Shavkat Mirziyoyev Jizzax shahrida amalga oshiriladigan loyihalar bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax shahridagi Mirzo Ulug‘bek mahallasida bo‘lib, hududda qurilishi rejalashtirilayotgan uy-joylar, ijtimoiy ob’yektlar, obodonlashtirish loyihalari bilan tanishdi, deb xabar berdi Prezident matbuot xizmati.
Jizzax shahrini obodonlashtirish, aholiga munosib turmush sharoiti yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar boshlangan. Shahar bosh rejasiga ko‘ra, Kimyogar, Ittifoq mahallalarida, Mustaqillik ko‘chasida 5 va 7 qavatli uylar quriladi, ular atrofida savdo majmualari, klinika, mehmonxona hamda mahalla idoralari qad rostlaydi. Ayni paytda qurilish boshlab yuborilgan. Ular 2022-yilda foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
Jizzaxda turizmni rivojlantirish uchun yaxshi imkoniyat, qulay tabiiy sharoit mavjud. Sayyohlarda dastlabki taassurot esa shahar temir yo‘l vokzalidan boshlanishi tabiiy.
Shu maqsadda Jizzax temir yo‘l vokzali tubdan rekonstruksiya qilindi. Barcha zarur sharoitlar yaratilgan vokzaldan chiqishingiz bilan Mirzo Ulug‘bek mahallasi boshlanadi.
Xususan, vokzal va Toshkent ko‘chasini birlashtiruvchi hududda 13 ta 894 xonadonga mo‘ljallangan 7 qavatli uy qurilmoqda. Bu uylar yangi ko‘chaning ikki chetida joylashadi, atrofi obodonlashtirilib, o‘ziga xos chiroyli landshaft hosil qiladi.
Jizzax shahrida viloyat qo‘g‘irchoq teatri quriladi. 250 yosh tomoshabinga mo‘ljallangan mazkur maskan joriy yil yakuniga qadar foydalanishga topshirilishi maqsad qilingan.
Buning uchun 12 milliard 700 million so‘mdan ortiq mablag‘ yo‘naltirilgan.
Davlatimiz rahbariga viloyat aholisini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, shahar oqova suv tizimini yaxshilash borasidagi ishlar haqida ma’lumot berildi.
Prezidentimiz aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash eng muhim masalalardan biri ekanini ta’kidladi. Rejadagi ishlarni tez va sifatli bajarish yuzasidan topshiriqlar berdi.
Loyihalar taqdimotida mamlakatimiz avtomobil yo‘llari atrofini ko‘kalamzorlashtirish, yo‘lbo‘yi infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha amalga oshiriladigan ishlar haqida ham ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari Jizzax shahridagi 3-sonli ichki ishlar bo‘limida ham bo‘lib, o‘tgan yilgi topshiriqlar ijrosini ko‘zdan kechirdi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, реализуемыми в Джизаке
Президент посетил махаллю «Мирзо Улугбек» Джизака и ознакомился с проектами по строительству домов, социальных объектов и благоустроительным работам в городе, сообщает пресс-служба Президента.
В Джизаке развернута широкомасштабная работа по благоустройству, созданию достойных условий жизни. Согласно генеральному плану города намечено возведение пяти- и семиэтажных домов в махаллях «Кимёгар», «Иттифок» и по улице Мустакиллик с торговыми комплексами, клиниками, гостиницами, махаллинскими центрами. В настоящее время работы начались. Объекты планируется сдать в 2022 году.
В Джизаке имеются широкие возможности, благоприятные природные условия для развития туризма. Первое впечатление у гостей, естественно, формирует железнодорожный вокзал. В связи с этим осуществлена кардинальная реконструкция городского вокзала, в нем созданы все условия. Прямо к вокзалу примыкает махалля «Мирзо Улугбек», где выполняется масштабная созидательная работа.
В частности, на территории между вокзалом и улицей Ташкент возводятся семиэтажные дома, рассчитанные в общей сложности на 13 тысяч 894 квартиры.
В Джизаке появится областной кукольный театр на 250 мест. Его планируют сдать в эксплуатацию до конца текущего года. На эти цели выделено более 12,7 миллиарда сумов.
Главе государства представлена также информация о планах по питьевому водоснабжению жителей области, улучшению канализационной системы города.
Президент отметил, что обеспечение населения чистой питьевой водой является одним из важнейших вопросов. Поручил выполнить запланированные работы качественно и в срок.
В ходе презентации был рассказано и предстоящей работе по озеленению обочин автомобильных дорог страны, совершенствованию придорожной инфраструктуры.
Глава государства посетил также отдел внутренних дел №3 Джизака и ознакомился с исполнением поручений, данных в прошлом году.