Avtosalon direktori pora ustida qo‘lga olindi
Toshkent shahar IIBB Jinoyat-qidiruv boshqarmasi pora evaziga avtomobil taklif qilgan shaxslarni qo‘lga olish boyicha operatsiya o‘tkazdi.
Boshqarmaning Iqtisodiy xavfsizlik va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limi xodimlari tomonidan qo‘lga kiritilgan ma’lumotga ko‘ra, poytaxtlik ikki shaxs «Nexia-3» rusumli avtomobilni 3 ming AQSh dollari ustama haqi evaziga qisqa muddatda yetkazib berishni taklif qilgani ma’lum bo‘lgan. Ulardan biri bevosita shu sohaga aloqador shaxs ekanligi aniqlangan.
Olib borilgan tezkor tadbir natijasida talab qilingan summani olayotgan vaqtda ijtimoiy fondlardan birining ishchisi, 63 yoshli Abror.G. (ism o‘zgartirilgan) hamda uning sherigi – «O‘zavtotexxizmat» MChJ avtosalonlaridan birining direktori Muhammadali.U. (ism o‘zgartirilgan) qo‘lga olindi.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi jinoyat kodeksining 168 modda 2-qismi («firibgarlik») va 211 modda 2-qismi («pora berish») bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

Директор автосалона задержан при получении взятки
Сотрудники УУР ГУВД Ташкента провели операцию по задержанию лиц, предлагавших автомобили за «шапку».
По информации, полученной сотрудниками отдела экономической безопасности и борьбы с коррупцией Уголовного розыска ГУВД г. Ташкента, двое столичных жителей, один из которых имеет непосредственное отношение к сфере реализации автотранспорта, предлагали свою помощь в быстром приобретении автомобилей марки «Нексия-3» за вознаграждение в размере 3 тысяч долларов США.
В результате оперативных мероприятий с поличным при получении требуемой суммы был задержан работник одного из социальных фондов 63-летний Аброр Г. (имя изменено), который дал показания на Мухаммадали У. (имя вымышленное), являющегося директором одного из автосалонов ООО «Узавтотеххизмат». По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 168 ч. 2 («Мошенничество») и 211 ч. 2 («Дача взятки») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.