Bugun, 24-sentyabr kuni Xalqaro savdo markazi (ITC)da «ICTWEEK Uzbekistan 2019» haftaligining rasmiy ochilishiga bag‘ishlangan matbuot anjumani o‘tkazildi.
«ICTWEEK» — axborot texnologiyalari sohasida erishilgan natijalar va amalga oshirilayotgan loyihalar namoyish va muhokama qilinuvchi maydon.
Matbuot anjumanida so‘zga chiqqanlar haftalik doirasidagi muhim tadbirlar va jihatlarga urg‘u berishdi.
Toshkent shahrida «ICTEXPO 2019» ko‘rgazmasi, «DIGITAL UZBEKISTAN» hamda «Innovatsion texnologiyalar va ShHTning innovatsion rivojlanish» forumlari, «MGov Award» hamda «Softline Cybersecurity Day» konferensiyalari, «ACYeR» matbuot anjumani va qator tadbirlar o‘tkaziladi. Bir paytning o‘zida «ICTEXPO 2019» ko‘rgazmasi va boshqa bir qator tadbirlar Farg‘ona shahrida ham bo‘lib o‘tadi.
Matbuot anjumanida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari, «ICTWEEK Uzbekistan 2019» tashkiliy qo‘mitasi raisi Olimjon Umarov so‘zga chiqdi.
Ma’lum qilinishicha, ertangi forumni O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalar va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov hamda  Belarus Respublikasi aloqa va axborotlashtirish vaziri Konstantin Shulgan kirish so‘zlari bilan ochib berishi kutilmoqda.
Forumda O‘zbekistondan tashqari, Belarus, Rossiya, Xitoy, Buyuk Britaniya, Ukraina, Janubiy Koreya kabi mamlakatlardan ma’ruzachilar ishtirok etadi. Elektron tijorat, raqamli iqtisodiyot, raqamli sog‘liqni saqlash, raqamli ta’lim, narsalar interneti, 5G va albatta startaplar kabi eng ilg‘or va dolzarb mavzular kun tartibidan o‘rin oladi.
«ICTEXPO 2019» ko‘rgazmasi 25—27-sentyabr kunlari Toshkent shahridagi «O‘zekspomarkaz» MKM hamda Farg‘ona shahridagi TATU Farg‘ona filialida bo‘lib o‘tadi.
Ko‘rgazmada axborot texnologiyalar va xizmatlar bozorida taqdim etilgan zamonaviy texnologiyalar va yechimlar namoyish etiladi. Ushbu ko‘rgazmada mahalliy va xalqaro kompaniyalarga joy ajratilgan.
Jahonning yetakchi telekommunikatsiya brendlari, yoritish va elektr jihozlarini etkazib beruvchilari va ishlab chiqaruvchilari, uyali telefon ishlab chiqaruvchilari, mamlakatimizning yetakchi telekommunikatsiya operatorlari, axborot portallari va internet-do‘konlari, davlat idoralari va boshqa kompaniyalarning uskunalari namoyish etiladi.
Davlat soliq qo‘mitasi, mamlaktimizning ta’lim, pochta aloqasi sohasidagi tizim integratorlari va IT-kompaniyalari, shuningdek AKT sohasidagi oliy o‘quv yurtlari qatorida Rossiyaning yetakchi sun’iy yo‘ldosh aloqasi operatori ham ko‘rgazmada qatnashadi
Ko‘rgazmaning dastlabki ikki kuni — 25 va 26-sentyabr kunlari B2B formatida — ishbilarmonlar uchun, uchinchi kuni — 27-sentyabrda B2C formatida — foydalanuvchilarga bag‘ishlangan.
O‘zbekistonda birinchi marta Birlashgan Arab Amirliklari hamkorligida «MGov Award» davlat mobil ilovalarini ishlab chiqish bo‘yicha respublika tanlovi bo‘lib o‘tadi. Sog‘liqni sog‘liqni saqlash, ta’lim, turizm, tadbirkorlik, transport va logistika sohalaridagi ishlanmalar qabul qilinadi. Musobaqaga rasman joriy yilning 26-sentyabrida «O‘zekspomarkaz» MKMning anjumanlar zalida start beriladi.
