G‘arb nega Rossiya vaksinasini tan olishni xohlamayapti?
Rossiyaning koronavirusga qarshi vaksina ishlab chiqishga bo‘lgan yondashuvi vaqti kelib o‘z samaradorligini isbotlaydi. Bu haqda Rossiya to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar fondi bosh direktori Kirill Dmitriyev «CNN» efirida ma’lum qildi.
«Olti oydan so‘ng preparat muvaffaqiyatli deb topilsa, nima uchun ayrim davlatlar uni ko‘r-ko‘rona rad etgani haqida ko‘p savollar paydo bo‘ladi», — dedi u. Dmitriyev bu dunyodagi ilmiy emas, siyosiy vaziyat bilan bog‘liqligini ta’kidlamoqda: «Agar Rossiya AQSh bozoriga suvni chiqaradigan bo‘lsa, uning xavfsiz emasligi, unga aroq qo‘shilgani yoki retsept o‘g‘irlanganini iddao qilishlari ehtimoldan xoli emas».
Uning fikricha, Rossiya «ertagayoq o‘n millionlab odamlarga vaksina qilmoqchi emas. Uni sekin-asta va ehtiyotkorlik bilan qo‘llay boshlashadi». Biroq Kirill allaqachon o‘zi, rafiqasi va ota-onasi emlanganini ma’lum qildi.

Объяснено нежелание Запада признать российскую вакцину от коронавируса
Российский подход к разработке вакцины от коронавируса со временем докажет свою эффективность. Об этом в эфире CNN заявил генеральный директор Российского фонда прямых инвестиций (РФПИ) Кирилл Дмитриев, передает ТАСС.
«Если через шесть месяцев будет продемонстрировано, что препарат успешен, появится много вопросов о том, почему некоторые другие страны отчасти слепо отвергли его», — сказал он. Дмитриев предположил, что это может быть связано с политической, но не научной обстановкой в мире, отметив, что «если бы Россия представила воду на рынке США, то, вероятно, последовали бы заявления, что она небезопасна, что в ней водка или что рецепт украден».
Он пояснил, что в России «не собираются завтра же вводить вакцину десяти миллионам человек, а начнут применять постепенно и с осторожностью». Однако он сообщил, что уже привился сам, также препарат ввели его жене и родителям.