Mudofaa vazirligi harbiylari xalqaro musobaqa rekordini o‘rnatdi
26 – 29-iyun kunlari MDHga a’zo davlatlar do‘stona armiyalari o‘rtasida harbiy-amaliy sportning «Ko‘p kurash harbiy sport kompleksi» turi bo‘yicha Belarus Respublikasi poytaxti Minskda bo‘lib o‘tgan xalqaro musobaqada O‘zbekiston Mudofaa vazirligi harbiylari mezbonlardan keyin ikkinchi o‘rinni egallashdi. Bu haqda Mudofaa vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Nufuzli musobaqada Belarus Respublikasi (ikkita jamoa), O‘zbekiston, Rossiya, Qozog‘iston va Qirg‘iziston kabi MDHga a’zo davlatlardan oltita jamoa ishtirok etib, 100 va 3000 metrga yugurish, uzoqlikka granata uloqtirish, turnikda tortinish, to‘siqli yo‘laklarni 400 metrga yugurish bilan birgalikda o‘tish kabi harbiy kompleks mashqlarni yakka va jamoa tarkibida bajardi.
Musobaqada podpolkovniklar Mansur Mamadaminov va Bahodir To‘xtanazarov boshchiligidagi Mudofaa vazirligi jamoasi yuqori jismoniy tayyorgarliklarini namoyish qildi.
Kichik serjant Isoqjon Rustamov yagona to‘siqli yo‘laklarni 400 metrga yugurish bilan o‘tishda 2 daqiqayu 13 soniya natija qayd etib, nufuzli musobaqada birinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi va harbiy kiyimda musoboqa rekordini o‘rnatdi (ilgari musobaqa ishtirokchilari sport kiyimida qatnashgan edi).
Ushbu musobaqada 4 nafar harbiy xizmatchi leytenantlar Shoxruh Nizomov, Faxriddin Mamarizayev, kichik serjant Isoqjon Rustamov hamda Umid Ahmadjonov «Harbiy-amaliy sport turlari bo‘yicha sport ustasi» va Abbos Isxaqov «Harbiy-amaliy sport turlari bo‘yicha sport ustaligiga nomzod» talablarini bajardi.
Uchinchi o‘rin Qozog‘iston vakillariga nasib etdi. G‘olib va sovrindor jamoalar kubok, medal va diplomlar bilan taqdirlandi.
Mamlakatimiz harbiylari ushbu xalqaro musobaqalarda birinchi marotaba ishtirok etmoqda. Jumladan, shu yilning 16-20-aprel kunlari Rossiya Federatsiyasida bo‘lib o‘tgan harbiy-amaliy sport turining «Komandirlik startlari» yo‘nalishi bo‘yicha mamlakatimiz harbiylari munosib ishtirok etib, ikkinchi o‘rinni egallagan edi.

Военнослужащие Узбекистана установили рекорд на международных соревнованиях
В Беларуси с 26 по 29 июня в рамках спартакиады среди дружественных армий государств — участников СНГ прошли военные соревнования по «Многоборью военно-спортивного комплекса». Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны.
В престижных соревнованиях приняли участие военнослужащие армий Республики Беларусь (две команды), Российской Федерации, республик Казахстан и Узбекистан, а также Кыргызской Республики.
Первое место досталось команде Беларуси, а сборная Узбекистана заняла вторую ступень пьедестала. Третье место — у команды Казахстана.
Участникам предстояло пробежать дистанции на 100 и 3000 метров, состязаться в метании гранат на дальность, подтягивании на перекладине, преодолении полосы препятствий с сочетанием бега на 400 метров.
Военнослужащие Минобороны Узбекистана во главе с подполковниками Мансуром Мамадаминовым и Баходиром Тухтаназаровым показали достойное сопротивление и мастерство техники выполнения упражнений.
Так, в соревнованиях по преодолению полосы препятствий с сочетанием бега на 400 метров младший сержант Исокжон Рустамов за 2 минуты 13 секунд показал самый лучший результат и установил рекорд соревнований в военной форме (так как ранее упражнение выполнялось в спортивной форме).
Лейтенанты Шохрух Низомов, Фахриддин Мамаризаев, младшие сержанты Исокжон Рустамов и Умид Ахмаджонов выполнили нормативы мастера спорта по военно-прикладным видам спорта, а Аббос Исхаков — кандидата в мастера спорта по военно-прикладным видам спорта.
Победители и призеры были награждены кубками, медалями и дипломами.
Напомним, что 16-20 апреля этого года военнослужащие армии Узбекистана впервые приняли участие в проводимых в рамках спартакиады среди дружественных армий государств — участников СНГ соревнованиях по командирским стартам и завоевали почетное второе место.