2. 336 ta maktabda jismoniy tarbiya darslarini o‘tish va o‘quvchilarni sport bilan shug‘ullantirish uchun sport zallari mavjud emas.
3. 629 ta maktab hududining atrofi o‘ralmagan, natijada o‘quvchi-yoshlar xavfsizligi yetarlicha ta’minlanmagan.
4. Shuningdek, 474 ta maktabda ta’lim oluvchilar soni maktab sig‘imidan 50 % ga ortiq ekani, buning natijasida o‘quv jarayoni ikki navbatda o‘tkazilayotgani ta’lim jarayoniga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ayniqsa, Samarqand shahrida so‘nggi yillarda ko‘p qavatli uylar ko‘p qurilganiga qaramay, aholi uchun qo‘shimcha maktablar qurilmagan.
5. Ko‘pchilik maktablar faoliyatini tegishli darajada yo‘lga qo‘yish uchun oddiy maishiy sharoitlarga yega emas.
6. Ayniqsa, chekka tumanlardagi maktablar filiallari bilan bog‘liq ishlar yomon ahvolda. Filial maqomi sababli ular ko‘pincha kapital va joriy ta’mirlash bo‘yicha dasturlardan tushib qolgan.

1. В Самаркандской области 18 школ подлежат полной реконструкции, а 349 школ нуждаются в капитальном ремонте.
2. В 336 школах отсутствуют спортивные залы для проведения уроков по физической культуре и спортивному развитию учащихся.
3. В 629 школах отсутствуют ограждения территорий, в следствии чего обеспечение безопасности учащихся детей находится не на должном уровне.
4. Также, в 474 школах количество учащихся на 50%превышает вместимость школ, в следствии чего учебный процесс проводится в две смены, что в свою очередь негативно влияет на образовательный процесс. Особенно в г.Самарканд в последнее время было построено множество многоквартирных домов, для жителей которых не строились дополнительные школы.
5. Большинство школ не имеют элементарных бытовых условий для того чтобы вести свою деятельность на должном уровне.
6. Особенно плохо обстоят делас филиалами школ в отдаленных районах. Так как у них статус филиала зачастую они выпадали из программ капитального и текущего ремонта.