«Apple» va «Samsung» yana sudda uchrashdi
«Apple» va «Samsung» 2012-yil 14-maydagi ish bo‘yicha sudda uchrashdi. O‘shanda Amerika kompaniyasi «iPhone» dizaynini o‘g‘irlaganlikda ayblab raqobatchisini sudga bergandi, deb xabar beradi «BBC».
«Apple» moliyaviy kompensatsiya olishni istaydi. 2012-yili ular moliyaviy zararni qariyb milliard dollarga baholashgandi, 2013-yili bu talabni 290 million dollarga tushirishdi. Qizig‘i, sud «Samsung»ning aybini isbotlab bera olmadi. Kompaniya dizaynning faqatgina bir elementi o‘xshashligini, qurilmaning qolgan qismlari original ekani bilan o‘zini oqlagan.
Sudlashuvlar 2016-yilgacha davom etgan. Endi 2018-yilning mayida «Apple» yana da’vo bilan chiqdi.  Stenford universiteti professori so‘zlariga ko‘ra, kompaniya kompensatsiya sifatida olishi mumkin bo‘lganidan ham ko‘proq pulni yuristlarga sarflamoqda. U bu ish haliyam yopilmaganidan hayronligini bildirgan.

«Apple» снова подала в суд на «Samsung» за копирование дизайна «iPhone»
«Apple» и «Samsung» снова встретились в суде 14 мая по делу 2012 года. Тогда «яблочная» компания подала в суд на конкурента за копирование дизайна «iPhone». Об этом сообщает «BBC».
«Apple» хочет получить денежную компенсацию. В 2012 году они оценили ущерб более чем в миллиард долларов, в 2013 году снизили планку до 290 миллионов долларов. Интересно, что суд так и не доказал вину «Samsung». Компания оправдалась тем, что скопированным можно назвать лишь один элемент дизайна, остальные детали устройства оригинальные.
Разбирательство длилось до 2016 года. В мае 2018-го «Apple» подала новый иск. По мнению профессора права Стэнфордского университета Мая Лемлея, компании потратили на юристов больше денег, чем могли бы получить в качестве компенсации. Он удивлён, что разбирательство всё ещё идёт.