Shavkat Mirziyoyev mudofaa bo‘yicha xizmat yig‘ilishi o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2018-yil 10-oktabr kuni mudofaa qurilishi va O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan xizmat yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Yig‘ilishda qo‘shinlarning jangovar shayligi va jangovar qobiliyatini yanada oshirish, ularni zamonaviy qurol-yarog‘ va harbiy texnika bilan ta’minlash, mavjud qurol-yarog‘ namunalarini modernizatsiya qilish, mintaqa va dunyo mamlakatlari bilan harbiy va harbiy-texnik hamkorlikni faollashtirish, harbiy shaharchalar infratuzilma ob’yektlarini, qo‘shinlarning texnik va front orti ta’minoti tizimlarini rivojlantirish, shuningdek, harbiy xizmatchilar, ularning oila a’zolari va Qurolli Kuchlar faxriylarini ijtimoiy muhofaza qilish masalalari muhokama qilindi.
Harbiy okrug qo‘mondonliklarining harbiy-ma’muriy sektorlar rahbariyati bilan yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, qo‘shinlarning kundalik samarali faoliyatini tashkil etishda qo‘shilma va qismlar komandirlariga ko‘maklashish, harbiy xizmatchilarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish borasidagi hamkorlik faoliyatining oraliq yakunlari ham ko‘rib chiqildi.
Mudofaa vazirligi mas’ul mansabdor shaxslarining qo‘shinlarning samarali jangovar va ma’naviy-ma’rifiy tayyorgarligini oshirish, boshqaruv organlari, birlashmalar, qo‘shilma va qismlar, oliy harbiy ta’lim muassasalari, shuningdek, mahalliy harbiy boshqaruv organlari tomonidan amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi ma’ruzalari tinglandi.
Mudofaa vazirligining axborotiga ko‘ra, hisobot davrida jami 120 dan ortiq tezkor-jangovar tayyorgarlik tadbirlari o‘tkazilgan, ularda tegishli vazirlik va idoralarning 15 mingdan ziyod harbiy xizmatchilari, shuningdek, davlat va xo‘jalik boshqaruvi, mahalliy davlat hokimiyati organlari vakillari ishtirok etgan.
Amalga oshirilgan ishlar natijasida harbiy okruglarning jangovar imkoniyatlari sezilarli darajada kengaydi, doimiy shay holatdagi va maxsus topshiriqli mutlaqo yangi bo‘linmalar tuzildi. Ko‘rilgan chora-tadbirlar tufayli qo‘shinlarning jangovar tayyorgarlik samaradorligi oshdi, bo‘linmalar jangovar shayligining vaqtga doir ko‘rsatkichlari ikki barobar qisqartirildi, shaxsiy tarkibning professionallik darajasi yuksaldi.
Qisqa muddatda xorijning ilg‘or texnologiyalari va zamonaviy o‘quv vositalarini o‘zida mujassam etgan yangilangan Qurolli Kuchlar akademiyasi tashkil etildi.
Xizmat yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha Prezident tomonidan Qurolli Kuchlar faoliyatini yanada takomillashtirish va umuman mamlakat mudofaa qobiliyatini yuksaltirishning ustuvor yo‘nalish va vazifalari belgilab berildi. Qurolli Kuchlarni yanada isloh qilish bo‘yicha tegishli qarorlar qabul qilindi.

Шавкат Мирзиёев провел служебное совещание по вопросам оборонного строительства
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 10 октября 2018 года состоялось служебное совещание по вопросам оборонного строительства и развития Вооруженных Сил Республики Узбекистан. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
На нем обсуждены вопросы дальнейшего повышения боеготовности и боеспособности войск, оснащения их современным вооружением и военной техникой, модернизации имеющихся образцов вооружения, активизации военного и военно-технического сотрудничества со странами региона и мира в целом, развития объектов инфраструктуры военных городков, систем технического и тылового обеспечения войск, а также социального обеспечения военнослужащих, членов их семей и ветеранов Вооруженных Сил.
Также рассмотрены промежуточные итоги совместной деятельности командования военных округов с руководством военно-административных секторов по военно-патриотическому воспитанию молодежи, содействию командирам соединений и частей в организации эффективной повседневной деятельности войск, усилению социальной защиты военнослужащих.
Заслушаны доклады ответственных должностных лиц Министерства обороны о проделанной работе по повышению эффективности боевой и духовно-просветительской подготовки войск, деятельности органов управления, объединений, соединений и частей, высших военных учебных заведений, а также местных органов военного управления.
По информации Министерства обороны, за отчетный период проведено более 120 мероприятий оперативно-боевой подготовки, в которых приняли участие свыше 15 тысяч военнослужащих силовых министерств и ведомств, а также представители органов государственного и хозяйственного управления, государственной власти на местах.
В результате проведенной работы значительно повысились боевые возможности военных округов, сформированы совершенно новые подразделения постоянной готовности и специального назначения. Благодаря принятым мерам повышена эффективность боевой подготовки войск, временные показатели боеготовности подразделений сокращены вдвое, значительно возрос уровень профессионализма личного состава.
За короткий период времени была создана обновленная Академия Вооруженных Сил, вобравшая в себя передовые зарубежные технологии и современные средства обучения.
По итогам служебного совещания Президентом нашей страны определены приоритетные направления и задачи дальнейшего совершенствования деятельности Вооруженных Сил и повышения обороноспособности страны в целом. Приняты соответствующие решения по дальнейшему реформированию Вооруженных Сил.