«O‘zbekneftgaz»: «G‘arbiy Quyi Surgil» koniga qarashli quduqning 4154 metr tubidan yangi tabiiy gaz olindi (video)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2021-yil 25-dekabr kuni «Uzbekistan GTL» zavodiga tashrifi davomida bergan topshiriqlari ijrosini ta’minlash maqsadida, «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida «Ishchi guruh» tashkil qilinib, Davlat geologiya qo‘mitasi, «O‘zbekgeofizika» AJ va IGIRNIGM davlat muassasasi, «O‘zLITIneftgaz» AJ bilan hamkorlikda neft va gaz geologiya-qidiruv ishlari, zaxiralarni ko‘paytirish, yangi va istiqbolli maydonlarni aniqlash bo‘yicha alohida ishlar olib borilmoqda.
Jumladan, quduqlarni burg‘ilash va qazib chiqarish bo‘yicha mutaxassislar, muhandislar, geolog va geofiziklar hamkorligida amalga oshirilayotgan geologiya-qidiruv ishlari doirasida 2021-yilda ochilgan «G‘arbiy Quyi Surgil» konidagi 2-sonli izlov qudug‘i 4198 metr chuqurlikka muvaffaqiyatli burg‘ilandi.
Olib borilgan bir qator tahlillar natijasida, ushbu quduq tubining 4154-4059 metr oraliqlarida aniqlangan quyi yura qatlamlarini mahsuldorlikka sinash natijasida tabiiy gazning sanoat ahamiyatiga ega oqimlarini olishga erishildi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, yangi quduqdan olinayotgan mahsulotning hajmi kunlik 700-800 ming kub metrni tashkil qilmoqda. Yakuniy raqamlarga esa hozirda tegishli institutlar tomonidan olib borilayotgan tadqiqotlar natijasida aniqlik kiritiladi.
«G‘arbiy Quyi Surgil» konining hozirda mavjud uglevodorod xom ashyosi resurslari 7,5 mlrd kub metr tabiiy gaz hamda 265 ming tonna gazkondensati mahsulotlarini tashkil qiladi.
«O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan hozirda ushbu kondagi ishlarni amalga oshirishda Davlat geologiya qo‘mitasi va uning tarkibidagi tashkilotlar hamda «Ustyurt qidiruv burg‘ilash boshqarmasi»ning malakali kadrlari ishtirok etishmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yilning o‘tgan davrida «O‘zbekneftgaz»AJ bo‘yicha 758 kv.km 3D seysmik-qidiruv ishlari bajarildi, 4 ta — Cho‘lliota, Manguberdi, Yangi Alat va Sharqiy Arslon maydonlari burg‘ilashga kiritildi va 57,0 ming metr burg‘ilash ishlari bajarildi.
Buning natijasida «Niyoz» — yangi gazkondensat koni ochilishi bilan birgalikda 2,0 mlrd. metr kubdan ortiq tabiiy gaz hamda 103 ming tonnadan ortiq suyuq uglevodorod zaxiralari ko‘paytirildi.
Yuqorida qayd etilganlardan tashqari «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan Ustyurt regionida neft va gaz geologiya qidiruv ishlarini kengaytirish va jadallashtirish, yangi maydonlarni aniqlash hamda 4500 metrdan ortiq chuqurliklarda joylashgan istiqbollarni o‘zlashtirishga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Ta’kidlash kerakki, Respublikada neft va gaz geologiya-qidiruv ishlarini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishi sifatida Qoraqalpog‘iston Republikasi hududi belgilab olinganligi, Ustyurt mintaqasida neft va gaz geologiya-qidiruv ishlari bo‘yicha yangi tabdirlarni loyihalashtirish, ularni maqsadli amalga oshirish, tabiiy gazning yangi konlarini ochish hamda qo‘shimcha zaxiralarini aniqlash eng ustuvor vazifa qilib belgilab olingan.
Kelgusi besh yillikda «O‘zbekneftgaz» AJ bo‘yicha 10 200 kv.km.dan ortiq 3D seysmik ishlarni bajarish, 100 dan ortiq yangi maydonlarni o‘zlashtirish, 925 ming metrdan ortiq burg‘ilash ishlarini bajarish, 290 ta quduqlarni qurilish bilan tugatish va natijada 177 mlrd.m3 atrofida tabiiy gaz hamda 6,5 mln. tonnadan ortiq suyuq uglevodorod zaxiralarini o‘stirish maqsad qilingan.

«Узбекнефтегаз»: Получен приток газа на глубине 4154 метров из скважины месторождения «Западный Нижний Сургил» (видео)
В целях обеспечения исполнения поручений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, данных в ходе визита на завод «Uzbekistan GTL» 25 декабря 2021 года, создана «Рабочая группа» во главе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева, и совместно с Государственным комитетом по геологии, АО «Узбекгеофизика», государственным учреждением «ИГИРНИГМ», АО «УзЛИТИнефтегаз» ведутся работы по геологоразведке газа, увеличению запасов, выявлению новых и перспективных месторождений, а также по разработке и реализации проектов в области добычи нефти и газа.
В частности, в рамках геологоразведочных работ, осуществляемых совместно со специалистами по бурению и добыче скважин, успешно завершены буровые работы до глубины 4198 метров на поисковой скважине №2 месторождения «Западный Нижний Сургиль», которая была открыта в 2021 году.
В результате проведения ряда анализов и испытаний на производительность нижних юрских слоев, выявленных на глубине 4154-4059 метров из дна скважины удалось получить промышленно значимые притоки природного газа.
По предварительным расчетам, объем получаемой продукции из новой скважины составляет 700-800 тысяч кубометров в сутки. Итоговые цифры уточняются в результате анализа, проводимого в настоящее время соответствующими исследовательскими институтами.
Имеющиеся ресурсы углеводородного сырья месторождения «Западный Нижний Сургил» составляют 7,5 млрд. кубометров природного газа и 265 тыс. тонн газоконденсатной продукции.
В настоящее время для проведения работ на данном месторождении со стороны АО «Узбекнефтегаз» налажено сотрудничество с Государственным геологическим комитетом и входящими в его состав организациями, а также с квалифицированными кадрами «Устюртского поисково-бурового управления».
За прошедший период 2022 года по АО «Узбекнефтегаз» выполнены сейсморазведочные работы на 758 кв 3D км, введены в бурение 4 площадки – «Чуллиота», «Мангуберди», «Новый Алат» и «Восточный Арслон» и выполнены буровые работы на 57,0 тыс. метров.
В результате открытия нового газоконденсатного месторождения «Ниёз» увеличены запасы природного газа более чем на 2,0 млрд. кубометров и жидких углеводородов более чем на 103 тыс. тонн.
Помимо вышесказанного, АО «Узбекнефтегаз» осуществляет мероприятия, направленные на расширение и ускорение нефтегазоразведочных работ в Устюртском регионе, выявление новых месторождений и освоение перспективных месторождений, расположенных на глубинах более 4500 метров.
Следует отметить, что основным направлением развития нефтегазовых геолого-разведочных работ в Республике определена территория Республики Каракалпакстан, приоритетными задачами определены проектирование новых месторождений нефти и газа в Устюртском регионе, их целевая реализация, открытие новых месторождений и выявление дополнительных запасов природного газа.
В предстоящие пять лет по АО «Узбекнефтегаз» намечено провести 3D сейсмические работы на площади более 10 200 кв. км, освоить более 100 новых месторождений, выполнить на более 925 тыс. метров буровые работы, завершить строительство 290 скважин и в результате нарастить запасы природного газа около 177 млрд. кубометров и жидких углеводородов более 6,5 млн. тонн.