить свыше 450 тысяч человек, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Общая площадь города составит 4 тысячи гектаров, из них 2 тысячи займут жилье, социальные объекты, промышленные зоны, объекты обслуживания. Еще на 2 тысячах гектарах по указанию Президента создадут зеленые зоны.
Проект нового города будет реализован в 8 этапов. В текущем году из Фонда реконструкции и развития будет выделено 100 миллионов долларов на начальный этап работ по формированию инфраструктуры. Так, будут построены 33 километра сетей питьевого водоснабжения, 52 километра автодорог, 18 километров электросетей и 27 километров газопровода.
На первом этапе будут возведены 170 многоэтажных домов на 3 310 квартир, школа на 1 680 мест, детский сад на 385 мест и поликлиника на 200 посещений в сутки. В период строительных работ будет создано более 10 тысяч постоянных рабочих мест, после завершения строительства - около 100 тысяч постоянных рабочих мест в промышленном, торговом, социальном и сервисном секторах.
Отметив, что Андижан — это место, где родился и вырос Захириддин Мухаммад Бабур, глава государства подчеркнул, что жители Андижана своими знаниями и целеустремленностью способны на великие свершения.
- Сегодня, приступая к такому огромному по размаху созидательному делу, мы опираемся прежде всего на силу нашего отважного и благородного народа, богатые знания и опыт наших предков, на решимость трудолюбивых и великодушных андижанцев, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Затем Президент заложил первый камень на месте строительства нового города.
- Слава Всевышнему за то, что мы дожили до этих дней. Надеюсь, что Новый Андижан станет процветающим местом для счастливой жизни. Искренне поздравляю всех андижанцев с этим историческим событием, с этой славной церемонией, - сказал Президент.
На церемонии выступили ветераны труда, строители.
До 2016 года в Андижанской области были построены индивидуальные и двухэтажные дома для 4 846 семей. За последние только 5 лет - 11 тысяч многоквартирных домов и 4 400 коттеджей. В этом году возводится 271 многоэтажный дом на 6 346 квартир, а также 2,5 тысячи индивидуальных домов под ипотеку.