Tanlovning maqsadi — yoshlar va universitet talabalarining salohiyatini IT-sohasi jalb qilish, rivojlantirish, kuchaytirish va rag‘batlantirishdir — tanlovning jami mukofot jamg‘armasi 100 ming AQSh dollariga teng, shundan 50 mingi g‘olibga, qolgan qismi ikkinchi va uchinchi o‘rinlarni egallaganlarga beriladi.
Bu yilgi haftalikda birinchi marta (26-sentyabr kuni Xalqaro biznes markazida) «Axborot texnologiyalari va ShHTning innovatsion rivojlanishi» forumi bo‘lib o‘tadi. E’tiborli jihati, bu Shanxay hamkorlik tashkilotining ilk innovatsion forumi ham bo‘lib, an’anaviy davom ettirib borilishi renjalashtirilgan.
Forum ishtirokchilari — xorijiy davlatlar, ShHT mamlakatlari diplomatik korpuslari, davlat organlari rahbarlari va vakillari, O‘zbekiston va xorijiy IT-kompaniyalar, jamoat va ilmiy tashkilotlar — ShHT mamlakatlarida axborot texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha muammolarni muhokama qilish va qo‘shma chora-tadbirlarni ishlab chiqish rejalashtirilgan.
Bu forumning eng muhim vazifalaridan biri bu davlat organlari va IT-biznes vakillarining, shuningdek ekspertlar hamjamiyatining AKT sohasidagi milliy va mintaqaviy darajadagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha konsolidatsiyalangan pozitsiyasini shakllantirishdir.
«ICTWEEK» dasturida yana bir yangi tadbir — WESG kibersport bo‘yicha jahon chempionatining milliy saralash bosqichi o‘tkaziladi. O‘zbekiston jismoniy tarbiya va sport vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan O‘zbekiston kibersportlari professional ligasining yakuniy bosqichida ko‘rgazmalar ham bo‘lib o‘tadi. Respublika bosqichi grand-finali 27-sentyabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tadi.
Turnir haqida batafsil ma’lumot quyidagi manzilda: https://t.me/esports_uzbekistan
«ICTWEEK» turli nominatsiyalar ishtirokchilarini taqdirlash marosimi bilan yakunlanadi.
Haftalik O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan o‘tkazilmoqda.

Неделя ИКТ — «ICTWEEK Uzbekistan 2019» официально стартовала
Сегодня, 24 сентября в конференц-зале здания ITC (International Trade Center) объявлено об официальном открытии Недели информационно-коммуникационных технологий «ICTWEEK Uzbekistan 2019».
Основной целью «ICTWEEK» является демонстрация и обсуждение достигнутых результатов и реализуемых проектов в сфере IT.
В рамках Недели «ICTWEEK Uzbekistan 2019» пройдут:
- В городе Ташкент: Ежегодная выставка информационных технологий — «ICTEXPO 2019», форум – «DIGITAL UZBEKISTAN», конференция «MGov Award», форум «Инновационные технологии и инновационное развитие ШОС», Конференция «Softline Cybersecurity Day», пресс-конференция «ACER»: Наши новинки, представленные на IFA, и рынок Узбекистана».
- Параллельно Выставка «ICTEXPO 2019» пройдёт в городе Фергана.
От лица Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан с приветственным словом на открытии Недели ИКТ «ICTWEEK Uzbekistan 2019» выступил Олимжон Умаров, первый заместитель министра, председатель организационного комитета «ICTWEEK Uzbekistan 2019».
Следующим мероприятием Недели ИКТ станет форум — «DIGITAL UZBEKISTAN», который пройдет 25 сентября в конференц-зале НВК «Узэкспоцентр» в виде панельной дискуссии. «DIGITAL UZBEKISTAN» — это уникальная экспертная площадка, для обсуждения вопросов о современных тенденциях сферы информационных технологий. Панельные дискуссии форума содействуют выработке стратегических решений и программ, направленных на развитие отрасли информационных технологий страны. На Форуме проводится анализ противоречий, оценивается потенциал развития и возможности для его реализации. К участию приглашены руководители государственных органов управления, руководители предприятий и организаций сферы информационных технологий и коммуникаций, международные эксперты и аналитики, представители крупных отечественных и зарубежных IT-компаний.
