Sog‘liqni saqlash vazirligi «Farhod» bozorida ro‘y bergan voqeaga izoh berdi
Shu kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda «Farhod» dehqon bozori hududida keksa yoshli bir ayolning tobi qochgani va chaqirilgan «tez yordam» kechikib kelgani tufayli bemor shifoxonada vafot etgani haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan ushbu holat o‘rganildi.
Biroq, soat 10:59 da «Farhod» bozoridan yana telefon bo‘lib «tez yordam» kutishayotganini ma’lum qilishadi. Shunda bozor hududida ikkita bemor borligi ma’lum bo‘ladi va zudlik bilan boshqa «tez yordam» brigadasi jo‘natiladi. Ammo, «tez yordam» borgunicha bemor yo‘lovchi mashinada shifoxonaga olib ketilgan ekan.
— Bozorlar, chorrahalar, jamoat joylarida biror baxtsiz hodisa ro‘y bersa yoki kimningdir tobi qochib qolsa, odatda voqeaga guvoh bo‘lgan yo‘lovchilar «tez yordam» chaqiradi. Bunday murojaatlarda ko‘pincha tez tibbiy yordamga muhtoj bemorlar bozorning yoki chorrahaning qaysi burchagida ekanligi aniq ko‘rsatilmaydi. Aksariyat hollarda telefon qilgan odam ham voqea joyidan ketib qoladi, — deydi Toshkent shahar tez tibbiy yordam stansiyasi bosh shifokori Davron Sultonov. — Natijada «tez yordam» mashinasi bemorni topolmay ovora-yu sarson bo‘ladi, bemor topilguncha ancha vaqt yo‘qotiladi. Ko‘pchilik hollarda bunday chaqiriqlarda bemorlarni topish imkoniyati bo‘lmaydi.
Ta’kidlanishicha, bugungi kunda Toshkent shahar tez tibbiy yordam stansiyasida 179 ta tez tibbiy yordam brigadasi aholiga xizmat ko‘rsatayapti. Tizimda 705 nafar shifokor va 1150 nafar o‘rta tibbiy xodimlari hamda dispetcherlar faoliyat yurityapti. Ushbu tez tibbiy yordam brigadalariga kuniga o‘rtacha 3000ga yaqin (kuz-qish mavsumlarida chaqiriqlar 4000 dan ham oshadi) chaqiriq tushadi. Ularga o‘z vaqtida borib tibbiy yordam ko‘rsatilyapti.
Toshkent shahar tez tibbiy yordam stansiya tarkibidagi Call-markazda ikki nafar shifokor 36 nafar o‘rta tibbiy xodim – dispetcherlar aholidan tushgan qo‘ng‘iroqlarni qabul qilyapti. Ushbu tibbiyot xodimlari qo‘ng‘iroqni qabul qilish barobarida bemorning yaqinlariga birinchi yordam ko‘rsatish yo‘llarini ham uqtiradi. Zero, bemorga shoshilinch vaziyatda toki shifokor yetib kelgunicha aniq va to‘g‘ri ko‘rsatilgan birinchi yordamning inson hayotini asrashda o‘rni nihoyatda muhim.

Минздрав прокомментировал инцидент с пожилой женщиной на Фархадском рынке
Министерством здравоохранения изучен случай по поводу распространившейся в социальных сетях информации о том, что на территории дехканского рынка «Фархад» ухудшилось здоровье престарелой женщины, вызванная «скорая помощь» приехала с опозданием, из-за чего больная скончалась в больнице.
Но в 10:59 из рынка поступает еще один звонок, где сообщается о том, что до сих пор ждут «скорую помощь». Тогда и выясняется, что на территории базара есть два больных и тут же направляется другая бригада скорой помощи. Но до приезда бригады больную отвозят в больницу на попутной машине.
— Когда происходят несчастные случаи или у кого-то ухудшается здоровье на территории рынков, перекрестков, общественных мест, обычно «скорую помощь» вызывают ставшие свитеделями события люди. В таких обращениях часто четко не указывается точное место нахождения нуждающегося в скорой медицинской помощи человека. Бывает и так, что позвонивший человек уходит с места события, — говорит главный врач Ташкентской городской станции скорой медицинской помощи Даврон Султонов. — В результате, машина скорой помощи теряет много времени в поисках больного. Часто в таких случаях из-за большого количества народа в данных общественных местах и отсутствия точного места нахождения больного не возможно даже найти его.
Отмечается, что сегодня в Ташкентской городской станции скорой медицинской помощи населению служит 179 бригад скорой медпомощи. В системе действуют 705 врачей, 1150 средних медицинских работников и диспетчеров. В эти бригады скорой медицинской помощи каждый день поступают около 3 000 вызовов, в осенне-зимнем сезоне их количество превышает 4 000. Им своевременно оказывается медицинская помощь.
В Call-центрах в составе Ташкентской городской станции срокой медицинской помощи звонки от населения принимают диспетчеры — 2 врача и 36 средних медицинских работников. Они вместе с принятием звонков, по телефону помогают близким больных оказать первую помощь. Ибо, правильно и четко оказанная первая помощь до приезда врача имеет важное значение в спасении жизни человека.