«Prava» olish uchun imtihon o‘tkazish huquqi xususiy sektorga beriladi
«Davlat tomonidan tartibga solinadigan sohalarga xususiy sektorni jalb etish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Prezident qarori (PQ–4913-son, 07.12.2020-y.) qabul qilingani haqida xabar berilgandi.
Qarorga ko‘ra, tadbirkorlarga yo‘llarda foto va video radarlar o‘rnatish huquqi beriladi.
Shuningdek, 2021-yil 1-apreldan avtomototransport vositalari va shahar elektr transporti vositalari haydovchilarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha nodavlat ta’lim xizmatlari ko‘rsatish faoliyati uchun litsenziyaga ega tadbirkorlar barcha toifadagi avtomototransport vositalarini (trolleybus va tramvaydan tashqari) boshqarish huquqini beruvchi haydovchilik guvohnomasini olish uchun nazariy va amaliy imtihonlar o‘tkazish huquqiga ega bo‘ladi.
• haydovchilik guvohnomasini olish uchun nazariy va amaliy imtihonlarni o‘tkazish va baholash inson omilisiz, to‘liq avtomatlashtirilgan holda amalga oshiriladi;
• imtihonlar Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati vakilining bevosita yoki onlayn nazorati ostida o‘tkaziladi;
• imtihonlarni o‘tkazish bo‘yicha xizmatlar uchun to‘lovlar miqdori tadbirkorlar tomonidan mustaqil ravishda belgilanadi hamda kelib tushadigan mablag‘lar to‘liq hajmda uning tasarrufida qoladi;
• nazariy va amaliy imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirgan shaxslarga haydovchilik guvohnomasini olish uchun asos bo‘ladigan maxsus himoyalangan sertifikatlar beriladi;
• maxsus himoyalangan sertifikatlarning barcha zarur rekvizitlari tadbirkor tomonidan davlat xizmatlari markazlari va ichki ishlar organlariga avtomatlashtirilgan holda taqdim etiladi.

Частным автошколам разрешат принимать экзамены для получения водительских прав
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по привлечению частного сектора в сферы, регулируемые государством», сообщает канал «Правовая информация» Министерства юстиции.
Согласно постановлению, начиная с 1 апреля 2021 года, субъектам предпринимательства, имеющим лицензию на оказание негосударственных образовательных услуг по подготовке, переподготовке и повышению квалификации водителей автомототранспортных средств и средств городского электрического транспорта, предоставляется право на проведение теоретических и практических экзаменов на получение водительского удостоверения на право управления всеми категориями автомототранспортных средств (за исключением трамвая и троллейбуса).
• проведение и оценка теоретических и практических экзаменов на получение водительского удостоверения будут осуществляться без участия человеческого фактора, полностью в автоматизированном режиме;
• экзамены будут проходить под непосредственным либо онлайн-контролем представителя Государственной службы безопасности дорожного движения;
• размеры платежей за услуги по проведению теоретических и практических экзаменов на получение водительского удостоверения будут устанавливаться субъектами предпринимательства самостоятельно, а поступающие денежные средства остаются в их распоряжении в полном объеме;
• лицам, успешно сдавшим теоретические и практические экзамены, будут выдаваться специальные защищенные сертификаты, являющиеся основанием для получения водительского удостоверения;
• все необходимые реквизиты специальных защищенных сертификатов будут предоставляться субъектами предпринимательства в центры государственных услуг и органы внутренних дел в автоматизированном режиме.