По традиции откроет Форум Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан — Шухрат Садиков.
Продолжая тесное сотрудничество и налаживание связей между Узбекистаном и Республикой Беларусь, на Форуме выступит с приветственным словом Министр связи и информации Республики Беларусь — Константин Шульган, а также расскажет о перспективах сотрудничества.
В работе форума примут участие топовые спикеры и модераторы. Будут рассмотрены самые передовые и актуальные темы по наиболее динамично развивающимся направлениям, таким как: электронная коммерция, цифровая экономика, здравоохранение, образование, IoT, 5G и конечно же стартапы. География выступлений — Узбекистан, Белоруссия, Россия, Китай, Великобритания, Украины, Корея. Участников ждут выступления представителей крупных международных организаций (РСС, Всемирный банк и др.), а также успешных и признанных IT компаний.
Не менее ярким событием Недели ИКТ является ежегодная выставка информационных технологий — «ICTEXPO 2019», которая пройдет с 25 по 27 сентября в городе Ташкенте в НВК «Узэкспоцентр» и параллельно в городе Фергана в Ферганском филиале ТУИТ.
На «ICTEXPO 2019» демонстрируются современные технологии и решения, предоставляемые на рынке информационных технологий и услуг. В данной выставке примут участие отечественные и международные компании.
На выставке будут представлены: оборудование ведущих мировых телекоммуникационных брендов, поставщики и производители светотехнического и электротехнического оборудования, производители мобильных телефонов, ведущие телекоммуникационные операторы Узбекистана, информационные порталы и интернет магазины, госорганы, такие как: Государственный налоговый комитет Республики Узбекистан, ведущий российский оператор спутниковой связи, провайдеры, системные интеграторы и IT-компании Узбекистана в сфере образования, почтового обслуживания, а также высшие учебные заведения по ИКТ и многие другие.
Форматы первых двух дней выставки 25 и 26 сентября, по традиции — B2B, с целью более продуктивного налаживания деловых отношений. Третий день выставки 27 сентября — B2C, с проведением различных промо-акций участников.
Впервые в Узбекистане в сотрудничестве с партнерами из Объединённых Арабских Эмиратов пройдет республиканский конкурс по разработке государственных мобильных приложений «MGovAward». Целью конкурса является привлечение, развитие, укрепление и стимулирование потенциала молодежи и студентов высших учебных заведений к ИТ-разработкам и поддержка молодежных инициатив в сфере информационно-коммуникационных технологий. Направлениями для разработки мобильных приложений являются здравоохранение, образование, туризм, предпринимательство, транспорт и логистика. Официальный старт конкурса будет объявлен 26 сентября т.г. в конференц-зале НВК «Узэкспоцентр».
Также впервые в рамках «ICTWEEK Uzbekistan» 26 сентября в Международном бизнес-центре пройдет форум «Информационные технологии и инновационное развитие ШОС». Участники форума — представители иностранных государств, дипломатического корпуса стран ШОС, руководители и представители органов власти, узбекских и иностранных IT-компаний, общественных и научных организаций — намерены обсудить проблемы и выработать совместные меры по развитию информационных технологий в странах ШОС.
Как отмечают организаторы мероприятия, одной из важнейших задач Форума является формирование консолидированной позиции представителей органов власти и IT-бизнеса, а также экспертного сообщества по основным направлениям государственной политики в сфере ИКТ на национальном и региональном уровнях.
Еще одним новым мероприятием в программе «ICTWEEK» — Национальный отборочный раунд WESG (чемпионат мира по киберспорту) пройдёт в завершающей стадии профессиональной лиги киберспорта Узбекистана, организованного совместно с Министерством физической культуры и спорта в Узбекистане и выставка по киберспорту. Гранд-финал республики состоится 27 сентября в Ташкенте.