FIDE prezidenti Kirsan Ilyumjinov O‘zbekiston yoshlari bilan uchrashdi (fotoreportaj)
Kirsan Ilyumjinovning uchrashuvi O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tashabbusi bilan tashkil etildi.
Mazkur tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Axmedxadjayev qatnashdi.
Tadbirni Toshkent shahridagi Inha universiteti rektori Sarvar Babaxodjayev ochdi. Universitet rahbari o‘z chiqishida Kirsan Ilyumjinovning hayoti va faoliyati to‘g‘risida ma’lumot berib o‘tdi. Shundan so‘ng so‘z navbati O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Axmedxadjayevga berildi.
Vazir FIDE prezidenti bilan IUTda shaxmat fakultetini ochish masalasini muhokama qilganligini qayd etdi. Shuningdek, u mutaxassislar tomonidan shaxmat bilan shug‘ullanadigan bolalarning fanlarni o‘zlashtirishi o‘rtacha 40 foizga ortishi aniqlanganligini qo‘shimcha qilib o‘tdi.
Talabalar oldida chiqish qilar ekan, Kirsan Ilyumjinov o‘z hayoti hamda qanday qilib birinchi million dollarini ishlab topgani, Kalmiq Respublikasi bolalarining shaxmat bilan shug‘ullana boshlaganlaridan keyin matematika, fizika va biologiya fanlaridan doimiy tarzda sovrinli o‘rinlarni egallab kelishganligi to‘g‘risida gapirib berdi.
FIDE rahbarining qayd etishicha, uning asosiy maqsadi Yer yuzida 1 mlrd. insonni shaxmat o‘ynashga o‘rgatishdir. Uning fikricha, bu bilan dunyodagi ko‘pgina nizolarning oldini olish mumkin.
Agarda inson shaxmatdagi kabi o‘z yurishlarini o‘ylab qiladigan bo‘lsa, kamroq nojo‘ya hatti-harakatlarni amalga oshiradi.
Kirsan Ilyumjinov
Shaxmat fakulteti ochish to‘g‘risida gapirarkan, FIDE Prezidenti, bunday fakultet ochilgan taqdirda o‘quv darsliklari va mahorat darslari bilan ko‘mak berishga tayyor ekanligini bildirdi.

Кирсан Илюмжинов встретился с молодежью Узбекистана (фоторепортаж)
Президент Международной шахматной федерации (ФИДЕ) Кирсан Илюмжинов 14 мая 2018 года провел встречу с молодежью Узбекистана в Университете Инха в г. Ташкенте (IUT).
Встреча Кирсана Илюмжинова была организована по инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Азим Ахмедхаджаев принял участие в данном мероприятии.
Встречу открыл Ректор Университета Инха в г. Ташкенте Сарвар Бабаходжаев. В своей  речи, глава ВУЗа рассказал о деятельности Кирсана Илюмжинова на разных постах.
В свою очередь, Азим Ахмедхаджаев отметил, что он обсудил с Президентом ФИДЕ вопрос открытия факультета шахмат в IUT. Он добавил, что по данным, успеваемость детей, которые занимаются шахматами, повышается на 40%.
Кирсан Илюмжинов выступил перед студентами и рассказал о своей жизни и как он заработал свой первый миллион. Также он рассказал, как с помощью шахмат дети из Калмыкии стали регулярно занимать призовые места на Олимпиадах по математике, физике, биологии.
Глава ФИДЕ отметил, что его главной целью является научить 1 млрд. человек в мире играть в шахматы. По его мнению, так можно предотвратить многие конфликты в мире.
Если человек будет размышлять, как в шахматах перед своим ходом, люди будут меньше делать необдуманных шагов, отметил он.
Кирсан Илюмжинов также поблагодарил руководство Узбекистана за решение о включение шахмат в школьную образовательную программу.
Говоря об открытие факультета шахмат, Президент ФИДЕ заявил, что, если будет принято решение об открытие факультета, он готов помочь с книгами и в организации мастер-классов.
В рамках визита Кирсан Илюмжинов сыграл в блиц-матчи с Ректором Университета Инха в г. Ташкенте Сарваром Бабаходжаевым и студентом IUT Саидрасулом Усмонходжаевым.
Президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов оставил свои пожелания в Книге почётных гостей Университета Инха в г. Ташкенте.