O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-iyul kuni Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha vitse-prezidenti Siril Myuller boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston Respublikasi va Jahon banki o‘rtasidagi uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli hamkorlik munosabatlarida yuksak darajaga erishilganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugun Bank mamlakatimizda ustuvor tarmoqlarda tarkibiy islohotlarni faol qo‘llab-quvvatlamoqda hamda ularning amalga oshirilishida bevosita ishtirok etmoqda.
Joriy yil 18-iyul kuni Toshkentda Iqtisodiy kengashning birinchi majlisi hamda energetika sohasini isloh etish bo‘yicha davra suhbati muvaffaqiyatli o‘tkazildi, ular davomida hamkorlikning bosh ustuvor yo‘nalishlari, istiqboldagi sheriklikka doir aniq dastur va loyihalar belgilab olindi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda amalga oshirilgan va davom etayotgan loyihalarning portfeli jami 5,2 milliard dollardan ortgan. Joriy yilning o‘zida Jahon banki 850 million dollardan ziyod bo‘lgan hamda tadbirkorlik, maktabgacha ta’limni rivojlantirish, aholi bandligini oshirish kabi yo‘nalishlarni qamrab olgan yangi kreditlarni ma’qulladi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi va kommunal infratuzilmani modernizatsiya qilish, «Obod qishloq» dasturini birgalikda moliyalashtirish, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishga doir loyihalar ishlab chiqilmoqda.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi va Jahon banki o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Bank-moliya sektori va davlat korxonalarini isloh qilish, ta’lim, tadbirkorlik va qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, shuningdek, davlat-xususiy sheriklik shartlarida infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Siril Myuller davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Jahon banki prezidenti Devid Melpassning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Bank O‘zbekistonda ustuvor tarmoqlarda amalga oshirilayotgan tarkibiy islohotlarning sur’ati va natijadorligini yuksak baholayotgani qayd etildi.
Siril Myuller mamlakatimiz va butun mintaqaning barqaror taraqqiyoti yo‘lida O‘zbekiston Respublikasi bilan ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish borasida Jahon bankining intilishi qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 июля принял делегацию Всемирного банка во главе с вице-президентом по региону Европы и Центральной Азии Сирилом Мюллером. Об этом сообщает пресс-служба Президента.
Тепло приветствуя гостей, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил достигнутый уровень долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Всемирным банком.
Сегодня Банк активно поддерживает и принимает непосредственное участие в продвижении в нашей стране структурных реформ в приоритетных отраслях.
18 июля этого года в Ташкенте успешно проведены первое заседание Экономического совета и «круглый стол» по реформированию энергетического сектора, в ходе которых совместно определены главные приоритеты взаимодействия, конкретные программы и проекты сотрудничества на перспективу.
В настоящее время общий портфель реализованных и реализуемых проектов в нашей стране превышает 5,2 миллиарда долларов. Только с начала этого года Всемирный банк одобрил новые займы на сумму более 850 миллионов долларов, которые охватывают такие направления, как развитие предпринимательства, дошкольного образования, повышение занятости населения и другие.
Также прорабатываются проекты в области модернизации сельского хозяйства и коммунальной инфраструктуры, софинансирования программы «Обод кишлок», развития цифровой экономики.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные вопросы расширения партнерства между Республикой Узбекистан и Всемирным банком.
Особое внимание уделено вопросам реформирования банковско-финансового сектора и государственных предприятий, развития образования, предпринимательства и сельского хозяйства, а также реализации инфраструктурных проектов на условиях государственно-частного партнерства.
Сирил Мюллер выразил главе нашего государства искреннюю признательность за радушный прием и передал приветствия и наилучшие пожелания президента Всемирного банка Дэвида Мэлпасса.
Подчеркнуто, что Банк высоко оценивает динамику и результативность проводимых в нашей стране структурных реформ в приоритетных отраслях.
Сирил Мюллер еще раз подтвердил решительную приверженность Всемирного банка расширению многопланового сотрудничества с Республикой Узбекистан в целях устойчивого развития нашей страны и всего региона.