Hafta o‘rtasida salqin va yomg‘irli ob-havo kutilyapti
Bugun respublika hududi bo‘yicha harorati 30-35°, janubda 37-38° bo‘lgan asosan kam bulutli va issiq ob-havo bo‘ladi.
Ertaga osmonni bulutlar qoplaydi, ammo hududlarning katta qismida quruq ob-havo saqlanib turadi, faqat Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida kunning ikkinchi yarmida ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Havo harorati deyarli o‘zgarmaydi.
Chorshanba kuni O‘zbekiston hududiga Kaspiy dengizining janubidan nam va deyarli salqin havo kirib kelishi boshlanadi. 5-mayda Samarqand, Jizzax, Sirdaryo, Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlarida, 6-mayda respublika hududining katta qismida (Qoraqalpog‘iston, Xorazm, Buxoro, Navoiy viloyatlaridan tashqari) ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
4-6-mayda respublika bo‘yicha ba’zi joylarda shamol 15-20 m/s gacha kuchayadi.
Juma kuni momaqaldiroq bilan yomg‘ir yog‘ish ehtimoli faqat Toshkent, Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida saqlanib turadi. Havo harorati deyarli o‘zgarmaydi va kechasi 12-17° ni, kunduzi 25-30° ni tashkil etadi.

В середине недели ожидаются дожди и понижение температуры
Сегодня, 3 мая по территории республики преобладает малооблачная и жаркая погода с температурой 30-35°, по югу 37-38°.
4 мая небо затянут облака, но по большей части территории сохранится сухая погода, лишь по Самаркандской и Кашкадарьинской областям во второй половине дня местами возможен кратковременный дождь, гроза. Температура воздуха существенно не изменится, сообщили в Узгидромете.
В среду на территорию Узбекистана начнется вторжение влажного и относительно прохладного воздуха с юга Каспия. 5 мая по Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской областям, 6 мая по большинству областей республики, кроме Каракалпакстана, Хорезмской, Бухарской, Навоийской областей местами пройдут дожди, возможны грозы. В дневные часы ожидается понижение тнмпературы до комфортных значений 23-28°.
4-6 мая местами по республике будет усиливаться ветер до 15-20 м/с.
В пятницу вероятность дождей с грозами сохранится лишь в Ташкентской, Андижанской, Наманганской, Ферганской областях. Температура воздуха значительно не изменится и составит ночью 12-17о, днем 25-30°.