Yevropa ittifoqining kelajagi faqat Germaniya va Fransiya qo‘lida bo‘lib qolmasligi kerak, dedi Italiya bosh vaziri o‘rinbosari Matteo Salvini bugun, 2 iyul kuni qilgan bayonotida. Bu haqda «Regnum» xabar berdi.
Salvini aytishicha, Yevrokomissiyaga yangi rahbar nomzodi ko‘rib chiqilgan maslahat kengashida Berlin va Parij bir yoqadan bosh chiqarib, qolganlarni ham o‘zlariga og‘dirib olishga urinishgan.
«Yevroittifoqqa 28 mamlakat a’zo, Italiya kadrlar bo‘yicha faqat Germaniya va Fransiyaning manfatlariga xizmat qiluvchi qarorlarni qo‘llab-quvvatlamaydi», — dedi Salvini.
Xabarlarga ko‘ra, bugun Yevropa ittifoqi mamlakatlari yetakchilari ishtirokida o‘tayotgan yig‘ilishlarda Yevrokomissiyaning yangi rahbari, Yevropa parlamenti sipikeri hamda Yevropa ittifoqi Markaziy banki rahbari lavozimlariga nomzodlarni aniqlash kun tartibidan o‘rin olgan.

Сальвини: Германия и Франция не должны решать за весь Евросоюз
Будущее Евросоюза должно определяться не только Германией и Францией, заявил во вторник, 2 июля, вице-премьер Италии, глава МВД Маттео Сальвини, передает Mediaset.
По словам Сальвини, Берлин и Париж во время консультаций по назначению нового главы Еврокомиссии пытались убедить остальные страны поддержать свое совместное решение.
В Евросоюз входят 28 стран, Италия не будет поддерживать кадровых решений, принимаемых только в интересах Германии и Франции, добавил он.
Как сообщалось ранее, во вторник лидеры стран-членов ЕС вновь попробуют согласовать кандидатуру нового главы Еврокомиссии, а также спикера Европарламента и главы Центробанка ЕС.
Предыдущие раунды переговоров завершились безрезультатно, лидеры 11 стран ЕС, в том числе и Италии, отклонили предложение Ангелы Меркель, в соответствие с которым Еврокомиссию должен возглавить Франс Тиммерманс.