Shavkat Mirziyoyev Samarqandning turizm salohiyatini rivojlantirish ishlari bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-fevral kuni Samarqandning turizm salohiyatini, shu jumladan, ziyorat turizmini rivojlantirishga doir taqdimot bilan tanishdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Joriy yil 9-fevral kuni davlatimiz rahbarining «O‘zbekiston Respublikasida ichki va ziyorat turizmini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni qabul qilindi. Unda turizm mahsuloti va xizmatlarini diversifikatsiya qilish, transport yo‘nalishlarini kengaytirish va sifatini oshirish, sayyohlarga maqbul sharoitlar yaratish maqsadlari belgilandi.
Bu borada Samarqandning salohiyati juda yuqori. Shu bois mazkur viloyatda turizm infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha kompleks ishlar olib borilmoqda.
Xususan, Samarqand tumanida turistik markaz tashkil etilmoqda. Bu so‘lim maskanda 8 ta zamonaviy mehmonxona, yirik anjumanlar zali, restoranlar, bog‘ va sayilgohlar bo‘ladi.
Ushbu turistik markazni Samarqand xalqaro aeroporti, temir yo‘l vokzali, Imom Buxoriy maqbarasi, Registon maydoni va boshqa diqqatga sazovor joylar bilan bog‘laydigan ko‘chalar ta’mirlanmoqda.
Samarqand shahrining turizm salohiyatini rivojlantirish maqsadida 10 ta yangi mehmonxona barpo etilmoqda.
Davlatimiz rahbari taqdimot bilan tanishib, transport, yo‘l va kommunikatsiya tarmoqlarini rivojlantirish, Samarqand shahrini obodonlashtirish, savdo va xizmatlarni kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президент ознакомился с ходом работ по развитии туристического потенциала и паломнического туризма в Самарканде
Президент Шавкат Мирзиёев 11 февраля ознакомился с презентацией о развитии туристического потенциала и паломнического туризма в Самарканде, сообщает пресс-служба Президента.
9 февраля текущего года глава государства подписал Указ «О мерах по дальнейшему развитию внутреннего и паломнического туризма в Республике Узбекистан». В документе определены задачи по диверсификации туристских продуктов и услуг, расширению и повышению качества транспортного обслуживания, созданию благоприятных условий для туристов.
Самарканд обладает огромным туристическим потенциалом. Для его реализации в области проводится комплексная работа по развитию туристической инфраструктуры.
В частности, в Самаркандском районе создается туристический комплекс, который будет включать 8 современных отелей, крупный конференц-зал, рестораны, парки и аллеи.
Ведется ремонт улиц, соединяющих этот туристический центр с международным аэропортом и железнодорожным вокзалом Самарканда, мавзолеем Имама Бухари, площадью Регистан и другими достопримечательностями.
Для развития туристического потенциала Самарканда строятся 10 новых гостиниц.
Глава государства ознакомился с презентацией и дал поручения по развитию транспортной, дорожной и коммуникационной инфраструктуры, благоустройству города Самарканда, расширению торговых услуг и сервиса.