Jarimani 60 kunda to‘lamaganlar «Avtokon» orqali aniqlanmoqda
Toshkentda YPX inspektorlari va O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi qoshidagi Majburiy ijro byurosi xodimlari hamkorlikda YHQni buzib, belgilangan muddatda jarimani to‘lamagan haydovchilarning transport vositalarini aniqlashga qaratilgan tadbirlar o‘tkazishni boshlashdi.
Bundan tashqari, poytaxt hududida va YPX postlari orqali shaharga kirish/chiqishda 20 ta avtomatlashtirilgan «Avtokon» komplekslari faoliyat yuritishmoqda. Ular avtomatik tarzda (inson aralashuvisiz) to‘lov muddatini kechiktirgan «qarzdorlar» ro‘yxatiga kiritilgan avtomobillarni aniqlaydilar.
Ikki kun – 22 va 23-iyul yakuni bo‘yicha, «Avtokon» tizimi yordamida o‘z vaqtida jarima to‘lamagan 35 889 ta transport vositalari aniqlandi. Shulardan 970 tasi bugungi kunda jarimani to‘lab bo‘lishdi. 122 ta transport vositalari jarima maydonchasiga joylandi, deyiladi IIBB xabarida.

Должников, затянувших с оплатой штрафа за нарушение ПДД, определяют «Автоконом»
В Ташкенте инспекторы ДПС и сотрудники Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан приступили к совместным мероприятиям по выявлению транспортных средств, водители которых не оплатили в положенный срок штраф за нарушение ПДД. Об этом сообщили в пресс-службе столичного ГУВД.
Кроме того, сообщалось о том, что на территории столицы и постах ДПС при въезде/выезде из города работают 20 автоматизированных комплекса «Автокон», выявляющих в автоматическом режиме (без участия человека) транспортные средства, государственные номерные знаки которых числятся в списке «должников», затянувших с оплатой штрафа за нарушение ПДД.
В итоге за два дня, 22 и 23 июля, с помощью системы «Автокон» было выявлено 35 889 единиц транспортных средств, водители которых в положенный срок не оплатили штраф за нарушение ПДД. Из них 970 водителей на сегодня уже оплатили штраф. 122 транспортных средства помещены на штрафплощадку.