Prezident Yakkabog‘dagi yong‘oqzor va bodomzorni borib ko‘rdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Yakkabog‘ tumanida «Sag agro Yakkabog» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan barpo etilayotgan yong‘oqzor va bodomzorni borib ko‘rdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Bu bog‘lar davlatimiz rahbarining joriy yil yanvar oyidagi Qashqadaryoga tashrifi davomida bergan topshiriqlari asosida tashkil etildi. Prezidentimizning 2017-yil 1-iyundagi «Yong‘oq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasini tuzish va uning faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida»gi qarori buning uchun qulay sharoit yaratdi.
Bugungi kunda 700 gektar maydonda yong‘oqning «Chendler», «Cisco» va bodomning  «Avijor», «Guara» navli ko‘chatlari o‘tqazilgan. Kelgusi yil yana 440 gektarga ko‘chatlar ekiladi.
Yong‘oqlar 4 yilda, bodomlar 3 yilda hosilga kiradi. Shundan so‘ng yiliga 7 ming tonnaga yaqin mahsulot olish mumkin bo‘ladi. Mahsulotlarning 60 foizini eksportga chiqarish rejalashtirgan.
— Qashqadaryoda qishloq xo‘jaligi bo‘yicha katta salohiyat bor. Yakkabog‘da ham hosildor yerlar, dehqonchilikni yaxshi biladigan odamlar ko‘p. Bundan to‘g‘ri foydalanib, bog‘dorchilikni rivojlantirish, aholini ham oziq-ovqat bilan, ham ish bilan ta’minlash mumkin, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois ko‘chatxonalar tashkil etib, aholi tomorqalari uchun mevali daraxtlar yetkazib berish zarurligi ta’kidlandi. Yong‘oq, bodom va boshqa bozorbop mevalar yetishtirishni ko‘paytirish, agronomlarni zamonaviy agrotexnik tadbirlar bo‘yicha o‘qitish uchun tayyorlov kurslari tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz boqqa yong‘oq ko‘chati o‘tqazdi.
Shu yerning o‘zida Qashqadaryo tumanlaridagi zaxira yer maydonlarida pista, achchiq bodom, yong‘oq va chakanda plantatsiyalarini tashkil etish, Qamashi davlat o‘rmon xo‘jaligida kurkachilikni rivojlantirishga oid loyihalar taqdimoti o‘tkazildi. Viloyatda baliqchilik, parrandachilik, chorvachilik, qorako‘lchilik bo‘yicha amalga oshiriladigan ishlar haqida ma’lumot berildi.

Президент посадил дерево в Кашкадарье
Президент Шавкат Мирзиёев посетил ореховые и миндальные плантации, создаваемые предприятием «Sag agro Yakkabog» в Яккабагском районе, и посадил здесь ореховое дерево, сообщает пресс-служба Президента.
Эти сады заложены во исполнение поручений, данных главой государства в ходе поездки в Кашкадарьинскую область в январе текущего года. Благоприятные условия для этого создало постановление президента «О создании и организации деятельности Ассоциации производителей и экспортеров грецкого ореха» от июня 2017 года.
В настоящее время на 700 гектарах посажены ореховые деревья сортов Chendler, Cisco и миндаль сортов Аvijor, Guara. В следующем году саженцы будут посажены на еще 440 гектарах. Ореховые плантации начнут плодоносить через 4, миндальные – через 3 года.
Как только плантации начнут давать урожай, здесь будут собирать около 7 тысяч тонн продукции в год. Намечено экспортировать 60 процентов от заготовленного урожая.
«В Кашкадарье имеется огромный потенциал по сельскому хозяйству. В Яккабаге много плодородных земель, опытных дехкан. Правильно воспользовавшись этим, развивая садоводство, можно обеспечить людей и продуктами, и работой», – отметил Шавкат Мирзиёев.
Было указано на необходимость организации питомников и доставки саженцев фруктовых деревьев для приусадебных участков населения. Даны поручения по расширению выращивания грецкого ореха, миндаля и других востребованных культур, организации специальных подготовительных курсов для обучения агрономов современным агротехническим мероприятиям.
Здесь же состоялась презентация проектов по закладке плантаций фисташки, горького миндаля, грецкого ореха и облепихи на резервных землях районов Кашкадарьинской области, развитию индейководства в государственном лесном хозяйстве Камашинского района и других. Представлена информация о запланированной в области работе по развитию рыбоводства, птицеводства, животноводства и каракулеводства.