O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-may kuni qurilish materiallari ishlab chiqarish sanoatini yanada rivojlantirish bo‘yicha ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Keyingi ikki yilda qurilish ishlari hajmi 1,7 barobar oshgan. Ularda asosan yurtimizda ishlab chiqarilgan materiallardan foydalanilgan. Shu bilan birga, keramik va yog‘och-qipiq plitalar, oyna, gulqog‘oz va boshqa materiallar import qilib kelinmoqda. Aslida, O‘zbekistonda zamonaviy qurilish materiallari ishlab chiqarish hajmini yanada oshirish, import o‘rnini qoplash uchun katta imkoniyatlar mavjud.
– Mamlakatimizda bunyodkorlik ishlari tobora ortib borayotgan bugungi kunda qurilish materiallari iqtisodiyotning yetakchi tarmog‘iga, o‘sish nuqtalaridan biriga aylanishi kerak. Korxonalarda energiya samarador texnologiyalarni joriy etish orqali tabiiy boyliklarimizni tejash, materiallar narxini tushirish mumkin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident qurilish materiallari sohasida ishlab chiqarishni kelgusi besh yilda kamida ikki barobar oshirish bo‘yicha dolzarb vazifalarni belgilab berdi.
Konlar zaxiralarini oshirish, sanoat usulida qayta ishlashni kengaytirib, qurilish materiallari sohasini diversifikatsiya qilish zarurligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz soha korxonalarini barqaror va kamxarj energiya bilan ta’minlash masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Ko‘mir ishlatiladigan birgina g‘isht zavodi misolida mahsulot narxini 50 foizgacha tushirish mumkinligini ko‘rsatib o‘tdi. Shu kabi zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash katta miqdorda tabiiy gazni tejash, mahsulotlarni arzonlashtirishga xizmat qilishi ta’kidlandi, deyiladi xabarda.
Shu bois qurilish materiallari tarmog‘ida energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etish orqali tannarxni kamaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Mamlakatimiz qurilish materiallari sanoatining eksport salohiyati ham yuqori. Lekin avtotransport xarajatlarining ko‘pligi ularning narxiga ta’sir ko‘rsatmoqda. Shu bois eksport tovarlarini tashish xarajatlarini subsidiyalash taklifi bildirildi.
Joriy yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Surxondaryo, Andijon va Navoiy viloyatlarida har biri 2 million tonna quvvatga ega 4 ta sement korxonasi ishga tushirildi.
Yil yakunigacha 3,5 million tonna quvvatli yangi zavodlar foydalanishga topshirilib, yillik salohiyat 15 million tonnaga yetkaziladi. Bu sementga bo‘lgan ichki talabni ta’minlab, narxini arzonlashtirish imkonini berishi qayd etildi.
2019-2020 yillarda sohada 17 trillion so‘mlik mingdan ziyod loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Ushbu loyihalar uchun tijorat banklari kreditini ajratish va xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Shuningdek, past rentabelli korxonalarni salohiyatli investorlarga sotish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Qurilish materiallari sanoatini yanada rivojlantirish uchun tajribali mutaxassislar kerak. Lekin oliy o‘quv yurtlaridagi mavjud o‘rinlar ishlab chiqarishda o‘sib borayotgan talabga mos emas. Ta’lim jarayoni amaliyot bilan bog‘lanmagan.
Shu bois yig‘ilishda soha ixtisosliklariga budjet kvotasini oshirish, korxonalarda o‘quv amaliyotini tashkil etishni takomillashtirish, xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda yangi texnologiyalar bo‘yicha malaka oshirish markazlarini tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Шавкат Мирзиёев поручил снизить стоимость строительных материалов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 мая провел совещание, посвященное приоритетным задачам дальнейшего развития индустрии строительных материалов. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В последние годы в нашей стране расширился масштаб созидательной работы, возведены сотни новых домов, крупные промышленные предприятия, учреждения культуры и спорта, дороги и мосты.
Так, за последние два года объем строительных работ вырос в 1,7 раза. В них используются в основном стройматериалы отечественного производства. Вместе с тем импортируются керамические и древесностружечные плиты, стекло, обои и другие материалы. При этом в нашей стране имеются широкие возможности для наращивания производства современных стройматериалов и замещения импорта.
– Сегодня, в условиях все более растущего объема созидательных работ, промышленность строительных материалов должна стать ведущей отраслью, одной из точек роста экономики. Через внедрение энергоэффективных технологий на предприятиях можно добиться экономии наших природных богатств и снижения стоимости материалов, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства определил актуальные задачи по увеличению выпуска строительных материалов минимум в два раза в течение следующих пяти лет.
Следует расширить освоение нерудных месторождений, наладить промышленную переработку материалов и диверсифицировать отрасль в целом.
Президент обратил особое внимание на вопросы стабильного обеспечения предприятий сферы энергией по доступной цене. На примере кирпичного завода, работающего на угле, отметил, что можно снизить себестоимость продукции до 50 процентов. Отмечалось, что применение подобных современных технологий позволит сэкономить природный газ и удешевить продукцию. Это будет выгодно и предпринимателю, и народу, и государству.
В связи с этим даны поручения по внедрению энергосберегающих технологий в отрасль стройматериалов, снижению себестоимости продукции.
У отечественной индустрии строительных материалов значительный экспортный потенциал. Однако высокие транспортные издержки влияют на стоимость товаров. В связи с этим предложено субсидировать расходы на перевозку экспортных товаров.
В нынешнем году в Каракалпакстане, Сурхандарьинской, Андижанской и Навоийской областях введены в строй 4 цементных завода производственной мощностью 2 миллиона тонн каждый. До конца года будут сданы в эксплуатацию новые заводы мощностью 3,5 миллиона тонн, общий потенциал производства цемента будет доведена до 15 миллионов тонн. Отмечалось, что это позволит покрыть внутренний спрос и снизить стоимость цемента.
В течение 2019-2020 годов в отрасли запланировано осуществить более тысячи проектов на сумму более 17 триллионов сумов. Даны указания по выделению кредитов коммерческих банков и активному привлечению иностранных инвестиций для этих проектов. Рассмотрен также вопрос реализации низкорентабельных предприятий потенциальным инвесторам.
Для дальнейшего развития промышленности стройматериалов необходимы высококвалифицированные специалисты. Однако квоты в вузах не соответствуют все более растущему спросу на кадры. Отсутствует взаимосвязь между процессом обучения и практикой.
На совещании указано на необходимость увеличения бюджетных квот по специальностям отрасли, полного пересмотра порядка организации учебной практики на предприятиях, организации центров повышения квалификации по новым технологиям в сотрудничестве с зарубежными компаниями.