Shavkat Mirziyoyev: O‘zbekistonning ertangi kunini peshona terimiz bilan yaratamiz. Kim bu ishlarni qiladi?
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkentning Chilonzor tumanini ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiy ettirish masalalari muhokamasi yuzasidan mahalla raislari, yoshlar, mutasaddilar ishtirokida yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
— Bugun tumanda «o‘sish nuqtalari»ni aniqlab, iqtisodiyotni kompleks rivojlantirish, aholi turmush darajasini oshirish bo‘yicha vazifalarni belgilab olishimiz kerak, — dedi davlatimiz rahbari tadbir avvalida.
Chilonzorda 51 ta mahalla bor. Iqtisodiy faol aholining 9 foizi ishsiz. Kishi boshiga sanoat hajmi Toshkent shahridagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan 2 barobar past.
Shu bois mahallalardagi rezervlar o‘rganilib, tumanni kompleks rivojlantirish bo‘yicha ikki yillik dastur ishlab chiqildi. U yettita asosiy yo‘nalishni qamrab olgan.
Dasturga ko‘ra, qurilish materiallari, oziq-ovqat, to‘qimachilik, kimyo, farmatsevtika, zargarlik kabi sohalarda umumiy qiymati 10 trillion 238 miliard so‘mlik 298 ta investitsiya loyihasi shakllantirilgan.
Shuningdek, tadbirkorlikni rivojlantirish, kambag‘allikni qisqartirish, yo‘l va kommunal tarmoqlarni ta’mirlash, tibbiyot va ta’lim sohalarida yangi islohotlarni joriy etish, jinoyatchilikni qisqartirish bo‘yicha dolzarb vazifalar belgilandi.
— Agar mahallabay ichiga kirsak, odamlar adolatni sezadi, — deya ta’kidladi Prezident.
Davlatimiz rahbari yig‘ilishga kelgan yoshlarning fikrlarini tingladi. Ularning barcha  takliflarini qo‘llab-quvvatlab, ijrosi bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
— Toshkentda yoshlar bilan ishlash bo‘yicha yangi tizim bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev. — Shahar yoshlari forumi o‘tkaziladi. Toshkent yoshlari karvonboshi bo‘lishi kerak.
Poytaxt tumanlarida «loyihalar fabrikasi» tashkil etib, yoshlarning biznes tashabbuslarini amalga oshirishga ko‘maklashish zarurligi qayd etildi.
— O‘zbekistonning ertangi kunini peshona terimiz bilan yaratamiz. Kim bu ishlarni qiladi? Vatanni sevgan, fidoyi insonlar! Yo‘limiz bitta: odamlarga halol xizmat qilish, xalqimizning roziligiga erishish, — dedi davlat rahbari yig‘ilish yakunida.

Разработана двухлетняя программа комплексного развития Чиланзарского района
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам социально-экономического развития Чиланзарского района Ташкента с участием председателей махаллей, молодежи и ответственных лиц.
- Сегодня нам необходимо выявить “точки роста” в Чиланзарском районе и определить задачи комплексного развития его экономики, повышения уровня жизни населения, - сказал глава государства.
В районе расположена 51 махалля. Девять процентов экономически активного населения не имеет работы. Объем промышленного производства на душу населения вдвое ниже, чем в среднем по Ташкенту.
В связи с этим были изучены резервы в махаллях и разработана двухлетняя программа комплексного развития Чиланзара. Она охватывает семь основных направлений.
Программой предусмотрена реализация 298 инвестиционных проектов в пищевой, текстильной, химической, строительной, фармацевтической, ювелирной промышленностях на сумму 10 триллионов 238 миллиардов сумов.
Кроме того, определены актуальные задачи по развитию предпринимательства, сокращению бедности, ремонту дорог и инженерных сетей, внедрению реформ в медицине и образовании, снижению преступности.
- Если организовать работу в каждой махалле, люди почувствуют справедливость, - отметил Президент.
Глава государства выслушал мнения представителей молодежи, поддержал озвученные ими предложения и дал ответственным лицам соответствующие указания.
В Ташкенте будет создана новая система работы с молодежью. Состоится городской форум молодежи. Столичная молодежь должна быть ведущей, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Указано на необходимость создания «фабрики проектов» в районах Ташкента и оказания содействия молодым людям в реализации их бизнес-инициатив.
- Мы собственным трудом построим завтрашний Узбекистан. Кто справится с этим? Любящие Родину самоотверженные люди! У нас один путь: честно служить народу, сделать так, чтобы люди были довольны нашей работой, - подытожил Президент.