Tojikistonda to‘ylardagi mehmonlar soni yana kamaytirildi
Tojikistonda koronavirus tufayli to‘ylarni o‘tkazish bo‘yicha yangi tartib-qoida joriy etildi, deya xabar berdi respublika hukumati qoshidagi din ishlari, milliy urf-odatlar, tantana va marosimlarni tartibga solish qo‘mitasi matbuot kotibi Afshini Mukim.
«Tojikiston hukumatining protokol ko‘rsatmalariga asosan koronavirus tarqalishining oldini olish maqsadida bundan buyon to‘ylar taklif etilgan kam sonli mehmonlar ishtirokida oila davrasida o‘tkaziladi», — deya ta’kidladi u.
27-iyuldan joriy etiladigan yangi tartib-qoidalarga ko‘ra, to‘y marosimlarida ishtirok etadiganlarning soni 30-40 kishidan oshmasligi zarur.
«Ushbu tartib respublikada COVID-19 yuqumli kasalliklari tarqalishi bo‘yicha vaziyat barqarorlashgunga qadar amal qiladi», — dedi matbuot kotibi.
Koronavirus pandemiyasi tufayli Tojikistonda aprelning oxirida to‘y qilish to‘xtatilgandi.
COVID-19 profilaktikasi bo‘yicha respublika shtabi 15-iyundan boshlab barcha sanitariya-gigiyena qoidalariga amal qilgan holda 100 kishidan oshmagan mehmonlar ishtirokida to‘ylarni o‘tkazishga ruxsat bergandi.

В Таджикистане ограничили число гостей на свадьбах из-за коронавируса
Таджикистан из-за коронавируса ввел новый регламент проведения свадеб, сообщил пресс-секретарь Комитета по делам религии, упорядочения национальных традиций, торжеств и обрядов при правительстве страны Афшини Муким.
«На основании протокольного поручения заседания правительства Таджикистана с целью предотвращения распространения коронавируса впредь свадьбы будут проводиться в семейном кругу с участием минимального количества приглашённых гостей», — сказал он.
В соответствии с новым порядком, который будет введён с 27 июля, максимальное количество участников на свадебной церемонии не должно превышать 30-40 человек.
«Этот порядок будет действовать до стабилизации обстановки в республике по распространению инфекционных заболеваний COVID-19», — сказал пресс-секретарь.
Проведение свадеб в Таджикистане в связи с пандемией коронавируса было приостановлено с конца апреля.
В июне республиканский штаб по профилактике COVID-19 разрешил проводить свадьбы с 15 июня с участием не больше 100 человек с соблюдением всех обязательных санитарно-гигиенических правил.