Toshkentda katta miqdordagi iste’mol muddati o‘tgan sariyog‘ savdosiga chek qo‘yildi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Toshkent shahar boshqarmasi va Uchtepa tuman bo‘limi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir o‘tkazildi. Unda ma’lum bo‘lishicha, fuqaro J.Sh. YaTT «A.B»ning muhridan foydalanib, uning nomidan soxta yuk-xatini tayyorlab, Litva davlatida ishlab chiqarilgan, iste’mol qilish muddati o‘tgan jami 550 kg. sariyog‘ni har bir kilogrammini 56,0 ming so‘mdan hisoblab 30,8 mln. so‘mga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan. Bu haqda Bosh prokuratura matbuot xizmati xabar berdi.
Tadbir jarayonida, J.Sh.ning ko‘rsatmasi bo‘yicha Toshkent viloyati Zangiota tumanida joylashgan «Z-T» MChJ omborxonasi ko‘zdan kechirilganda Litva davlatida ishlab chiqarilgan iste’mol qilish muddati o‘tgan jami 22.450 kg sariyog‘ mavjudligi shuningdek, «I-F» MChJ tomonidan mazkur omborxonadan 625 kg. sariyog‘ «O‘rikzor» savdo majmuasi hududida savdoga qo‘yilganligi aniqlangan.
Shuningdek, o‘tkazilgan laboratoriya tahlili natijalariga ko‘ra ushbu sariyog‘ mahsulotlari iste’molchilarning hayoti va xavfsizligi talablariga javob bermasligi aniqlangan.
Tadbir yakuni bo‘yicha, umumiy narxi 1,3 mlrd. so‘mlik jami 23.625 kg iste’mol qilish muddati o‘tgan sariyog‘ mahsulotlari olib qo‘yilgan.
Mazkur holat yuzasidan J.Sh.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda, deyiladi Bosh prokuratura xabarida.

В Ташкенте пресечена попытка реализации 550 кг просроченного сливочного масла
В Ташкенте пресечена попытка реализации просроченного для потребления сливочного масла, сообщает Генпрокуратура Узбекистана.
В проведённом сотрудниками управления Департамента при Генеральной прокуратуре Республики по Ташкенту и Учтепинского районного отдела оперативном мероприятии, задержан гражданин Ж.Ш. который использовав печать индивидуального предпринимателя «А.Б» и составив фиктивную накладную, пытался реализовать 550 кг просроченного сливочного масла, произведенного в Литовской Республике, посчитав каждый килограмм по цене 56,0 тысяч сум на сумму 30,8 млн. сум.
В процессе оперативного мероприятия, при осмотре склада ООО «Z.T» расположенного в Зангиатинском районе Ташкентской области по показаниям гражданина Ж.Ш. было обнаружено наличие 22.450 кг просроченного сливочного масла, изготовленного в Литовской Республике, а также установлено что 625 кг сливочного масла были поставлены ООО «I.F» для продажи на территорию торгового комплекса «Урикзор».
Также, согласно проведённому лабораторному анализу, данные сливочные продукты не соответствуют требованиям безопасности жизни и здоровья потребителей.
По итогам оперативного мероприятия изъято 23.625 кг просроченного сливочного масла на общую сумму 1,3 млрд. сум.
По данному факту в отношении Ж.Ш. возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.