Taxiatosh IESda yirik avariya — Xorazm va Qoraqalpog‘istonning ba’zi tumanlari svetsiz qoldi
18 iyul kuni ertalab Taxiatosh Issiqlik Elektr Stansiyasida (IES) yirik avariya yuz berdi. Natijada Xorazm viloyati va Qorqalpog‘iston Respublikasining bir necha tumanlari elektr energiyasiz qoldi, deb xabar beradi Kun.Uz muxbiri.
Taxiatosh IES rahbariyati yirik avariya bo‘lganini tasdiqladi.
Hozirda avariya oqibatlarini bartaraf etish ishlari olib borilmoqda. Uning qachon yakunlanishi ma’lum emas.
Taxiatosh IES Qoraqalpog‘istonning Taxiatosh shaharchasida joylashgan. 1974 yilda ishga tushirilgan. Quvvati 730 MVt elektr enegriyasi ishlab chiqishga mo‘ljallangan. Asosiy yoqilg‘isi – tabiiy gaz, zaxira yoqilg‘isi – mazut hisoblanadi. Taxiatosh IES Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatini elektr energiyasi bilan ta’minlaydi.

Крупная авария в Тахиаташской ТЭС: Хорезм и часть Каракалпакстана остались без электричества
Сегодня, 18 июля, в Тахиаташской тепловой электростанции (ТЭС) произошла крупная авария, сообщает Kun.uz.
В результате аварии Хорезмская области и часть Каракалпакстана остались без электричества. В настоящее время специалисты и соответствующие организации работают на месте, чтобы восстановить работу ТЭС.
По данным «Узбекэнерго», установленная мощность ТЭС 730 МВт., используемое топливо - природный газ, резервное - мазут. Начало строительства станции - 1956 год, окончание – 1974 г. Тахиаташская ТЭЦ в 2004 году была преобразована в открытое акционерное общество «Тахиаташская ТЭС».